Vooruitgang in de Britse cinematografie Ter gelegenheid van de Britse Week die van 15 tot 23 mei in Amsterdam wordt gehouden stelde de Britse Ambassade ons het volgende artikel ter beschikking, geschreven door R. Howard Cricks, Esq. Niettegenstaande de achteruitgang in het bioscoopbezoek die overal ter wereld valt waar te nemen, hebben Britse technici op het gebied van de technische doeltreffendheid, het bedrijf in de voorste gelederen weten te houden. Voor wat betreft de studio's moet eerlijkheidshalve worden gezegd, dat het streven naar een verhoging van de productiviteit voornamelijk is ingegeven door de televisieproducties. Een groep leidende technici heeft echter onlangs met steun van de British Kinematograph Society en de British Film Producers Association, een aantal suggesties gedaan voor vergroting van de efficiency bij de productie van bioscoopfilms, waaronder vereenvoudiging van set-constructie, de verhoogde bewegelijkheid van de camera en verbetering bij het practisch gebruik van de verlichtingsapparatuur. Jodium-kwartslamp Ten aanzien van dit laatste wordt een belangrijke ontwik keling gevormd door de jodium-kwartslamp. De gloeidraad kan belangrijk zwaarder worden belast dan bij normale gloeilampen het geval is, aangezien de jodiumgasvulling in de relatief kleine kwartsbuis de verdamping respectievelijk breuk van de gloeidraad tegengaat. Een Londense firma heeft thans naast de aanpassing van haar normale belich- tingsapparatuur, een unit geïntroduceerd, die gevoed kan worden door miniatuur batterijen en die toch in staat is een grote hoeveelheid licht te leveren (midden pag. rechts). Halvering negatiefkosten De kleurenfilm heeft nieuwe toepassingsgebieden gevonden speciaal bij de journaalproducties door de introductie van het Techniscope procédé. Bij dit systeem zijn de negatief- kosten gehalveerd, doordat bij de opnamen slechts de helft van het 35 mm beeld wordt gebruikt. Bij de afwerking wordt dit kleine beeld dan langs optische weg tot de nor male beeldhoogte opgerekt, waardoor men bij de projectie een cinemascope-beeld krijgt. Achtergrond projectie Van de verschillende methoden om studio-actie fotografisch te combineren met buitenopnamen, is dat van de zo genoemde „travelling matt" bezig een stijgende populariteit te verwerven. Twee enigszins verschillende methoden res pectievelijk toegepast door Metro Goldwyn Mayer en de Rank laboratoria, maken het mogelijk om een voorgrond- beeld in te passen in een achtergrondbeeld. Achtergrond projectie heeft altijd het nadeel gehad van het innemen van veel studio-ruimte, terwijl bovendien zeer veel licht nodig is. Een systeem dat deze nadelen niet heeft, en dat bekend is onder de naam Transflex, is geperfectioneerd door de Rank-organisatie. Men gebruikt daarbij een ge richt scherm, waarmede een achtergrond scène op de nor male wijze wordt geprojecteerd en in de cameralens wordt gereflecteerd. Desondanks is het beeld niet zichtbaar op de acteurs die zich voor het scherm bewegen. Magnetische geluidsregistratie De magnetische geluidsregistratie die over de gehele wereld in de studio's is ingeburgerd en waarbij gebruik wordt ge maakt van geperforeerde magnetische film (perfotape) is ook aan veranderingen onderhevig. Er is namelijk een tendenz in de richting van het gebruik van 6 mm tape in plaats van de gewone perfotape. Er zijn verschillende manieren om de tape met de beeldband te synchroniseren. Eerst gebruikte men het syncropulse-systeem, ontwikkeld door een Londense maatschappij, waarbij een signaal wordt vastgelegd op de tape, welk signaal afkomstig is van de camera en dat dient om bij het terugspelen de snelheid van het beeld ten opzichte van het geluid te controleren. Er zijn echter nog een aantal synchronisatiesystemen ver schenen, hetgeen leidt tot moeilijkheden bij het over schrijven. Om ook dit probleem te omzeilen, heeft dezelfde onderneming een nieuwe weergeef-installatie ontwikkeld waarop alle soorten synchronisatie-signalen kunnen worden afgetast. Het apparaat is daartoe voorzien van uitwissel bare aftastknoppen die aan de verschillende systemen kunnen worden aangepast. Met uitzondering van de speciale soorten copieën, zoals Cinerama, Todd AO en Cinemascope met magnetisch ge luid, hebben de bioscoopcopieën steeds een enkelvoudig optisch geluidsspoor. De Associated British Picture Cor poration is tot dusverre de enige studio die is ingegaan op een aanbeveling van een comité van de producenten organisatie om films te voorzien van een enkelvoudig magnetisch geluidsspoor. Deze onderneming past een enkel voudig magnetisch spoor toe, dat wordt aangebracht op 394

Film | 1965 | | pagina 20