Nederlandse films in het buitenland Loterij Bio-Vacantieoord De grote faam, die de Nederlandse filmers zich met hun werk in het buitenland hebben verworven, in het bijzonder op het terrein van de korte film, is de afgelopen weken op verschillende internationale filmfestivals opnieuw bevestigd. Dat is wel in de eerste plaats van toepassing op de korte film „Bouwspelement" van Charles Huguenot van der Linden, die op het internationale filmfestival te Berlijn, dat van 21 juni tot 2 juli heeft plaatsgevonden, werd bekroond met een Gouden Beer in de rubriek korte films. Tijdens het internationale filmfestival te Moskou vond een vertoning plaats van de Nederlandse lange film „De overval" van Paul Rotha en Kees Brusse. Hoewel „De overval" niet in de prijzen viel werd de film door het publiek en door de kritiek zeer gunstig ontvangen. Een belangrijke manifestatie van de Nederlandse film vond van 22 tot 24 juli plaats te Munster, waar de Neder landse hoogleraar aan de universiteit aldaar, dr H. Prakke, „Niederlandische Filmtage" organiseerde. Tijdens deze dagen werden onder meer vertoond de lange films „Dorp aan de rivier" en „Als twee druppels water" van Fons Rademakers en „Fanfare" van Bert Haanstra en een reeks korte films als „De ballade van de hoge hoed" van Max de Haas, „Regen" van Joris Ivens en Mannus Franken, „Vieren maar" van Herman van der Horst, „Big city blues" van Charles Huguenot van der Linden, „Het huis" van Louis A. van Gasteren en „Zoo" van Bert Haanstra. Op het „Festival international du film de tourisme", dat onlangs te Parijs plaatsvond, werd aan de film „Los de vang" van Otto van Neijenhoff het diploma voor de beste folkloristische film toegekend. Op het tweede internationale filmfestival te La Felguera in Spanje kreeg de film „Rembrandt, schilder van de mens" van Bert Haanstra in de categorie documentaire films de eerste prijs. Twee Nederlandse films kregen een „Award of merit" op het onlangs gehouden filmfestival van Melbourne in Australië: „Zoo" van Bert Haanstra en „Faja lobbi" van Herman van der Horst. De eerste prijs voor korte films van het festival voor kinderfilms te Gijon in Spanje viel ten deel aan „Zoo" van Bert Haanstra. De korte film „Delta phase I" van Bert Haanstra heeft voorts een eerste prijs behaald op het festival te Tel Aviv en niet de derde, zoals wij eerder berichtten. Op het internationale festival voor reclamefilms te Cannes heeft Cinecentrum in de rubriek reclamefilms de eerste prijs gewonnen met „Gloeilamp" en „De transistorradio", die beide in opdracht van Philips te Eindhoven werden ver vaardigd. De Nederlandse inzending voor het internationale film festival te Edinburgh (18 augustus tot 1 september) bestond uit drie films: „Als twee druppels water" van Fons Rade makers (onder de titel „A spitting image"), „Zeilen" van Hattum Hoving en „Portret van Frans Hals" (in Engelse versie) van Frans Dupont. De Nederlandse dag was be paald op 23 augustus. Aan het filmfestival in Bergamo (Italië), dat van 8 tot 15 september zal worden gehouden, zal Nederland deelnemen met „De werkelijkheid van Karel Appel" van Jan Vrijman en „Erasmus" van dr Jan Hulsker. Wat betreft het internationale filmfestival te Cork (Ierland), dat van 15 tot 22 september wordt gehouden, is de Nederlandse inzending als volgt samengesteld: „De overval" van Paul Rotha en Kees Brusse, „Bouwspelement" van Charles Huguenot van der Linden, „Zon op zondag" van Jan van der Hoeven en „Spies behind the Duphar lines", een in opdracht van N.V. Philips Duphar te Am sterdam door Joop Geesink's Dollywood vervaardigde film. „Als twee druppels water" van Fons Rademakers en de korte film „Zeilen" van Hattum Hoving zullen de Neder landse inzending vormen naar het internationale filmfestival te Beyrouth (Libanon), dat van 19 tot 27 oktober zal wor den gehouden. De instellingen van de Stichting Bio-Vacantieoord het koloniehuis voor het vakantiebehoevende kind te Bergen en het prachtige nieuwe herstellingsoord voor minder-valide kinderen bij Arnhem kosten handen vol geld. In het oord in Bergen moeten bijvoorbeeld voorzieningen worden getroffen voor de personeelsruimten, terwijl in het complex in Arnhem, wil het geheel aan de eisen, die aan de revali datie van gebrekkige kinderen worden gesteld, voldoen, nieuwe voorzieningen nodig zijn. Het bestuur van de Stichting Bio-Vacantieoord stelt er een eer in om de verplichting, die het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf met de oprichting en instandhouding van deze instellingen op zich heeft genomen, getrouwelijk en ten volle na te komen, zo zelfs, dat deze oorden de faam van modelverblijven voor de kinderen die de hier geboden hulp behoeven, niet alleen handhaven maar nog zullen vergroten. Aangezien de jaarlijkse collectes in de bioscopen vermeerderd met de bijdra gen, die van andere zijde worden ontvangen, niet toe reikend zijn ter financiering van de nieuwe voorzienin gen, heeft het bestuur zijn toevlucht genomen tot een loterij ter grootte van 300.000,waarvoor zeer aantrekkelijke prijzen be schikbaar zijn gesteld. Met vreugde kan men constateren, dat de belangstelling voor deze loterij in het film- en bioscoopbedrijf groot is. Directie en personeel van een groot aantal bioscopen heb ben hun medewerking toegezegd en in deze theaters worden de loten verkocht. Niettemin betreurt het Stichtingsbestuur het, dat niet alle bioscoopdirecties in positieve zin hebben gereageerd; men hoopt, dat het aantal verkoopposten zich nog zal uitbreiden door de aanmelding van meer bioscopen. Hopelijk zal dit beroep op de exploitanten niet tevergeefs zijn. De verkoop van de loten, die op 1 juli is begonnen, heeft ook naar het oordeel van terzake kundigen zich op verheugende wijze ontwikkeld. Naar schatting zijn reeds bijna 100.000 loten verkocht. De grootste afzet ver wacht men in de maanden oktober en november. Men hoopt, dat de trekking, die uiterlijk op 31 december moet geschieden, reeds in de loop van december kan plaats vinden. Daarom blijft een uitbreiding van het aantal ver kooppunten zeer belangrijk. 107

Film | 1963 | | pagina 9