Jeugdfilmweek in Tilburg voor vierde maal geslaagd Herkomst van films in onze bioscopen ring van de Union Suisse du Film Documentaire. Hiertoe werd op 14 augustus 1964 door de Cinéma Scolaire et Populaire Suisse in samenwerking met de Nederlandse Ambassade aldaar een persconferentie belegd. Dr. J. Huls- ker Chef van de Afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de heer S. I. van Nooten Hoofd Afdeling Film van de Rijks voorlichtingsdienst hebben bij die gelegenheid een uit eenzetting gegeven over de wijze waarop korte Nederlandse films tot stand komen, respectievelijk verspreid worden. Hierna zijn de films „Pan", „De Werkelijkheid van Karel Appel" en „Glas" vertoond, terwijl aansluitend Mr. S. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, de Nederlandse zaakgelastigde a.i. te Bern, een ontvangst aanbood. Op 15 augustus d.a.v. heeft Dr. J. Hulsker tijdens een diner in de Kursaal te Bern voor circa 800 personen, waaronder vele kantonale en federale autoriteiten, een overzicht gegeven van het Neder landse filmwezen, bij welke gelegenheid met groot succes „Prijs de Zee", „De werkelijkheid van Karel Appel" en „Glas" voor de aanwezigen zijn vertoond. Tenslotte nog enige algemene gegevens betreffende de internationale verspreiding van enkele Nederlandse docu mentaires. Van de film „Zeilen" van Hattum Hoving zijn de vertoningsrechten aan niet minder dan 31 landen verkocht, waaronder 8 landen die tot de z.g. ontwikkelingsgebieden in Afrika behoren. De film „Glas" van Bert Haanstra bracht het tot dusver tot 21 landen, zonder Afrikaanse staten, met meer dan 1000 kopieën, hetgeen een unicum is. Beide films hebben het voordeel, dat er geen dialogen of commentaar bij nodig zijn en dus ook geen vreemdtalige versies, hetgeen de aankoop voor het buitenland minder kostbaar maakt. De meeste van de overige met subsidie van O. K. W. tot stand gekomen films zijn tot nu toe in circa 10 landen commercieel verspreid, hetgeen, zeker als ook de televisie aldaar wordt ingeschakeld, betekent, dat de films door vele miljoenen kijkers worden gezien. Resume rend kan worden gesteld dat zowel binnensland als in het buitenland de korte Nederlandse film met toenemend succes wordt verspreid. Het zal van de prestaties van onze film makers afhangen of de reputatie die ons land op dit terrein heeft opgebouwd, in de toekomst gecontinueerd kan worden, in welk geval ook toekomstige speelfilms die op internationaal niveau liggen, daarvan mogelijk de vruchten kunnen plukken. Het Nieuwsblad van Het Zuiden organiseerde in de derde week van augustus in samenwerking met de directies van de bioscooptheaters Midi, Harmonie en Chicago opnieuw een Jeugd-Filmweek. Ruim tienduizend kinderen konden van maandag tot en met vrijdag in de morgenuren genie ten van enige aantrekkelijke jeugdfilms. Elke morgen om half tien begonnen de voorstellingen in de drie theaters. Vorig jaar waren er nog maar twee bioscopen bij be trokken, maar dit jaar bleek het noodzakelijk een derde theater toe te voegen. De publiciteit rond de filmweek wordt verzorgd door het Nieuwsblad. Speciale pagina's zijn gewijd aan dit festijn. Over de volle lengte van de krant wordt de programmering van tevoren bekend gemaakt zodat de lezertjes kunnen bepalen welke film of films ze willen zien. Voor elke dag is een bon afgedrukt die ze kunnen uitknippen en tegen inlevering waarvan ze een toegangskaart bekomen. De verkoop begon op de zaterdag vóór de filmweek. De kassa's werden door de kinderen bestormd. Door de aantrekkelijke opzet en de samenwerking met een veel gelezen krant was het mogelijk een frisdrank fabriek te interesseren die gratis tienduizend flesjes ter beschikking stelde. De Jeugd-Filmweek is een initiatief dat tot stand werd gebracht om de kinderen enkele aangename ochtenden te garanderen en om de ouders te ontlasten van de zorgen die de langdurige grote vakantie voor hen meebrengt. Het programma is afgestemd op het „elck wat wils". De Dikke en de Dunne, maar ook een pittige Wild West film en „De clown van Circus Krone" stonden op het programma. Er is afwisseling voldoende en zowel de kleinere als de iets oudere jeugd kunnen aantrekkelijke films zien. De heer G. M. van Hest, algemeen leider van het Midi Theater vertelde ons telefonisch dat de filmweek een succes is gebleken. De gehele week hebben de drie Tilburgse bioscopen in de morgenuren een volle zaal gehad en kon de jeugd genieten van gezond vermaak. Een voorbeeld dat aanstekelijk moge werken bij vele collega's. Uit welke landen komen de films die in onze bioscopen worden gedraaid? Uit nevenstaand tussentijds overzicht kan worden afgelezen dat de Amerikaanse films ruim 40 procent van de doekbezetting voor hun rekening blijven nemen. Daarna komen Engeland, Frankrijk en Italië, die iets vooruit zijn gegaan ten koste van Duitsland. Het Nederlandse percentage begint al mee te tellen. Het is lager dan dat uit alle overige landen samen en geeft met zijn 8.07 van de recette blijk van een opmerkelijke verkoop waarde. 7 maanden 1963 7 maanden 1964 doek netto doek netto bezetting recette bezetting recette in procenten van het totaal Engeland 12.07 11.26 15.04 15.17 Frankrijk 12.10 11.81 14.35 13.85 Italië 13.95 13.29 14.31 10.96 Duitsland 12.80 7.81 8.92 6.16 Nederland 4.52 8.97 3.42 8.07 Over. landen 3.48 2.96 3.63 3.49 Europa 58.92 56.10 59.67 57.70 U.S.A. 41.08 43.90 40.33 42.30 100.— 100.— 100, 100, 297

Film | 1964 | | pagina 11