FESTIVAL KALENDER vervolg commentaar op nakeuring Algemeen Handelsblad: Een toenemend aantal Limburgse film liefhebbers trekt regelmatig de grens over om in Duitse bioscopen films te gaan zien, die door een katholieke keuringsinstantie in Nederland verbo den of gecoupeerd zijn. Dikwijls hoeven deze filmliefhebbers trouwens niet eens naar Duitsland, omdat „onverkorte, naar heel andere, vrijer maatstaven ge keurde films frank en vrij via buiten landse televisiestations de Limburgse huiskamers binnendringen". Dit schrijft de Volkskrant, die daarbij verder meldt, dat men onder druk van deze ontwik keling in Venlo nu de moed heeft op gegeven. De burgemeester daar heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten voor gemeenschappelijke filmkeu ring op katholieke grondslag. Liever aanpassing aan een onvermij delijke toestand dan nog langer voor eigen publiek voor gek te zitten, aldus de essentie van het Venlose besluit, dat voor andere gemeenten in de grens gebieden een belangrijk precedent kan vormen. Want de commissies kunnen afkeuren wat ze willen, de aantrekkings kracht van hetgeen door hun veto is getroffen, wordt er vermoedelijk alleen maar door versterkt. En tegelijkertijd maken buitenlandse televisie en een gemakkelijk grensverkeer de verboden zaken toegankelijker dan ooit. Somber nieuws voor degenen die ge loven, dat zonder hun nauwkeurige bemoeiingen het geestelijk bederf Ne derland zal overspoelen. Maar men kan het ook anders opvatten. In Venlo heeft men kennelijk ingezien, dat de stad niet tot een centrum van moreel verval zal worden als men van enig vruchteloos provincialisme afstand doet. In het al gemeen zou men trouwens nog verder kunnen gaan. Men moet zich er niet gelaten bij neerleggen, als technische ontwikkelingen tot meer vrijheid leiden. Men moet van die ontwikkelingen een actief gebruik maken om de vrijheid te bevorderen. Ook het dagblad „Trouw" publiceerde een artikel van filmmedewerker de heer Dr. H. S. Visscher, waaruit we een gedeelte overnemen: „Het bericht dat de K.F.C., de katholieke filmkeurings commissie, wier „nakeuring" van bindende kracht is voor meer dan 100 gemeenten in ons land, met ingang van 1966 niet meer als bindend-censurerende instantie zal optreden, is alleszins verheugend: het kondigt de opheffing aan van een situatie die al lang zichzelf overleefd heeft door de doorbraak van de televisie naar vrijwel alle Nederlandse huiskamers, en die bovendien ergerlijk is door de omstan digheid dat ontelbare niet-katholieken door hun katholieke medeburgers opgelegd krijgen wat zij wèl en wat zij niét mogen zien. We kunnen aannemen dat hiermee een hoogst aanvechtbaar hoofdstuk uit het boek „filmkeuring" ten einde is geschreven als althans niet de nog altijd in de bioscoopwet aanwezige bepaling omtrent de gemeentelijke nakeuring door bepaalde gemeenten misbruikt zal worden. MEI Cannes 1227 mei. JUNI Arnhem 1419 juni San Sebastian 312 juni Berlijn 25 juni6 juli Sydney 414 juni Melbourne 414 juni Vichy 2128 juni (luchtvaart- en ruimtevaartfilms) Cracovie 612 juni (korte films) Annecy 1722 juni (korte films). JULI Moskou 520 juli Locarno 21 juli1 augustus Triest 1017 juli (science-fiction). AUGUSTUS Montreal 612 augustus Edinburgh 22 augustus5 september. Venetië 24 augustus6 september. SEPTEMBER New-York 718 september Cork 1219 september Vancouver 23 september2 oktober. OKTOBER Barcelona 917 oktober Mannheim 1116 oktober. NOVEMBER Londen 418 november Acapulco 21 november—4 december. DECEMBER Tours 16 december (korte films). Aanmeldings- en inlichtingenadressen zijn op het Bonds bureau bekend. 392

Film | 1965 | | pagina 18