Nieuws uit het Buitenland Kort na het bereiken van de 65- jarige leeftijd is op 15 december 1966 de overal ter wereld bekende Walt Disney plotseling overleden. Nog maar weinig dagen tevoren had hij, naar aanleiding van een vraag of hij zich, 65 jaar geworden zijnde, uit de film- en andere be- drijvigheden zou terug trekken, ge antwoord: „Van mijn leven niet! Ik heb nog zoveel belangrijke din gen te doen!" Het heeft niet zo mogen zijn en onder andere het filmbedrijf verloor in hem een zeer markante figuur, die met onblusbare energie en on danks vele tegenslagen in het ver leden, steeds naar iets nieuws en iets groots streefde, waarbij hij ge weldige risico's durfde te nemen. Enige maanden geleden werd hem in Amerika door de organisatie van bioscoopondernemers aldaar, het predicaat „Showman of the world" verleend en kondigde hij aan in de naaste toekomst met diverse nieu we projecten voor de dag te zullen komen. Naar verluidt zet zijn maatschappij, met circa 3000 employé's, zijn werk voort, zodat ook na zijn dood nog een aantal van zijn ideeën tot wer kelijkheid zullen worden. Een van de ideeën, welke hij als een hartewens koesterde, was de oprich ting van een speciaal opleidings instituut, waar studenten en leraren uit de gehele wereld op het gebied van alle kunstuitingen de gelegen heid zullen krijgen samen te werken en eikaar te leren kennen. In het bijzonder zullen zij daardoor de kans krijgen de waarde van de ver schillende kunsten zowel in combi natie als in onderlinge samenhang te leren verstaan op de wijze zoals Walt Disney dat deed. Belangstel lenden kunnen inlichtingen krijgen bij California Institute of the Arts, c/o Walt Disney Productions, Bur- bank. California. Topsterren van 1966 Blijkens de jaarlijkse Amerikaanse equête die in 1966 voor de 35ste maal plaats vond, zijn de volgende sterren gekozen als „Top Ten Money-Making Stars": 1. Julie Andrews 2. Sean Connery 3. Elizabeth Taylor 4. Jack Lemmon 5. Richard Burton 6. Cary Grant 7. John Wayne 8. Doris Day 9. Paul Newman 10. Elvis Presley. De volgende 15 best-geplaatsten wa ren: 11. Dean Martin; 12. Steve McQueen; 13. Frank Sinatra; 14. Sophia Loren; 15. Peter Sellers; 16. James Stewart; 17. Dick van Dyke; 18. Rock Hudson; 19. Audrey Hep- burn; 20. Rex Harrison; 21. Jerry Lewis; 22. Charlton Heston; 23. Ann-Margret; 24. Natalie Wood; 25. Shirley MacLaine. Ook in Engeland heeft men nage gaan wie in 1966 de populairste kassa-sterren waren. Hier waren de eerste tien: 1Sean Connery 2. Michael Caine 3. Robert Vaughn en David Mc- Callum 4. Audrey Hepburn 5. Norman Wisdom 6. Rex Harrison 7. Steve McQueen 8. Julie Andrews 9. Peter Sellers 10. Elvis Presley. De films waarmede in 1966 in En geland de grootste commerciële successen zijn geboekt, waren: 1. „Sound of Music"; 2. „Thunder- ball"; 3. „Alfie"; 4. „The Battle of the Bulge"; 5. „Born Free"; 6. „Doctor in Clover"; 7. „The Early Bird"; 8. „The Great Race"; 9. „The Great St. Trinians Train Robbery"; 10. „Heroes of Tele- mark". De organisatie van de Engelse bio scoopondernemers, de Cinemato- graph Exhibitors Association of Great Britain and Ireland (C.E.A.) heeft in 1962 een resolutie aange nomen, waarbij uitsluitingsmaatre- gelen zijn vastgesteld gericht tegen hen, die films beschikbaar stellen voor televisie-uitzendingen in Groot- Brittannië en Ierland. In 1964 werd de resolutie in zoverre verzacht, dat een uitzondering wordt gemaakt voor films, die pas vijf jaar na de première-vertoning in de bioscopen aan de televisie worden geleverd. Onlangs heeft het Bestuur van de C.E.A. als zijn zienswijze kenbaar gemaakt, dat de resolutie van 1962 niet van toepassing is op films, die door de filmverhuurders voor com merciële distributie in het Verenigd Koninkrijk zijn geweigerd en die ook niet bedoeld zijn om daarna in de bioscoop te worden vertoond. Volgens publicaties in de Engelse vakpers zijn in de komende jaren interessante films te verwachten uit Bulgarije. In november 1966 werd in Londen een Bulgaarse filmweek georgani seerd, zijnde een antwoord op de Engelse filmweek die eerder in het jaar in Sofia had plaats gevonden. Tijdens eerstbedoelde filmweek werden een 8-tal films uit de perio de 1964/1966 vertoond, waaron der producten die verwachtingen scheppen voor toekomstige Bul gaarse films. De filmproductie aldaar is gecon centreerd in Sofia, waar men be schikt over een modern en goed ingericht studiocomplex, dat bo vendien zeer fraai is gelegen. Het schijnt dat men is afgestapt van de nogal zwaar op de hand zijnde producties uit het verleden en bezig is zich in Bulgarije te rich ten naar de moderne filmstijlen van het westen. De verdere ontwikkeling wordt in Engeland en uiteraard ook door ons, met belangstelling tegemoet- gezien. Walt Disney t Amerika Engeland Bulgarije 14

Film | 1967 | | pagina 14