Van Neerlands stam AIgemeen Keflrijisreglemeiil Liquidatie waarborgsom Verhoging C.A.O-lonen heid. Tenzij aan de Europese fondsvorming zodanige voor waarden zouden kunnen worden verbonden, dat de groten door extra bijdragen tegemoetkomen aan de moeilijke positie, die een klein land op filmproduktiegebied nu een maal heeft. Maar de voorlopige E.E.G.-ervaring biedt wat dit laatste betreft weinig hoopvolle vooruitzichten. Hoe krachtiger wij in de paar jaar, die nog voor ons liggen, onze filmpositie tot ontwikkeling zullen brengen en hoe sneller wij onze zaken op filmgebied hier definitief regelen, des te beter zullen wij aan het overleg, dat voor de deur staat, kunnen deelnemen. In het tegenovergestelde geval zijn wij amper gesprekspartner. Op woensdag 18 december heeft in een geanimeerde bijeenkomst van een aantal genodigden in het Amster damse Alhambra Theater een voorvertoning plaats gehad van de jongste film van het lid van onze organisatie de heer Bert Haanstra. De dag daarna is de film in roulatie gegaan in achttien bioscooptheaters verspreid over het gehele land. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de maker met de première van deze film bij te dragen tot de viering van het honderdvijftigjarig bestaan van het Koninkrijk. Door omstandigheden, die hier niet terzake doen, hebben be trokkenen aan dit voornemen geen gevolg kunnen geven, zij het dat de film een korte spanne tijds na afloop van het herdenkingsjaar gereed en ter vertoning kwam. Hoewel de film dus buiten het kader van de eigenlijke viering is gevallen, zij het ons veroorloofd, temeer omdat dit orgaan er geen gewoonte van maakt de loftrompet te steken over het doen van zijn leden, te constateren dat de presentatie van dit filmwerk als programmapunt van dit historische jaar Welks herdenking wij nu in haar geheel kunnen overzien een uitstekend figuur zou hebben geslagen. Dit verrukkelijk document van alleman van Neerlands stam honderdvijftig jaar na de stichting van het Koninkrijk, met groot vakmanschap en milde menselijke bewogenheid ge maakt, houdt ons een spiegel voor, waarin wij ons zelf, of onze buurman, maar altijd het volk van Nederland her kennen, aangedaan soms, met zelfspot een enkele keer, maar meestal met uitbundige vrolijkheid. Dat zulks mogelijk is geworden met een medium, dat eerst in de laatste halve eeuw van het Koninkrijk is tot stand gekomen, is niet opmerkelijk, het Koninkrijk heeft er waarlijk part noch deel aan gehad. Maar temeer opmerkelijk is het, dat men met de ont wikkeling van dit moderne medium, die in ons Koninkrijk met bescheiden middelen geïnitieerd en op gang gehouden wordt, binnen het bestek van enige jaren tot prestaties van formaat in staat is. Met dit resultaat voor ogen en het feit, dat in het herdenkingsjaar vijf (ruim één procent van de import) Nederlandse films ruim zes procent van de gehele capaciteit van het Nederlandse bioscoopwezen bestrijken, vraagt men zich af hoe het er, indien we met hetzelfde élan zouden kunnen doorwerken, over een paar jaar zou uitzien, ingeval het Koninkrijk een honderd jaar oude heffing, die bij uit zondering voor dit nieuwe medium met „stalen vuist en ijzeren hand" wordt gehandhaafd, over boord zou kunnen gooien. Wij zouden dan als „Alleman" „eigen meester, niemands knecht" kunnen zijn. Hiervan levert dit nieuwste produkt van Neerlands stam het zoveelste duidelijke bewijs. De Commissie Nieuwe Zaken heeft in haar zitting van 13 november 1963 besloten toestemming te verlenen aan de heer J. E. F. de Nijs te Breda, tot het gaan exploiteren van een nieuwe permanente bioscoop A in gebouw „De Beyerd" aan de Boschstraat 22 aldaar. Het Hoofdbestuur heeft in zijn laatstelijk gehouden ver gadering besloten in het Bedrijfsregister te schrappen: met ingang van 1 december 1963 de permanente bio scoop-A, Filmtheater Forum te Voorburg wegens beëindi ging van de exploitatie door de CV. Forum aldaar; met ingang van 31 december 1963 de permanente bio scoop-A, Rembrandt Theater te 's-Gravenhage, waarvan de exploitatie door de heer E. Hirschberg aldaar op genoemde datum wordt beëindigd. Beëindiging lidmaatschap Wegens verlies der vereisten is van het lidmaatschap van de Bond vervallen: de CV. Forum, voormalig exploitante van het Forum Theater te Voorburg. In verband met de beëindiging van het lidmaatschap van de CV. Forum, voormalig exploitante van het Forum Theater te Voorburg (beherend vennoot de heer N. Veer man te Volendam), worden de leden van de Nederlandsche Bioscoop-Bond en van de Nederlandsche Vereeniging van Bioscoopreclame-Exploitanten uitgenodigd eventuele vorde ringen binnen acht dagen na het verschijnen van deze publicatie schriftelijk bij het Bondsbureau in te dienen. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft na gepleegd overleg met de Afdelingsraad op voorstel van de Sociale Commissie voor het Bioscoopbedrijf besloten om de loonschalen, die in de collectieve arbeidsovereen komst zijn opgenomen, ingaande 1 januari 1964 met vijf procent te verhogen, echter met uitzondering van de in de C.A.O. vastgelegde bedragen van de diplomatoeslagen. De beide werknemersorganisaties, de Algemene Bond „Mercurius" en de Nederlandse Katholieke Bond Sint Antonius zijn eveneens met het voorstel der Sociale Com missie accoord gegaan. De verhoging van de minimum- en maximumlonen treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin 1 januari 1964 valt. Over de voorstellen van de werknemersorganisaties be treffende een tweede verhoging met maximaal vijf procent per 1 april 1964 en een minimum-inkomen van honderd gulden per week zullen eerlang in de Sociale Commissie onderhandelingen worden geopend. 166

Film | 1963 | | pagina 4