IN MEMORIAM BIOSCOOPCONFLICT IN HOOGEVEEN OPGELOST J. M. Roos-Sely S. Kok export. „Het doel van een Uni-Europa zal de bundeling van het filmexportpakket moeten zijn, steeds voorzover het dienstig is aan de noodzakelijke complementering in de amortisatie van de Europese filmproduktie-investering door vergroting van de exportopbrengst." De heer Bosman geloofde dat een offerte van een Europees filmpakket heel wat betere kansen biedt aan het produkt als geheel dan de koppeling van incidentele produkties aan een ondeelbaar Amerikaans pakket. Een verbetering van de distributie zou bovendien de bijwerking kunnen hebben dat ook de „court métrage", door de devaluatie van het journaal belangrijker in het bioscoopprogramma, nieuwe distributiemogelijkheden krijgt. De heer Bosman drong er op aan dat op korte termijn onderzocht wordt of in rechtstreeks overleg tussen de on dernemers van naam en de E.E.G.-instantie niet praktische wegen kunnen worden gevonden tot herstructurering en sanering. De verantwoordelijke E.E.G.-autoriteiten zouden blijk geven van begrip voor de situatie door parallel met dit initiatief aan de nationale regeringen aan te bevelen om adequaat aan de concurrerende landen de verouderde accijns op het zien van films af te schaffen". De heer Bosman geloofde dat een dergelijke aanbeveling weerklank zou vinden in de nationale parlementen. Op alle takken van onze industrie zal hiervan zoal niet een sanerend dan toch een correctief effect uitgaan. De weg naar een zelf financiering ligt dan, gezien de voorstellen van de grote internationale organisaties, open. „Als sluitstuk moet er een Europese flimkredietbank wor den opgericht die met de hulp van de E.E.G. en onder haar auspiciën op zakelijke wijze zal moeten fungeren en worden beheerd. De coördinatie in de financiering zal moeten leiden tot het stellen van zodanige voorwaarden aan de betrokkenen dat bewust kan worden gestuurd in de richting van grotere eenheden, ook wat de distributie in, maar vooral die buiten de E.E.G., aangaat. Deze voor waarden moeten worden uitgebreid tot de koppeling van gekwalificeerde „shorts" aan „het hoofdprodukt". Een transitoire regeling in deze richting zou mogelijk de econo mische grondslag, welke ons bedrijf behoeft, herstellen", aldus de heer Bosman die besloot met de verzekering „voor het welslagen hiervoor staat de ervaring en het inventief vermogen van de Europese film-ondernemers borg". Op 14 december overleed in de hoge ouderdom van 88 jaar mevrouw J. M. Roos-Sely, echtgenote van wijlen de heer Nico Roos, voormalig exploitant van bioscoop Cen traal, welke zaak in de vorm van een N.V. werd voortgezet en waarvan zij enige tijd directrice is geweest, totdat haar dochter en schoonzoon, de heer K. Bloemraad, de leiding overnamen. De teraardebestelling geschiedde op 17 december op de algemene begraafplaats aan de Eikelaan te Krommenie. Het Hoofdbestuur zond een schriftelijke condoleance. De heer S. Spanjaart, Bestuurslid van de Afdeling Het Centrum, heeft na de teraardebestelling, die hij niet kon bijwonen, een bezoek gebracht aan de familie Bloemraad om haar ook mondeling namens de Bond leedwezen te betuigen met het heengaan van mevrouw Roos. Heel onverwacht ging na een korte ziekte op 2 januari van ons heen de heer Simon Kok te Schagerbrug in de leeftijd van 57 jaar. Reeds op 24-jarige leeftijd associeerde hij zich met de heer Regter die een reisbioscoop exploiteerde op het Motorschip Aaltje te Edam. Sedertdien heeft hij met wisselende associaties en later geheel voor eigen rekening een reizende bioscoop in Noord-Holland geëxploiteerd, waardoor hij tot de vestiging van een aantal permanente bioscopen in deze provincie kwam en wel in Volendam, het voormalige Flevo Theater, in Langedijk, Oostzaan, Venhuizen en Wervershoof. Een deel van deze zaken deed hij later weer over, een ander deel werd opgeheven, toen de exploitatie te weinig lonend werd in latere jaren. Als reizend exploitant bleef hij steeds actief werkzaam, waardoor zijn onderneming in Noord-Holland grote be kendheid genoot. Hij zal in onze herinnering voortleven als een eenvoudig, sympathiek en betrouwbaar man in zaken. De teraardebestelling vond plaats op 5 januari 1967 op de Algemene Begraafplaats te Sint Maartensbrug in tegen woordigheid van enige bedrijfsgenoten, waaronder de heer S. Spanjaart, die de familie namens het Hoofdbestuur en het Bestuur der Afdeling Het Centrum van de Bond deel neming betuigde met haar verlies. Dat zij in vrede rusten. In het vorige nummer hebben wij melding gemaakt van de sluiting van het nieuwe Studio Theater te Hoogeveen wegens het uitblijven van de oorspronkelijk in het voor uitzicht gestelde belangrijke tegemoetkoming op het ge bied van de vermakelijkheidsbelasting, hetgeen gezien de beneden de verwachting blijvende belangstelling van het publiek voor de voorstellingen in dit art house de verdere exploitatie onmogelijk maakte. Het doet ons genoegen thans te kunnen berichten dat het gemeentebestuur van Hoogeveen wegen en middelen heeft weten te vinden om de heropening van en het voortbestaan van het Studio Theater mogelijk te maken. Door tussenkomst van het in deze gemeente werkzame Culturele Genootschap is de basis gelegd voor een ren dabele exploitatie, althans voor de eerste drie komende jaren. De N.V. Bioscoop- en Theatermaatschappij Joh. Miedema uit Sneek, die de beide in Hoogeveen bestaan de bioscopen exploiteert, heeft derhalve het Studio Theater op 2 februari j.1. heropend.

Film | 1967 | | pagina 7