„Das Rathaus" film van Louis van Gasteren (10) 5) Totaal uitslag De totaal uitslag van het examen ter verkrijging van het diploma A of B ziet er voor 1964 als volgt uit: a. Geslaagd met diploma B b. Geslaagd met diploma A c. Geslaagd zonder diploma voor: 1 vak 9) 2 vakken 7 3 vakken 1 d. Afgewezen na schriftelijk voor alle opgegeven vakken e. Afgewezen alle opgegeven vakken f. Niet verschenen voor alle opgegeven vakken 17 (33) 16 9) 9 5) 2 3) Totaal 57 (65) Uit deze opsomming, die enigszins anders is samengesteld dan voorheen gebruikelijk was, blijkt dat, indien men groep c meetelt, iets meer dan de helft van de kandidaten geheel of althans ten dele is geslaagd. Neemt men het ge middelde percentage van de eerste tabel dan ligt het aantal geslaagden gemiddeld op 48 Een en ander is aanzienlijk lager dan in de voorgaande jaren toen het aantal ge slaagden gemiddeld circa 60 bedroeg. Aan de lessen respectievelijk aan het examenpeil is sinds dien niets veranderd, zodat moet worden geconcludeerd dat de teruggang, in de kwaliteit van de examinandi moet wor den gezocht. Een punt dat overigens nauw samenhangt met de situatie op de arbeidsmarkt en derhalve geen al te rrote verwondering zal wekken. De nieuwste film van Louis van Gasteren heet „Das Rathaus". In een speciale voorstelling op dinsdagochtend drie november werd de op 16 mm zwart/wit vervaardigde film in het Stedelijk Museum getoond. Het architecten bureau Van den Broek Bakema uit Rotterdam behaalde in 1958 de eerste prijs in een internationale prijsvraag voor een nieuw stadhuis uitgeschreven door het gemeente bestuur van Marl, een stad in West Duitsland. Gelijk opgaande met de bouw maakte Van Gasteren ge durende vier jaar zijn filmopnamen en stelde daaruit de nu gereedgekomen film „Das Rathaus" samen. De film heeft een tijdsduur van 55 minuten. Het camerawerk is van Bert Spijkerman en Ton Le Fèvre. Scenario, regie en montage zijn van Louis van Gasteren. Van Gasteren heeft zich in zijn film niet uitsluitend beziggehouden met het nieuwe stadhuis. Marl is een pro gressieve stad waar veel voor de bewoners wordt gedaan. „Das Rathaus" maakte deel uit van een voorlichtingspro gramma voor de bevolking over velerlei activiteiten die in de stad plaats vinden. Van Gasteren zegt hierover zelf: Wij hebben een doelmatigheid laten prevaleren boven een filmische vormgeving, waartoe de bouw van het stadhuis alleszins mogelijkheden bood. Een filmmaker moet kunnen kiezen aan welke kant hij staat en wanneer het ideële denken van zijn opdrachtgever affiniteit heeft met zijn eigen visie moet hij zijn filmmiddelen en -mogelijkheden daaraan dienstbaar maken." De film is opgebouwd uit beelden van vroeger en van nu. De ontwikkeling van het nieuwe stadhuis kan regelmatig worden gevolgd; de rede die de burgemeester van Marl uitsprak bij de eerste steenlegging loopt door de film van begin tot einde en wordt voortdurend onderbroken door deze beelden, en door interviews met de bewoners. Mocht de gemeente Amsterdam over enige tijd eveneens met de bouw van een nieuw stadhuis willen aanvangen dan is de film van Van Gasteren een overtuigend voorbeeld dat een soortgelijke opdracht aan een Nederlands cineast zeker aanbeveling verdient. De productie van „Das Rathaus" was in handen van Spec trum Film. Het laboratoriumwerk vond plaats in Cine- centrum. Enige dagen eerder werden in een ochtendvoorstelling in het Seinpost Theater in Scheveningen voor genodigden van de Canadese Ambassade zes films getoond. Wederom was het begrip stad in deze 16 mm zwart/wit films van elk een half uur hoofdonderwerp. The National Film Board of Canada had aan enige cineasten over de wereld verspreid opdracht gegeven bepaalde steden te verfilmen. Dit materiaal werd gebruikt voor de verfilming van het door Lewis Mumford geschreven boek „The City". Van Nederlandse kant zagen we medewerking van Bert Haanstra en Ytze Brusse. Voor bouwkundigen en archi tecten zijn dit interessante films die vooral voor het onderwijs van nut kunnen zijn. Ook een geïnteresseerd lekenpubliek zal met belangstelling naar enige van deze films kijken. Het magnifieke stadhuis van de Duitse stad Marl in maquette. Mogelijk zal de internationale prijsvraag van de gemeente Amster dam voor een stadhuisont- werp ook gevolgd worden door een opdracht aan een Nederlands cineast. 331

Film | 1964 | | pagina 23