COMMENTAREN OP NAKEURING De „Vereniging van Nederlandse ge meenten voor gemeenschappelijke filmkeuring op katholieke grondslag" heeft het momenteel niet gemakkelijk. Na het bedanken als lid van de ge meente Venlo is er veel publiciteit gekomen rond de filmkeuring. Wij me nen er goed aan te doen ter oriëntatie van onze leden uit enige kranten, waaronder drie katholieke dagbladen, de hoofdredactionele artikelen die aan de filmkeuring werden gewijd over te nemen. Begin maart verschenen in De Nieuwe Dag, De Tijd en Maasbode, De Volks krant, Het Algemeen Handelsblad en Trouw de volgende artikelen: De Nieuwe Dag: De gemeente Venlo heeft zich aan de nakeuring van films door de Katholieke Filmcentrale onttrokken met het argu ment, dat het weinig zin heeft bioscoop eigenaren de vertoning te verbieden van films, die via de Duitse televisie in alle huiskamers kunnen komen. Dat is een nuchter argument. Het werpt alleen nog eens de vraag op welke zin de K.F.C, tegenwoordig heeft. Haar na keuring heeft alleen in het zuiden prak tische betekenis voor de de bioscopen. Niet boven de rivieren. Boven die rivie ren wonen echter de meeste katholie ken. Als die geen extra bescherming behoeven, waarom dan de zuiderlingen wel? De gedachte, dat zij minder gevormd zouden zijn, dient te worden verwor pen. Trouwens, zijn wij inmiddels niet zo ver, dat een algemene keuring vol doende is? Katholieken hebben geen alleenrecht ten aanzien van goede filmnormen en samenwerking kan de bewoonbaarheid van dit land alleen maar bevorderen. De Volkskrant: De gemeente Venlo heeft bedankt als lid van de „Vereniging van Nederland se gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring op katholieke grondslag". Daardoor is zij niet meer gehouden aan de adviezen die de Katholieke Film centrale (KFC) namens deze vereniging sinds jaar en dag verstrekt. In een gebied waar met name de Duitse tele visie vrijelijk kan binnendringen, heeft het geen enkele zin meer bepaalde films die door deze televisie worden uitgezonden, uit de bioscopen te weren. De gemeente Venlo kiest hiermee de kant van de nuchtere praktijk. De vraag is nu gewettigd in hoeverre het KFC-advies in het algemeen nog praktisch nut heeft. De gemeenten na mens welke de KFC de wettelijk toe gestane nakeuring van films uitoefent, kunnen al lang niet meer doorgaan voor katholieke gemeenten. De KFC die in haar adviezen de katholieke le vensbeschouwing laat meespreken, ziet deze adviezen thans opgedrongen aan een groot aantal niet-katholieken. De KFC zelf is van de ongewenstheid van deze „dictatuur" genoeg overtuigd om niet een uiterst soepele houding aan te nemen ten aanzien van „moeilijke films". Destijds zwaar ontraden films als „Hiroshima mon amour" en Glim lach van een zomernacht" blijken in de loop van de laatste maanden ge ruisloos alsnog te zijn doorgelaten. Binnen de kring van het katholieke nakeuringsapparaat zelf is men daarom aan het zoeken naar nieuwe maat staven. Een onlangs door prof. dr. Ariëns en dr. Elzen uitgebracht rap port over deze kwestie stelde vast, dat de huidige vorm van nakeuring niet langer overeenkomt met de juiste ac centuering van de gemeentelijke cul turele autonomie. Het rapport wees als onjuist aan, dat de niet-katholieke min derheden niét in het nakeuringswerk zijn betrokken. De al geruime tijd uit gestelde maar niet minder noodzake lijk gebleken herziening van de oude Bioscoopwet zou hierin verandering kunnen brengen. Wanneer deze herziening van de Bio scoopwet inderdaad nu in de Tweede Kamer aan de orde zou worden ge steld, zouden er ongetwijfeld stemmen opgaan tegen een langer handhaven van de nakeuring. De burgemeester van Breda, mr. dr. Geuljans, heeft enige tijd geleden in een artikel er al op aan gedrongen dat de KFC zich daarom nu al moet omvormen tot een deskun dig adviesorgaan voor gemeenten die zelfstandig hun aanvullende taak op het gebied van de filmkeuring willen blijven vervullen, ook onder een her ziene Bioscoopwet. Het uittreden van Venlo zij het om een andere directe reden is het teken dat er achter de reorganisatie plannen wat meer haast moet worden gezet. De Tijd-Maasbode: In het zuiden van het land bestaat naast de landelijke filmkeuring nog de gemeentelijke nakeuring. In de meeste gemeenten is deze nakeuring opgedra gen aan de Katholieke Filmcentrale. De gemeente Venlo heeft zich nu aan deze samenwerking onttrokken, op het motief, dat het weinig zin heeft films te verbieden die in het noorden, in België, in Duitsland en, bij ontvangst van buitenlandse stations, ook op de beeldbuis te zien zijn. Venlo ziet het zó, Maastricht, dat nu in dezelfde om standigheden verkeert, weer anders. In de Limburgse hoofdstad zegt men: wat men elders doet moet men daar maar weten, maar wij werken niet mee aan wat wij niet goedkeuren. Voor het laatste standpunt valt veel te zeggen wanneer het over mee werken gaat. Maar het gaat minder over meewerken dan over gedogen, en wel over een gedogen als gemeente lijke overheid voor katholieke en niet- katholieke kijklustigen tezamen. Het is op zichzelf al moeilijk te verteren, dat in het zuiden van het land niet-katho lieken onderworpen zijn aan de keu ring, dus ook aan het gedogen, van een katholiek instituut. Maar als daar nu nog bij komt, dat verboden in feite hoofdzakelijk de plaatselijke bioscoop houders treffen, maar niet de gemeen tenaren, dan kan men voelen voor het standpunt dat nu in Venlo wordt in genomen. De vooruitgang van de tech niek brengt ons makkelijker naar de plaatsen van het buitengemeentelijk amusement, en als we er zelf niet heen gaan komt dat amusement wel naar ons toe. In dat opzicht bestaat er dus geen isolement meer. In deze om standigheden moet ook de katholieke zuiderling zelf zijn keuze leren maken, als hij daar op het ogenblik al niet toe in staat is. Als bijvoorbeeld katholieken er niet voor voelen tijdens de vasten tijd te dansen dan is dat hun eigen keuze, die slechts aan waarde zou ver liezen wanneer de gemeente een dans verbod zou uitvaardigen. Met dit alles hebben wij niet willen zeggen, dat de KFC geen taak meer heeft. De centrale blijft als keurings instantie van nut omdat zij kan signa leren en adviseren en daardoor de ka tholieken kan helpen bij de keuze van hun vermaak. Wat zin heeft voor het land boven de rivieren, waar naar ver houding minder katholieken wonen, heeft extra veel zin in het katholieke zuiden. 391

Film | 1965 | | pagina 17