de Paus vanaf de troon zijn zegen gaf aan de aanwezigen en de vertegenwoordigde organisaties. Hij dankte ons voor onze komst en uitte de veronderstelling, dat wij Frans beter verstonden dan Italiaans, waarop een kort toespraakje volgde. De Heilige Vader zei onder meer: „Het bioscoop- en filmbedrijf heeft van begin af aan reusachtige afmetingen aangenomen. De bioscoop heeft velerlei invloed op ons leven zowel op het gebied van recreatie en cultuur als pedagogisch, artistiek, zedelijk enz. De Kerk, zoals u zult weten, houdt zich bezig met deze veelomvattende werking. De Pausen Pius XI, Pius XII, Jean XXII waren, en ik op mijn beurt ben, op de hoogte van de belangrijke plaats die de bioscoop inneemt in de wereld van vandaag. Wij hebben oog voor de mogelijkheden duidelijk dat geen enkele producent risico's gaat nemen met films waarvan hij van tevoren weet dat het publiek er niet heen zal gaan, terwijl de bioscopen filmprodukten zullen weigeren, en terecht overigens, als die slechts van verachting blijk geven voor de heilige waarden van het individu en van het gezin. Heren, het heeft geen zin verder te gaan. Ik wil u er alleen nog op wijzen dat uw verantwoordelijkheden groot zijn en uw beslissingen zwaar omdat zij gevolgen met zich brengen die het culturele en zedelijke peil waarop men leeft kunnen verheffen of doen dalen. Alles wat u doet vindt zijn neerslag in het gezin en beïnvloedt de jeugd." Hierna begaf hij zich onder de aanwezigen, onderhield zich persoonlijk met hen en overhandigde ieder een medaille De Paus overhandigt aan Bondsvoorzitter Joh. Miedema en directeur J. G. J. Bosman de medaille van zijn pontificaat tijdens de audiëntie. en de gevolgen van deze stand van zaken. Het Concilie heeft een verklaring samengesteld uitsluitend gewijd aan de sociale communicatie-technieken waartussen de bioscoop een eigen plaats inneemt. Ik heb het genoegen gehad deze verklaring te mogen afkondigen. Dat betekende voor u dat de bioscoop, inplaats van als vreemd te worden beschouwd- door de Kerk is erkend met behoud van eigen karakter en positie. Het belang van uw werk schuilt onder andere in de buiten gewoon grote verspreiding van films over de wereld. Als men dit weet kan men niet ongevoelig blijven voor de mogelijke gevolgen hiervan op het leven van onze tijd genoten. Een film kan niet worden gerealiseerd zonder goede financiële middelen en een producent zal geen geld steken in een filmproduktie als hij niet weet dat de film een behoorlijke verspreiding zal hebben. De verhuurder is derhalve een invloedrijk man. Hij is medeverantwoordelijk voor de wijze waarop menselijke en esthetische waarden door middel van het filmwerk worden overgebracht. Het is van zijn pontificaat. Na ruim een half uur onder ons ver toefd te hebben, nam hij afscheid in drie talen. Een inder haast gedaan verzoek om een gezamenlijke foto werd alsnog ingewilligd. Nadat de Paus nogmaals voor de troon was gaan staan, werd het gezelschap met hem vereeuwigd. Hierop trok hij zich in zijn particuliere vertrekken terug, een afscheid dat een merkwaardige afstand opriep tussen de strenge afzondering enerzijds waarin de dagelijkse uit oefening van deze eenzame geestelijke functie zich voltrekt en de wereldlijke status van deze kerkvorst anderzijds, even merkwaardig als tijdens de audiëntie de mengeling aandeed van historische statie en protocolaire entourage met de eerbiedwaardigheid van deze tengere, beminnelijke, energiek uitziende persoonlijkheid. Een figuur, die, zo fluisterde ons iemand toe, het midden schijnt te houden tussen Pius XI en Johannes XXIII. Blijkens de gesprekken daarna was het uitsluitend de persoonlijkheid van deze witte gestalte, waarvan allen ongeacht hun overtuiging diep onder de indruk waren. 312

Film | 1964 | | pagina 6