Een nieuwe plakpers Het lassen van films in de bioscopen is in vele gevallen nog steeds een teer punt. Van lassen in de ware zin des woords is eigenlijk geen sprake. Dit was wel het geval bij de vroeger ge bruikte zeer brandbare nitraatfilm. Bij dit materiaal vloeide de lasplaatsen werkelijk in elkaar over en kreeg men, mits goed gemaakt, een bijzonder sterke las. Het huidige filmmateriaal is anders van samenstelling met als groot voordeel dat het „moeilijk ont vlambaar" is doch, met als nadeel dat bij het aan elkaar zetten van twee stukken film geen sprake meer is van lassen maar van plakken. Toch spreekt men altijd over een las en het lassen van films, hoewel het instrument waar mee dit moet gebeuren, terecht plak- pers wordt genoemd. Het lassen van films is een nauwkeurig werkje, wat per las enige tijd in beslag neemt wil men althans niet het risico lopen dat de film tijdens de projectie op de „las- plaats" breekt. Een tweede factor is dat men bij film- breuk, bij ingescheurde perforatie of bij het aan elkaar zetten van acten steeds een of meer filmbeeldjes zal moeten verwijderen. Uiteraard kan dit op den duur qua beeld en geluid on aangename gevolgen hebben. Dit heeft ertoe geleid dat gezocht is naar andere plakmethoden, waarbij men snel en zeker zou kunnen werken met weinig of geen materiaalverlies. De resultaten daarvan zijn in de labo ratorium- en produktiesector reeds enige tijd in gebruik, en thans is ook voor toepassing in bioscopen en in filmverhuurkantoren een handige plak- pers beschikbaar, waarbij wordt ge werkt met het overal bekende en toe gepaste sellotape. Ook nu wordt in de praktijk al dikwijls gebruik gemaakt van dit doorzichtige kleefband om twij felachtige lassen te verstevigen, doch dit geschiedt vaak op onacceptabele wijze, waardoor de remedie erger is dan de kwaal. De nieuwe pers waarvan hierbij een tekening is afgedrukt draagt de naam Rapide is van Italiaanse origine. Het bijzondere van dit plaksysteem, waarbij geen filmlijm meer nodig is, is dat niet langer twee filmeinden over elkaar wor den gelegd en vervolgens geplakt, maar dat eerst de film midden op de kader lijn wordt afgesneden, dan de uit einden in de pers met behulp van de paspennen (3 en 11) tegen elkaar wor den gelegd, en vervolgens het kleef band dat zich op de met nummer 6 aangeduide rol bevindt, over de te verbinden plaats wordt getrokken. De bovenkant van de pers wordt hierna omlaag gebracht, waardoor het plak- I plastic handgreep; 2 stalen fihnbed; 3 perforatie paspennen; 4 begin plakband; 5 brug; 6 rol plakband; 7 brug; 8 perforatiegaten; 9 instelbouten; 10 snijkant filmbed; II perforatie paspennen; 12 snijhandle; 13 uitneembare bout; 14 aanduiding voorzijde; 15 mes- en stanshouder; 16 stalen messen. band wordt aangedrukt, aan beide zijden van de film wordt afgesneden en tegelijkertijd de nodige perforatie gaatjes op de juiste plaatsen in de tape worden gestansd. Om te voorkomen dat de film zou blijven haken en tevens om een zo stevig mogelijke verbinding te krijgen, verdient het aanbeveling om voor pro jectiedoeleinden de bewerking aan de andere kant van de film te herhalen. Er komt dus aan twee kanten plakband op de film, maar de daardoor ont stane verdikking is aanzienlijk minder dan bij de thans gebruikelijke las (twee filmdikten). Verder moet erop worden gelet dat de filmeinden goed tegen elkaar liggen daar anders wegens de geringe speling op de paspennen een smalle opening ontstaat die in het geluid hoorbaar kan zijn. Voor het op de juiste wijze afsnijden van de film is het snijmes (12) aan wezig. De film wordt zodanig op de paspennen gelegd dat het midden van de kaderlijn zich op de snijplaats be vindt. Bij de pers wordt kleefband van goede kwaliteit geleverd ter breedte van circa 2 cm. Dit band heeft goede hecht- eigenschappen maar laat zich toch ge makkelijk verwijderen. Bovendien heeft men nagenoeg geen hinder van kle vende randen, hetgeen bij de goed kopere soorten nogal eens voorkomt waardoor strepen in het beeld ontstaan omdat zich op deze plaatsen stof en vuil vastzet. Tenslotte nog de opmerking dat met de pers ook ingescheurde perforaties, scheuren in het beeld en dergelijke op doeltreffende wijze gerepareerd kun nen worden. Daarentegen is hij niet bruikbaar voor films met magnetisch geluid en kleine perforatiegaatjes. De paspennen zijn daarop niet berekend. Mogelijk worden voor dit doel later ver wisselbare hulpstukken geleverd. Resumerend kunnen wij stellen dat deze pers bepaald een vooruitgang kan betekenen bij het probleem van de juiste filmbehandeling. Men kan er snel, goed en toch bijzonder eenvoudig mee werken. Het apparaat wordt compleet met in structieboekje in Nederland geleverd door Spectrum Film, Kloveniersburg wal 49, Amsterdam. 398

Film | 1965 | | pagina 24