de plaats waar zich het optische geluid bevindt. Dit spoor kan frequenties bevatten tot 12 kHz, hetgeen betekent dat met daarvoor aangepaste projectoren een zeer fraaie geluidskwaliteit mogelijk is. Het magnetische spoor kan later desgewenst verwijderd worden, waardoor het optische spoor in nieuwe conditie te voorschijn komt en aldus geschikt is voor navertoningen. Kleinere ontwikkelmachine Bij de filmlaboratoria wordt het meeste materiaal nog steeds ontwikkeld in grote ontwikkelmachines die een aanzienlijke capaciteit hebben. Er is echter een toenemende vraag naar apparatuur die geschikt is voor de behandeling van kortere lengten, waarmede dus snel gewerkt kan worden. Een serie apparaten van dit type is vervaardigd door een gerenom meerde Britse onderneming, die een machine zoals hierboven op de markt brengt met een vermogen van 60 cm tot 4,50 meter per minuut. Een nog kleinere machine is eveneens beschikbaar en deze kan worden ge leverd voor de bewerking van negatief/positief materiaal, omkeer- en kleurenmateriaal. Beide machines kunnen alle beschikbare filmformaten behandelen en zijn gemaakt op het werken bij daglicht. Automatisering in cabines Het tekort aan bioscoop-operateurs heeft geleid tot een zekere mate van automatisering in de cabines. Een voor beeld daarvan is de Projectomatic van Rank, die nu reeds vele jaren in gebruik is. Het overnemen wordt bewerk stelligd door metalen contacten op de randen van de film, terwijl de projectiemotor de boog, het geluid evenals zaal- en toneelverlichting automatisch kunnen worden ge stuurd door middel van een trommel, waarin bepaalde contactpennen zijn aangebracht. Een aanvulling op deze automatisering is een controle-paneel dat in de zaal van een bioscoop kan worden geplaatst. (Zie links onder). Door middel van dit paneel kan de gehele voorstelling door de operateur vanuit de zaal worden gedirigeerd, hetgeen door nauwer contact met het publiek diverse voordelen heeft. Nog een andere stap in de richting van de automatisering wordt gevormd door een nieuwe spiegelbooglamp, de Autoarc, die geheel op afstand kan worden bediend. De koolspitsen worden hier door middel van foto-electrische cellen gecontroleerd en op de juiste plaats gehouden. Verder worden er in Engeland nog speciale camera's ge maakt, waaronder een voor 16 mm film, die een loopsnel heid heeft van 1 tot 150 beelden per seconde. Deze camera kan worden voorzien van een groot aantal accessoires. Ook het 8 mm gebied, waarop een groeiende belangstelling valt te constateren, is niet vergeten. Zo is er door een Engelse fabriek een zeer klein apparaat gemaakt (zie af beelding 4), dat op batterijen werkt en geheel is ge- transistoriseerd. Daardoor is het mogelijk, dat wanneer men het deksel opheft, er onmiddellijk beeld zowel als geluid is. Dergelijke apparaten worden gebruikt voor ver koop- of instructie-doeleinden. Bij de foto's: Linker pagina boven, beeld en geluid op 8 mm. Rechter pagina boven, de kleine ontwikkelmachine. In het midden moderne verlichtingsapparatnur en beneden het controle paneel waarmee de projectie vanuit de zaal kan worden geregeld. 395

Film | 1965 | | pagina 21