Vijfde filmfestival van Eindhoven Onder auspiciën van de Afdeling „Film" van de Stich ting Kunstzinnige Vorming Eindhoven werd van 3 tot en met 7 januari 1967 aldaar voor de vijfde maal een filmfestival georganiseerd, dat zich voor een groot deel in het Chicago Theater afspeelde. In voorgaande jaren was er steeds sprake geweest van filmstudiedagen, ge combineerd met filmvoorstellingen, doch ter gelegenheid van het eerste lustrum waren de zaken ditmaal breder opgezet. Met genoegen kan worden geconstateerd dat in Eind hoven en omgeving een zeer levendige filmbelangstelling bestaat, speciaal onder de jongeren en dat daardoor het festival voor de organisatoren, waarvan wij in het bij zonder willen noemen mevrouw E. H. Taverne en de heer D. Monnickendam, een volledig succes is geworden. De gemeente Eindhoven verleende aan deze manifestatie haar onontbeerlijke financiële steun en blijkens de ope ningstoespraak van de wethouder van onderwijs en cul turele zaken, de heer J. D. van der Harten, op 3 januari en diens slotspeech tijdens de ontvangst van het Stich tingsbestuur, de werkgroep „Film" en een aantal ge nodigden ten gemeentehuize op 7 januari, draagt het gemeentebestuur de film een bijzonder warm hart toe en zal het ook in de toekomst zijn steun aan gebeurte nissen als de onderhavige blijven verlenen. Des ochtend en des middags zijn voordrachten gehouden door de heren J. Severijn: Vergelijking van twee ver schillende filmstijlen, (Bergman/Godard), Jan Blokker: Hollywood niet zo slecht als U denkt, Wim Verstappen: Nederlandse jonge filmers, Drs. R. Bloem: De Neder landse speelfilm, H. de Witt: De Italiaanse speelfilm industrie, H. Wielek. De ontwikkeling van de Duitse filmindustrie en regisseur Wolfgang Staudte: Opvattingen van een regisseur. Al deze voordrachten, waarvoor een grote belangstelling bestond, werden geïllustreerd met films en gevolgd door dikwijls zeer levendige en scherpe discussies. Gedurende de avonden werden in het Chicago Theater in twee avondvoorstellingen per dag een achttal film premières geboden en wel met de films: „The Appa- loosa", „Alleman van Italië", „Les grands moments", „Huwelijk in Zweedse stijl", „Juninatt", „This property is condemned", „Una questione d'onore" en „Dr. Med. Hiob Pratorius". Ook voor deze voorstellingen was de belangstelling zeer groot. Het festival werd op zaterdag 7 januari besloten met een forum over het onderwerp: „Is er een basis voor film in Nederland". Dit forum stond onder leiding van Arie Kleywegt, die werd gesecondeerd door Jan Blokker, Hattum Hoving, Shireen Strooker, W. Verstappen en H. Wielek. Het vond plaats in de ruime Globe-zaal van de fraaie Eind- hovense Stadsschouwburg. Mogelijk als gevolg van de vermoeienissen van de afgelopen filmdagen kwam het contact tussen het forum en de goed gevulde zaal slechts langzaam en hoewel diverse intelligente vragen werden gesteld, slaagde het forum er niet in om een interessante discussie tot stand te brengen. Het eigenlijke onderwerp van die ochtend werd nauwelijks geraakt dan de vra gen uit het publiek, onder andere over het begrip artistieke film en de moraal bij het huidige filmen, kon den niet op bevredigende wijze worden beantwoord. Het festival werd tenslotte gesloten door Drs J.M. Ren- ders, hoofdinspecteur bij het lager onderwijs in Brabant en voorzitter van de Stichting Kunstzinnige Vorming Eindhoven, die het belang van het medium film in het hedendaagse cultuurpatroon onderstreepte. Hij richtte voorts een speciaal woord van dank aan het adres van de Nederlandsche Bioscoop-Bond voor de medewerking en steun die bij de organisatie van dit festival was on dervonden. De Bond was op de sluitingsdag vertegen woordigd door de Adjunct-Directeur, de heer H. W. Hagenberg en de heer L. Claassen als Administrateur van de Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmprodu centen. Resumerende kan worden gesteld, dat dit plaatselijke initiatief alle waardering verdient en dat het grote succes van dit festival, alsmede de interesse en de kennis van zaken waarmede speciaal door de jongere deelnemers werd gediscussieerd, een duidelijk gevolg kan worden genoemd van het feit dat Eindhoven, voorzover ons be kend, een der weinige gemeente in het land is waar het onderwerp film is opgenomen in het lesrooster van alle scholen. Een voorbeeld dat zeker navolging verdient. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij Koninklijklijk Besluit van 13 januari 1967 is aan de heer J. P. van Oudheusden, eerste operateur bij de Maat schappij Tuschinski, wonende te Rotterdam, de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, toe gekend. 11 Wolfgang Standte discussies

Film | 1967 | | pagina 11