Bezoek Duitse bioscoop exploitanten Menschen von Morgen" gereed Producent de heer L. W. R. Meyer en regisseur Kees Brusse hebben maanden aan de film gewerkt die door Atlas-Film-directeur Hans Eckelkamp in Duitsland zal worden uitgebracht. Begin november kwam een groep exploi tanten, die in Duitsland première-zaken beheren, naar ons land om in voorvertoning een indruk te krijgen van deze film. Gebruik makend van bijeenkomsten (Tagung) die deze groep van exploitanten regelmatig belegt, nodigde de heer Eckelkamp hen voor een bezoek aan Amsterdam uit om niet uitsluitend bedrijfsproblemen te bespreken maar om tevens kennis te maken met de film Menschen von Morgen. Vergezeld door hun echtgenoten vertoefden de exploitanten hier twee dagen. Hun interesse voor de film die door hetzelfde produktie-team als de Nederlandse versie is vervaardigd, bleek groot. Op de tweede dag tijdens een ochtendconferentie hield onze Bonds directeur een referaat over de situatie in het Nederlandse film- en bioscoop bedrijf dat door de aanwezigen aandachtig werd gevolgd. In de inleiding bracht de heer Bosman naar voren dat niet het bestaan van het bioscoop bedrijf in zijn totaliteit in het geding is, maar de wijze waarop het zal kunnen bestaan. Daarom achtte hij de regelmatige studiebijeenkomsten van exploi tanten met parallel lopende belangen van groot belang. Bepaalde problemen van onze bedrijfstak kunnen daardoor een intense aandacht krijgen hetgeen door bespreking van dezelfde problematiek in de bedrijfsorganisatie niet altijd mogelijk zal zijn omdat men zich dan tot meer algemene zaken zal moeten beperken. De Bondsdirecteur achtte de bijeenkomsten een voorbeeld voor ons land en wenste de exploitanten geluk met een dergelijke overlegmogelijkheid. Vakmanschap, vakbeoefening en bedrijfsbelang zijn met dit soort bijeen komsten die dikwijls een oriënterend karakter hebben bijzonder gediend. Vervolgens zette de Bondsdirecteur uiteen hoe de bedrijfsorganisatie in ons land is opgebouwd. In vergelijking met Duitsland valt op dat in Nederland alle takken in één organisatie zijn verenigd hetgeen deels onze zwakte en deels onze sterke kant is. Zwak omdat deze permanente ronde tafelconferentie voortdurend vraagt om een afwegen van de belangen, om een beleid dat gericht is op het praktisch haalbare. De sterke zijde van een overkoepelende organisatie is echter dat, en dit geldt zeker in de huidige tijd, men als een sterke samenbundeling van krachten naar buiten kan treden, hetgeen in een klein land als het onze niet van belang ontbloot is. Deze kracht van de organisatie komt duidelijk tot uiting in de bereikte resultaten. In hoeverre het organisatorische bestel, dat uiteraard reeds enige aanpassing heeft onder gaan, nadere conformering behoeft aan de snel veranderende omstandigheden, is een kwestie die waarschijnlijk nadere bestudering van Bondswege vereist. De heer Bosman noemde vele voorbeelden van activiteiten die de laatste tijd van Bondswege zijn ontplooid. Daarna ging hij in op de huidige situatie van het bedrijf, en concludeerde dat er veel te wensen blijft. „Mijne heren, ons probleem is het verzetten van de bakens. Wij mogen ons niet overgeven aan de illusie dat wat verloren ging terug zou zijn te winnen. Wij zullen bezoekers uit de komende generaties moeten opvangen en zonodig veroveren. Deze generatie ligt tussen 10 en 30 jaar en is ieder jaar in beweging. Daarvoor is mentale assimilatie nodig van ons, van onze films en van onze presentatie". Na deze inleiding die zeer aandachtig door de deelnemers werd gevolgd, ontstond een levendige discussie, waaruit bleek dat het deze Duitse exploitanten die de premièretheaters in de grote steden beheren, ernst is om zich te verdiepen in de problemen van hun zaken en van het bedrijf in zijn totaliteit. Ook vele Nederlandse bedrijfsgenoten hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt met de Duitse collega's van gedachten te wisselen. Tijdens een ontvangst aangeboden door de Afdeling Amsterdam in het Hilton-hotel ging het geanimeerd toe en werden vele contacten gelegd. Geconcludeerd kan worden dat onze oosterburen met een goede indruk van het Nederlandse bedrijf naar huis zijn teruggekeerd. 491

Film | 1965 | | pagina 13