Reclame De ha! van „Centrahouse" aan de Bad huisweg te 's-Gravenhage, waarin het filmverhuurkantoor Centrafilm N.V. is gevestigd. theaters noodzakelijk. De booker houdt ook rekening met weken, waarin feestdagen vallen, met vakantieperiodes, met weken die als bijzonder ongunstig bekend staan enz. Boven dien moet hij rekening houden met de transportmogelijk heden. Een copie, die ergens in Zeeuws-Vlaanderen op woensdag nog draait, kan hij niet voor vertoning in Lim burg op de volgende donderdag inzetten. Ook moet hij vaak rekening houden met de prolongatiemogelijkheden. Het samenstellen van een roulement van een veel-gevraagde film met drie of meer copieën is dus een gecompliceerd mozaïek, waarin echter elke week door prolongaties en verschuivingen veranderingen komen. Elke geboekte inzetdatum wordt schriftelijk bevestigd. Aan het betrokken theater worden de nodige recettestaten en keuringskaarten gezonden. En de filmverhuurder moet aan zijn afnemer ook tijdig een doorzendinstructie zenden, opdat deze weet aan wie hij de copie na de laatste ver toning moet sturen. Zoals men ziet, zit er administratief aan elke geboekte inzetdatum al heel wat vast. Elke week komen er bij een filmverhuurkantoor van betekenis stapels afrekenstaten binnen, die boekhoudkundig worden verwerkt, wat een gehele debiteurenadministratie meebrengt. Ingewikkeld zijn vaak ook de licentieafrekeningen, die de boek houding ten behoeve van de buiten landse leveranciers moet maken. De afdeling reclame heeft een twee ledige taak. Enerzijds het voorberei den van persvoorstellingen en in het algemeen het verschaffen van gege vens en fotomateriaal over komende films aan dagbladen en de periodieke pers. Anderzijds het samenstellen van cliché's en matrijzen voor advertenties en ander reclamemateriaal ten behoe ve van de afnemers. Het opslaan van al het reclamemateriaal, per film ge sorteerd, eist veel ruimte en zorg. De opslagplaatsen van het filmmate riaal behoeven tegenwoordig niet meer aan speciale brandveiligheidseisen te voldoen, al hebben vele verhuurders nog kluizen in gebruik stammende uit de tijd van het licht ontvlambare nitraatmateriaal. Vele omvangrijke stellingen zijn er nodig om een flinke voorraad filmcopieën in dozen op te slaan. De opstelling geschiedt overzichtelijk en systematisch, zodat elke copie in een minimum van tijd kan worden opgeslagen respectievelijk gevonden. Het onderhoud van de copieën vereist veel zorg. Slechte lassen moeten worden overgemaakt en perforatieslijtages bijgewerkt. Maar al te vaak komen de copieën terug zonder start- en eindstukken. Ook dat wordt verholpen. De expeditie van de programma's en het reclamemateriaal is een omvangrijk werk, dat bovendien aan scherpe tijd limieten is gebonden. Het inpakken van de programma's gebeurt zeer vakkundig, omdat de pakken bestand moeten zijn tegen de soms vrij ruwe behandeling bij het inladen en overladen tijdens het transport. De showroom neemt bij vele filmverhuurkantoren een belangrijke plaats in, hetgeen vaak ook blijkt uit de smaak volle inrichting en de uitstekende kwaliteiten van het pro jectiebeeld en het bijbehorende geluid. De showrooms zijn er in de eerste plaats voor de afnemers en de service die er geboden wordt, laat dan ook gewoonlijk niets te wensen 174

Film | 1963 | | pagina 12