Algemeen Bedrijfsreglemeul voor hun filmvoortbrenging en derhalve op de wereld- filmmarkt een overheersende positie innemen. Sedert vorig jaar was Johnston president van de internationale organisatie van filmproducenten: Fédération Internationale des Asso- ciations de Producteurs de Films (F.I.A.P.F.). Met Johnston is een autoriteit heengegaan van nationale betekenis en internationale allure. Hij maakte meermalen deel uit van diplomatieke missies. Tijdens de befaamde conferentie van Yalta bevond hij zich onder het gevolg van Roosevelt. Hij was speciaal afgezant van de president van de Verenigde Staten van Amerika met de persoonlijke rang van ambassadeur voor het Midden-Oosten, waar hij zich bezighield met het Palestijnse vluchtelingen vraagstuk. Zijn inzichten zijn in onderscheiden publi caties vastgelegd, onder andere in zijn Russische reisschetsen en in verschillende redevoeringen, zoals in zijn afscheids rede als Voorzitter van de Amerikaanse Kamer van Koop handel. Hij was aanhanger van het zogenaamde nieuwe kapitalisme, waarbij de voorrang van het individu wordt erkend en het recht bepleit van vrijwillige „selfregulation" via verenigingen van belanghebbenden, teneinde bij de toe nemende voortbrenging van massagoederen met succes te kunnen werken. De inmenging van de staat diende zijns inziens tot het hoogst noodzakelijke beperkt te blijven. Onder zijn bestuur heeft de Amerikaanse bedrijfsorgani satie een grote ontwikkeling doorgemaakt en zich mede door de naoorlogse omstandigheden veel meer dan voordien internationaal doen gelden. De exportbelangen zijn gebun deld en binnenslands is een zware strijd gevoerd zowel in verband met de anti-trustwetgeving als met de afschaffing van de extra belastingen. De stormachtige expansie van de concurrerende amusementsmedia heeft ook daar haar stem pel op bedrijf en organisatie gedrukt. Helaas is er kort na de bevrijding een tijd geweest, dat de belangen van de Nederlandsche Bioscoop-Bond gebotst hebben tegen die van Johnston's machtige organisatie. Een strijd, waarbij de onafhankelijkheid van ons organisatorisch beleid als inzet gold. Hij heeft lang geduurd en is eerst na vele onderhandelingen en na bemiddeling op hoog niveau geëindigd met de ondertekening van het zogenaamde „Lis- sim-akkoord", een akkoord, dat de erkenning inhield van onze statuten en reglementen en de belofte, dat ook de leden met Amerikaanse nederzettingen zich daaraan loyaal zouden houden. Ondanks bepaalde bezwaren, die bij de heer Johnston zijn blijven bestaan, en waaraan hij tijdens persoonlijk contact meermalen duidelijk uiting heeft gegeven, heeft hij nochtans de gesloten overeenkomst met een bezoek in 1947 aan het Bondsbureau en de deelneming aan een Hoofdbestuursvergadering bezegeld. Hij heeft toen nog eens loyaal zijn medewerking toegezegd aan de handhaving van ons organisatorisch bestel, een medewerking waarvan het ongestoord vreedzaam samengaan in de daaropvolgende jaren getuigt. Bij het veertigjarig bestaan van de Bond gaf hij in een persoonlijk schrijven uiting aan zijn bewondering voor de unieke positie van onze organisatie en wees hij erop, dat er in de loop der jaren binnen beide organen vriendschap en samenwerking was gegroeid. Dit alles herinneren wij ons gaarne bij zijn heengaan, dat een groot verlies is voor de M.P.A.A. en voor het gehele filmbedrijf. Zijn nagedachtenis verdient onze eerbied en onze hulde. Het Hoofdbestuur heeft besloten toestemming te verlenen als bedoeld in het Algemeen Bedrijfsreglement aan de heer M. J. Sintenie te Noord-Scharwoude, tot in schrijving te zijnen name in het Bedrijfsregister van de permanente bioscoop-A: Cinema Hollandia te Amsterdam, welke tot dan toe in dat register was ingeschreven ten name van de Firma Gebrs C. A. J. G. Broekmeulen; de N.V. Astra Film Maatschappij te Arnhem, tot in schrijving te haren name in het Bedrijfsregister van de permanente bioscopen-A: Minerva Theater en Cinema Pallas te Apeldoorn, welke zaken tot dan toe ten name van de Firma Minerva Theater aldaar waren ingeschreven; de heer A. J. Cosijn, Prinses Irenelaan 5 te Oegstgeest, tot inschrijving te zijnen name in het Bedrijfsregister van de permanente bioscoop-A: Astra Theater te Wassenaar, welke bioscoop tot dan toe ten name van de heer C. A. Broekmeulen te Wassenaar in dat register was ingeschreven; Cineurope N.V., Tweede Weterinplantsoen 5 te Amster dam, tot inschrijving te harer name in het Bedrijfsregister van de gelijknamige produktiezaak, welke tot dan toe in dat register was ingeschreven op naam van de heer A. H. Heineken de heer N. Kluft, G. van Asseldelftstraat 31 te Heems kerk, tot inschrijving te zijnen name in het Bedrijfsregister van de permanente bioscoop-B: Marquette Theater aldaar, welke bioscoop tot dan toe in genoemd register was inge schreven op naam van de Firma Gebrs. Flenneman de N.V. Mij tot Exploitatie van het City Theater te 's-Gravenhage, Nieuwstraat 24 te 's-Gravenhage, tot in schrijving ter haren name in het Bedrijfsregister van de permanente bioscoop-A: Centraal Theater te Rotterdam, welke bioscoop tot dan toe in het Bedrijfsregister was in geschreven op naam van de CV. Vermeer; de N.V. Novum, Dr Schaepmanlaan 71 te Bussum, tot inschrijving ter haren name in het Bedrijfsregister van de permanente bioscoop-A: Theater Novum aldaar, welke bioscoop tot dan toe in het Bedrijfsregister was ingeschreven op naam van de Firma Erven A. de Hoop. de Firma Erven Peters-Beckers, Groenstraat 165 te Ubach over Worms, tot inschrijving te haren name in het Bedrijfsregister van de permanente bioscoop-A: Grand Theater aldaar, welke voorheen was ingeschreven op naam van wijlen de heer W. J. Peters de heer F. A. van Opbergen, Kennemerlaan 81 te Dmui- den, tot inschrijving te zijnen name in het Bedrijfsregister van de permanente bioscoop-A: Rex Theater aldaar, welke bioscoop voorheen in dit register was ingeschreven op naam van Mevr. de Wed. A. Dekker-Noorduyn. Behalve de reeds eerder gepubliceerde bioscopen Apollo, Anna Paulowna en Musica, 's-Gravenhage heeft het Hoofd bestuur voorts sedert het begin van dit jaar wegens be ëindiging der exploitatie uitgeschreven de permanente bioscoop-A: Victoria te Eibergen en de permanente bioscopen-B: De Beurs, Dinteloord; Grensland, Elten; 103

Film | 1963 | | pagina 5