PHOTOKINA 1966 Keulen 1 - 9 oktober PHILIPS Philips kwam uit met een geheel nieuwe 35/70 mm projector, die de type-aanduiding DP 75 meekreeg. Het betreft hier een projector die gelijkenis vertoont met het type FP 20, doch als geheel zwaarder is uitgevoerd. De bijzonderheid is, dat de eenvoudigste uitvoering een 35 mm projector vormt, die met bij te leveren onder delen op eenvoudige wijze tot een 35/70 mm projector is om te bouwen, of beter: uit te breiden. Aandrijving De aandrijving van deze machine is geheel centraal uit gevoerd en bevat uitsluitend stalen tandwielen (geen kunststof). Door het openen van de projectordeur aan de niet-bedieningszijde, is het gehele drijfwerk^emak- kelijk toegankelijk gemaakt. Voor onderhoud en con trole is dit bijzonder nuttig. Fïlmvenster Een verdere bijzonderheid is het filmvenster. Blijkens de hierbij afgedrukte foto's heeft dit inwendig een ge heel nieuwe vorm gekregen. De buiging resp. uitholling voor en na de plaats waar de film wordt geprojecteerd, is zowel bij 35- als bij 70 mm-bedrijf aanwezig en heeft ten doel het filmbeeld geheel vlak voor het masker te krijgen. Ook indien er sprake is van een lichte bolling van het materiaal door te sterke verhitting, levert dit bij de onderhavige aandrukmethode niet gemakkelijk het beruchte „ademen" van het beeld op. Filmtrommels De filmtrommels zijn geschikt voor 70 mm film. Door verwisselbare steekassen kunnen zij echter ook voor 35 mm film gebruikt worden. De met de film in aanraking komende delen van de filmbaan zowel als van de aandrukschenen zijn vervaar digd uit een nieuwe kunststof, „Delrin" genaamd. Dit materiaal heeft de aangename eigenschap, dat er geen emulsieslijpsel aan blijft hangen, zodat niet langer voor wat dit betreft verschil in behandeling tussen oude en nieuwe copieën gemaakt behoeft te worden. Fluweelband is hier niet meer nodig. De Delrin onder delen, die niet duur zijn, kunnen, indien slijtage dit nodig maakt, gemakkelijk worden verwisseld. Aandrukplaten Voorts is nieuw, dat de bekende aandrukrollen (ruiters) hier geheel zijn verdwenen. Zij werden vervangen door gebogen aandrukplaten, die men eenvoudig in de daarvoor bestemde opening van het projectorhuis drukt, waarbij vergrendeling plaats vindt. Even gemak kelijk kan men de platen uitnemen, hetgeen voor het schoonhouden belangrijke vereenvoudiging oplevert. De verschillende aandrukplaten zijn onderling uitwisselbaar. De 35 en 70 mm aandrukplaten zijn in verschillende kleur uitgevoerd om vergissingen uit te sluiten. Ook deze onderdelen zijn uit „Delrin" vervaardigd. Geluid De projector kan op eenvoudige wijze worden ingericht voor 4 of 6-kanalig magnetisch geluid. Een specialiteit van de optische aftastinrichting is, dat de fotocel is ver vangen door een Solar-cel. Dit werkt ruimtebesparend en levert kwaliteitsverbetering in het geluid op. De voe ding is eenvoudiger en de levensduur langer dan bij een fotocel. Versterkers Philips toonde voorts in Keulen haar reeds enige tijd in de handel zijnde geheel getransistoriseerde nieuwe ver sterker. Ook dit onderdeel is op overzichtelijke wijze samengesteld volgens het opbouwsysteem, waarbij met verwisselbare casettes wordt gewerkt. Deze versterker is desgewenst geschikt voor optisch geluid, voor gong, gramofoon, recorder, microfoon(s) enz. en kan gemak kelijk worden uitgebreid tot 4- of 6-kanalig magnetisch geluid. Door middel van speciale signaallampjes kan men dadelijk zien welke gedeelten van de versterker in bedrijf zijn. Wij volstaan thans met het opnemen van een totaalfoto en komen t.z.t. nog op de bijzonderheden terug. Ook over de verschillende details van de projector ho pen wij in een volgend nummer nadere gegevens te publiceren. Hoewel moeilijk beweerd kan worden, dat de Photokina 1966 in het teken stond van bioscooptechnische nieuwtjes, hetgeen trouwens begrijpelijk is, waren er toch ook ditmaal weer een aantal bijzonderheden op ons gebied, die wij op beknopte wijze in deze rubriek de revue zullen laten passeren. 20

Film | 1966 | | pagina 20