Bioscoopadvertenties ook irr dagblad Trouw zijn mede voor verantwoordelijk de exploitanten van het bioscooptheater Bio-Vink dat aan de Markt is gelegen. De Jeugd-Filmliga bijvoorbeeld leidt in Deurne een bloeiend leven. De heren P. Vink Sr. en Jr., die het bioscoop theater leiden, houden zich gedurende enige jaren bezig met het filmopvoeden van de jeugd in Deurne. Vijf jaar ge leden werd in overleg met de direc teuren van enige scholen de vereniging „Schoolfilm" opgericht. Deze instelling organiseerde voor haar leden meerdere malen per jaar voorstellingen in Bio- Vink met films die artistiek, maat schappelijk of algemeen cultureel van belang waren. De moeilijkheid van der gelijke voorstellingen voor rijpere jeugd is dat men rekening moet houden met het bevattingsvermogen van onge schoold jeugdig publiek, maar dat an derzijds getracht moet worden de nieuwe generatie kennis te laten maken met cinematografische hoogtepunten. Praktisch had men te maken met een toegangsprijs die zo laag mogelijk ge houden moest worden, maar die wat exploitatie betreft alleen gehandhaafd kan worden bij een volle zaal. De kos ten kwamen er niet uit, zodat de toe gangsprijs tenslotte noodgedwongen moest worden opgetrokken. Het gevolg was dat de vereniging na een slepend jaar werd opgeheven. Het Bio-Vink theater gaf de moed ech ter niet op en organiseerde in januari van dit jaar een filmadvies- en instruc- tiedag in samenwerking met andere instanties in Deurne die de filmbelang- stelling en opvoeding activeren. Op deze dag werden voor de rijpere schooljeugd films vertoond en een forum gehouden, waarin de heer P. Vink zitting had. Het was een succes en voor het gemeentebestuur van Deurne aanleiding een gemeentelijke subsidie te geven voor een avondcyclus van vijftien programma's in het Bio- Vink theater. Er is een nieuwe opzet gemaakt, waaraan vrijwel alle scholen en opleidingen voor voortgezet en mid delbaar onderwijs in Deurne meedoen. Voor het bioscooptheater is het zaak rentabiliteit te verkrijgen uit de com binatie van een groot aantal deelne mers en een behoorlijke subsidie. De films uit de cyclus worden indien mo gelijk benut voor voorstellingen met volwassenen, waarbij geprobeerd wordt een economisch verantwoorde exploi tatie te krijgen door de voorstellingen voor jeugd en volwassenen op één dag te laten samenvallen. De heer Vink is van mening, dat iedere exploitant moet trachten, voorzover dit zakelijk moge lijk is, regelmatig films te brengen die niet uitsluitend een groot publiek in teresseren, maar die gekozen worden of door hun kwaliteiten op artistiek ge bied of omdat de films een cultureel- maatschappelijke betekenis hebben. Als een bioscooptheater wordt bezocht door de jeugd en door leerkrachten is dit een belangstelling die niet in geld is uit te drukken, maar die als een zwaar wegende morele winst moet worden beschouwd, omdat de uitspraak „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" nog altijd voor de volle honderd pro cent geldt. De cyclus van de Jeugd Filmliga in Deurne is voortreffelijk van start ge gaan. Bovendien houdt de heer Vink elke maand een voorstelling, die hij als „Film van de maand" aankondigt en waarvoor belangstellenden van ver uit de omgeving naar Bio-Vink komen. We kunnen stellen dat Deurne zich mag verheugen over dit bioscooptheater en over de wijze van exploitatie. Op zaterdag 31 oktober hield de Raad voor de Kunst een plenaire zitting, waartoe behalve de leden van de Raad een aantal belangstellenden en ver tegenwoordigers van kunstinstellingen waren uitgenodigd. De zitting werd ge houden in de Rolzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage. De Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Zijne Ex cellentie Drs. L. J. NI. van de Laar, en de voorzitter van de Raad, Mr. J. M. L. Th. Cals, voerden het woord over de plaats en de functie van de Raad voor de Kunst. Na een pauze sprak Prof. Dr. J. Pen, hoogleraar te Gro ningen, een rede uit die betrekking had op de financiële aspecten van de kunstpolitiek. De heren J. Miedema, Bondsvoorzitter, en C. S. Roem waren bij deze zitting aanwezig. „Spuit Elf" gaat in december in première. Tijdens de Sinterklaas intocht in Amsterdam trok de brandweerwagen bemand met een jazz-band de aandacht van het publiek. Het Dagblad Trouw geeft voor het eerst gelegenheid tot het opnemen van bioscoopadvertenties. Afdeling Amster dam van de Bond heeft daarop besloten de gezamenlijke blokadvertentie van de leden in het vervolg ook in dit dagblad te plaatsen, met dien verstande dat de leden vrij blijven, daarvan wel of niet gebruik te maken. De beslissing van de Trouw-directie en -redactie maakt het voor het eerst mogelijk het gereformeerde deel van onze bevolking ge regeld met bioscoopadvertenties te benaderen. 336

Film | 1964 | | pagina 28