XENON LICHT Operateursexamens 1966 4-- EEN GEWIJZIGD OPTISCH SYSTEEM In „Film" 1966/3 werd op de pagina's 20 en 21 andermaal aandacht besteed aan de critische instelling van Xenon- lampen voor projectiedoeleinden. Daarbij werd onder andere melding gemaakt van een nieuw optisch systeem, dat tussen lichtbron en filmvenster wordt geplaatst en dat ten doel heeft een egale beeldverlichting te bewerkstelligen. Door een misverstand zijn de bij dit onderdeel behorende afbeeldingen niet opgenomen, welke vergissing bij deze wordt hersteld. Voor de goede orde zij herhaald, dat bij dit nieuwe verlichtingssysteem de hoofdspiegel uit twee delen bestaat (fig. 1), die elk een vergrote afbeelding van de dubbel-klokvormige lichtboog op een enkelvoudige hulplens werpen (no. 3 in' fig. 2), waarna via een cylindrische lens en een gescheiden condensorsysteem (no. 4 in fig. 2) twee in de breedte uit gerekt en zeer egale lichtvlekken, over elkaar heen op het filmvenster (no. 5 in fig. 2) worden geworpen. Men verkrijgt aldus een zeer gelijkmatige verlichting van 35 zowel als 70 mm beelden. Bij deze methode moet de hulpspiegel zo klein mogelijk worden gehouden om schaduwverliezen tegen te gaan. De instelling van beide spiegels wordt aanmerkelijk minder critisch en de randafval kan worden beperkt tot 5 a 10 hetgeen tot dusverre alleen bij flitslicht haalbaar was. Het in fig. 1 gearceerde gedeelte van de hoofdspiegel geeft aan welk deel van de spiegelhelften nuttig wordt gebruikt. Voorlopig is het nieuwe systeem speciaal gedacht voor 35/70 mm 2500 W bedrijf, doch het zal ons inziens ook voor kleinere of grotere vermogens bruikbaar zijn. 3 Dit jaar vonden de operateursexa mens plaats op 7 en 8 juni voor wat het schriftelijke gedeelte betreft en op 16 en 17 augustus volgde het mondelinge gedeelte, waarin begre pen het examen ter verkrijging van het Practijk Certificaat. Voor de examens meldden zich in totaal 74 candidaten aan, tegen 72 in 1965. Van deze 74 candidaten hadden er 46 (52 in 1965) inge schreven voor het examen ter ver krijging van het diploma A of B en 28 (20 in 1965) voor het examen ter verkrijging van het Practijk Certificaat. Bovendien lieten 8 can didaten zich overschrijven naar laatstgenoemd examen, nadat het schriftelijke gedeelte van het exa men ter verkrijging van diploma A of B was mislukt. Zoals gebruikelijk publiceren wij hierbij de examenresultaten in tabel vorm. Uit deze opstelling volgt, dat de resultaten, speciaal in de beide practische vakken, slechter waren dan in 1965, hetgeen naar de me ning van de Examencommissies moet worden geweten aan onvol doende voorbereiding. Ter oriënte ring worden aan het einde van deze publicatie de schriftelijke opgaven van de vakken Cabinepractijk en Brandbeveiligingsvoorschriften ge publiceerd. Groeperen wij bovenbedoeld cijfer materiaal in de vorm van een min der ingewikkeld overzicht, dan ont staat het volgende resultaat: a. Geslaagd met dipl. A 7(5) b. Geslaagd met dipl. B 4(3) c. Geslaagd zonder diploma voor: 1 vak 3 2 vakken 8 3 vakken 2 d. Afgewezen na schrifte lijk voor alle opgege ven vakken e. Afgewezen alle opgege ven vakken f. Niet verschenen voor alle opgegeven vakken 13 (26) 13 (10) 7( 6) 2( 2) 46 (52) 18 fig. 1 De gearceerde gedeelten van de beide spiegeliielften worden nuttig gebruikt. De gewenste rechthoe kige vorm is daarin duidelijk te zien fig. 2 tweedelige hoofdspiegel 2 verkleinde hulpspiegel 3 hulplenzen (enkelvoudig) 4 =z cylindrische lens niet condensorsy sternen 5 filmvenster

Film | 1966 | | pagina 18