FILMFESTIVALS Productie De enige nog resterende filmstudio in Oostenrijk, Wien Film Ateliers, is onlangs verkocht aan de Oosten rijkse televisie, waardoor een regel matige filmproductie in dat land ernstig in gevaar dreigt te komen. De Oostenrijkse producentenorga nisatie heeft de regering de catego rische vraag voorgelegd of zij al dan niet in toekomstige Oostenrijk se filmproducties geïnteresseerd is. Een antwoord op deze vraag werd nog niet gegeven, doch men is daarover in Oostenrijk weinig op timistisch gestemd. Overigens schijnen er mogelijkhe den te zijn dat genoemde studio toch gedeeltelijk voor filmproduc tie beschikbaar blijft. Er wordt naar gestreefd om te komen tot een concentratie van alle takken van de Oostenrijkse filmproductie in het onderhavige studiocomplex. Bioscoopbelasting Het bioscoopbedrijf in Oostenrijk, dat reeds jarenlang strijdt tegen een opeenhoping van speciale belastin gen (vermakelijkheidsbelasting, hef fingen met een liefdadig doel, o.a. ten behoeve van oorlogsinvaliden), heeft thans een belangrijk succes geboekt. Er is een federale wet op 1 januari j.1. in werking getreden, waarbij het maximum van de ver makelijkheidsbelasting, dat vroeger 25% bedroeg, is verlaagd tot 10%. Minder verheugend is het, dat de Oostenrijkse regering de bevoegd heid heeft uitzonderingsgewijs aan de grootste steden toe te staan in de toekomst een belasting van meer dan 10% te vragen. Het spreekt vanzelf, dat daarmede het zwaarte punt van de actie van het bedrijf tegen de bioscoopbelasting ver plaatst wordt naar die vijf steden. Oostenrijk telde in 1965 niet min der dan 1197 bioscopen met een totaal bezoekersaantal van 72 mil joen, hetgeen neerkwam op 9,9 be zoeken per hoofd van de bevolking per jaar. Op 15 december 1966 heeft in Bonn een hearing plaats gevonden van Duitse bioscoopexploitanten, waarbij werd vastgesteld dat zonder medewerking van de exploitanten geen hulp aan de Duitse filmpro ductie mogelijk is. Het gaat hierbij om de reeds lang slepende wette lijke voorzieningen ten gunste van de Duitse filmproductie. Vooropgesteld werd dat eerst de vermakelijkheidsbelasting in alle Bondslanden, alsmede de „Notgros- chen" in Beieren afgeschaft dienen te worden, hetgeen neer komt op circa 20 miljoen D.M. in totaal, al vorens verder kan worden gepraat. Voorts verlangt men een duidelijke afbakening van de terreinen film/ televisie, waaronder een regeling ten aanzien van de oneerlijke con currentiepositie waarin de televisie is geplaatst. Tenslotte zullen producenten en exploitanten het eens moeten wor den over een toekomstige samen werking in het kader van een op te richten officieel lichaam en wel op basis van een nauwkeurig pro gramma, waarin ook de belangen van de bioscoopexploitanten wor den gewaarborgd. Productie Bij de subcommissie „Des Affaires Générales de la Commission Con- sultative du Cinéma" zijn voorstel len in behandeling tot verdere be scherming van de nationale film productie. Volgens deze voorstel len zullen films waaraan buiten landse regisseurs of hoofdrolspelers medewerken, door middel van een aftrek per geval, in mindere mate van de bestaande overheidssteun kunnen profiteren dan films met een Franse bezetting. Een uitzonde ring wordt gemaakt ten aanzien van medewerkers, afkomstig uit de E.E.G.-landen. De aftrek zou neerkomen op circa 15% per „vreemde medewerker" (buiten het E.E.G.-gebied), hetgeen eveneens geldt en mogelijk zelfs in nog sterkere mate, wanneer de la- boratoriumwerkzaamheden buiten het E.E.G.-gebied plaats vinden of indien de distributie in Frankrijk geschiedt door een verhuurder die niet in meerderheid Franse films exploiteert. De Franse producenten die dit sys teem hebben geïnstigeerd, hopen op deze wijze het nationale karakter van de Franse filmindustrie te be houden. Kurzfilmtage te Oberhausen, 2-8 april. Viennale Wenen, 13-20 april. 20e Internationaal Filmfestival te Cannes, 27 april-12 mei. Animation films te Annecy, 7-12 juni. 17e Internationaal Filmfestival te Berlijn, 23 juni-4 juli. 5e Internationaal Filmfestival te Moskou, 5-20 juli. 27e Internationaal Filmfestival te Venetië, 28 augustus-10 september. 1 Ie Internationaal Filmfestival te Cork, 18-25 september. Oostenrijk Duitsland Een opname uit „Liefdesbekentenissen", de laatste film van Wim Verstappen. De Britse acteur Michael York, hier samen met Kittie Courbois, speelt een belangrijke rol in „Accident" de officiële Engelse inzending naar het filmfestival van Cannes. Frankrijk 15

Film | 1967 | | pagina 15