PHOTOKINA 1966 (II) In aansluiting op onze publicatie in het vorige nummer van „Film" thans nog enige verdere gegevens die mogelijk voor onze lezers interessant kunnen zijn. Bauer De firma Bauer, in Nederland ver tegenwoordigd door Siemens, toonde een gewijzigde inrichting voor gedeel telijke automatisering der bioscoop projectie. Het gaat daarbij speciaal om het begin van de voorstelling, het overnemen en het einde van de voor stelling. Deze automaat zou voor alle projectoren geschikt zijn, waarbij de motor door de Xenon-lamp door middel van drukknoppen worden be diend en de overname via relais-scha- kelingen verloopt. De installatie bestaat uit een aftast- inrichting en een filmbreukschakelaar. Eerstgenoemd onderdeel wordt tus sen de toonkop en de ondertransport rol gemonteerd (zie foto) en werkt met een kleine lichtbron en een foto diode. Het licht wordt op de trans portrol gericht en wel zodanig dat indien het licht wordt weerkaatst door een reflecterend stukje folie dat op de daarvoor in aanmerking komen de plaats op de film is geplakt, dit licht op de diode terecht komt waar door een impuls aan de eigenlijke automaat wordt gegeven. In de auto maat worden vervolgens de nodige schakelingen verricht, die op een be paalde tijdvolgorde zijn gebaseerd. Blijkens het hierbij afgebeelde scha kelpaneel kan men de beeldformaten door middel van drukknoppen instel len. Er is een knop voor het tussen tijds onderbreken van de voorstelling, bijvoorbeeld in geval van nood, en men kan weer verder gaan door het indrukken van een andere knop. De automaat kan voorts het zaallicht en de gordijnmotoren sturen; het bedie ningspaneel kan zich desgewenst in de zaal bevinden. Een variatie dus op reeds bestaande automaten. 16 mm projectoren Hoewel 16 mm projectoren tot dus verre in het bioscoopbedrijf alleen voor bijzondere doeleinden hier en daar in gebruik zijn, menen wij toch ook aan dit onderwerp enige aan dacht te moeten wijden. Er waren in Keulen zeer vele smal- filmprojectoren te bewonderen, af komstig uit evenzovele landen. Men kan een duidelijk onderscheid maken tussen de projectoren voor zuiver amateurgebruik, voor scholen en bij voorbeeld kleine verenigingen, respec tievelijk die voor semi- of zuiver professionele toepassing. Laatstge noemde machines zijn steeds voor optisch- en magnetisch geluid inge richt. De meeste geluidsprojectoren zijn tegenwoordig met transistors uit gerust en bij de lichtbronnen treft men meer en meer kleine gasontla dingslampen aan. Ook Philips toonde een nieuwe pro fessionele 1 6 mm installatie (zie foto), die met een speciale laagspannings- lamp is uitgerust en voorts diverse verbeteringen ten opzichte van het voorgaande type vertoonde. Gelijkrichters Als gevolg van het toenemend gebruik van Xenon-lampen zijn door de firma Jovy nieuwe gelijkrichters ontwikkeld, onder andere voor de 2500, 4000 en 6500 W Xenon-lampen. Er is speciale zorg besteed aan de stabilisatie van de lampstroom. Door middel van een transistorschakeling worden netschom- melingen tussen +10 en 15% opgevangen. Ook de veranderde brandspanning van Xenon-lampen, bijvoorbeeld bij koude en warme lampen, heeft door deze „opvang- schakeling" geen invloed meer op de ingestelde lampstroom. Tevens biedt de schakeling nog beveiliging tegen overbelasting van de lampen. Het ge heel beoogt de opgewekte lichtstroom constant te houden, hetgeen onder andere bij automatisch bedrijf van belang is. Projectieschermen Er waren diverse soorten projectie schermen te zien, waaronder het be kende Perluxdoek, dat sedert kort en althans in Duitsland, door de Me chanische Weberei wordt geleverd. Men levert doeken met een strooiings- hoek van 80°, 100° of 110°, die een reflectiefactor hebben van respectie velijk 2.5, 1.6 en 1.5. Het Perluxscherm bestaat uit een wit plastic materiaal, dat in de gewenste breedte uit banen wordt samenge steld, die onzichtbaar aaneen worden gelast. De reflecterende laklaag wordt nadien opgespoten waarbij het ver schil in reflectiecapaciteit afhankelijk is van de samenstelling van de lak. Variomorfoot Een bijzonderheid was voorts het door Isco in samenwerking met Phi lips ontwikkelde combinatie-objectief (zie foto), dat de voor de verschillen de projectiesystemen noodzakelijke drie objectieven (normaal, Wide Screen en Cinemascope) plus de anamorfoot vervangt. Door twee series prisma's, die horizontaal en vertikaal zijn opgesteld, kan men de gewenste brandpuntsafstanden instellen en te vens de bij Cinemascope-projectie noodzakelijke anamorfose bewerk stelligen. Dit gebeurt met twee be dieningsknoppen en een verstelbaar correctieglas aan de voorzijde van het optische stelsel. Het geheel is zodanig geconstrueerd dat ook automatische besturing mogelijk is. Het apparaat werd tijdens de filmvoorstellingen door Philips in de Auensaal gebruikt (automatisch gestuurd) en bleek bij zonder lichtsterk te zijn. Verdere apparatuur Op het gebied van laboratoriumappa- ratuur, camera's met toebehoren, ge- luids-, trucage- en verlichtingsappara- tuur was ook ditmaal weer veel te zien. Aangezien het hier een zeer ge specialiseerde materie betreft, waar over in de vakbladen reeds vrijwel 16

Film | 1967 | | pagina 16