Films van toen, congressen en een premiere in het Saskia theater maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag Nog voor de Filmweek officieel op maandag werd geopend had de heer Matser, burgemeester van Arnhem, het draaiorgel in beweging gezet dat de zaterdag ervoor muziek uit de films die in het Saskiatheater gedraaid zouden worden, in het centrum liet horen. Nog voor de Internationale Filmweek Arnhem op maandag 12 juni met een galavoorstelling in het Rembrandt- theater officieel van start was gegaan, vond in het Saskiatheater de eerste voorstelling plaats. Op maandagmid dag konden de Arnhemmers hier reeds de eerste film zien, „Dood Wa ter" de door Gerard Rutten gere gisseerde tragedie van de stervende Zuiderzee en de triomf van de ge boorte van een nieuw land. In deze film, geproduceerd door de Neder- landsche Filmgemeenschap, speelden o.a. Max Croiset, Jules Verstraete en Jan Musch mee. Op dinsdagmorgen om 10 uur startte in dit theater de congressenreeks van de in het Nederlands Overlegorgaan voor Film- en Televisievorming sa menwerkende instellingen. De dins dagmorgen was georganiseerd door de Katholieke Filmactie. Drs. G. F. M. Hommels hield een inleiding tot een discussie rond het onderwerp „Film en televisie als mo gelijke begeleiding van het moderne godsdienstonderwijs". Hierna werd de uit 1962 stammende film „Le pro ces de Jeanne d'Arc" van Robert Bresson vertoond. Dinsdagmiddag werden de activiteiten in het Saskiatheater voortgezet met de vertoning van „Op Stap" (1935) van Ernst Winar. In deze film, waar van Henk Alsem de camera voerde, Alexander Alexander het scenario schreef en de zingende stem van Louis Davids weer te beluisteren viel, spelen o.a. acteurs mee als Fien de la Mar, Henriette Davids, Jopie Koopman en Frits van Dongen. De woensdagochtend was gereser veerd voor het Filmcentrum dat haar aandeel in de congressenreeks vol maakte met „Cinemania 2000", het beeld van de toekomst in de cinema tografie. Drs. J. A. Hes hield een inleiding waarna vertoond werden de films „Le voyage a la lune", een in 1902 door Georges Méliès gemaakte film met ruimtevaartmotieven; „Automania 2000", een film rond de verkeers- problemen in het jaar 2000 van de Engelsen Hals en Bachelor; „Bezoek aan het heelal" van de Joegoslaaf Zlatko Gric; „De Rinocerossen" van Jan Lenica naar het verhaal van Iones- co en „What on earth" van de Ca nadees ka j Pinda]. Evenals voor het programma van de Katholieke Filmactie bestond ook voor deze ochtend goede belangstel ling. In de middag en tijdens de avond was de publieke belangstelling bijzonder groot. Vele Arnhemmers en zij niet alleen hebben kostelijke uren beleefd met „De big van het regi ment", de uit 1935 daterende en door Max Nosseck geregisseerde film naar de roman „Spionage in het veldleger" van mr. A. Roothaert. In deze film geproduceerd door Monopole-Film-Maatschappij za gen wij acteurs als Fien de la Mar, Johan Kaart, Sylvain Poons, Adolphe Engers, Matthieu van Eysden, Jopie Koopmans en Henriette Davids in de eerste helft van hun veelal succes volle carrière. Het Filmcentrum verzorgde ook de donderdagmorgen in dit theater. Van 10 tot ongeveer 12 uur bracht zij een doorlopende show van 16 mm films met een polemologisch karakter, d.w.z. films die betrekking hebben op het onderzoek naar de aard en de om standigheden, die het uitbreken van oorlogen veroorzaken. Tijdens de voorstelling, die voor iedereen vrij toegankelijk was, werden vertoond, „Skedoo" een Canadese film; „Boo merang" uit Joegoslavië, „Kathe Kollwitz", een Duitse film rond de 100 jaar geleden geboren strijdster voor de vrede met dezelfde naam en „Culloden", een Nederlandse pre mière van Peter Watkins voor de Britse t.v. gemaakte kroniek van de grote veldslag tussen Engelse en Schotse Hooglanders in 1746. 's Middags en 's avonds werd „Oranje Hein" gedraaid, de wederom door Max Nosseck geregisseerde ver filming van het volksstuk van Her man Bouber. De film werd geprodu ceerd door Monopole-Film-Maat schappij. In deze film uit 1936 speel den o.a. Johan Elsensohn, Herman en Aaf Bouber, Chris Laurentius, Fien Berghegge en Harry Boda mee. De vrijdagmorgen was geheel ver zorgd door het Nederland Filmmu seum, die ook het retrospectief or ganiseerde. Getoond werden de films „Atten- tion" uit Tsjechoslowakije en uit Amerika „Operation Abolition" en „Operation Correction". Deze beide laatste films geven dezelfde beelden van een studentenprotest in Californië in 1960. In het ene (eerste) geval is gestreefd naar een propagandistisch effect, in het andere naar objectieve weergave van de gebeurtenissen. „Lentelied", Simon Koster's in 1936 gemaakte film met Andor von Barsy achter de camera, vulde verder het programma van deze dag. De pro- duktie was in handen van Amstel film. Was de publieke belangstelling voor de oude Nederlandse films niet zo groot als door de organisatoren verwacht, zaterdagmorgen was er in het Saskiatheater geen stoel meer vrij toen hier Lennart Nygh's eerste speel film „Een Vreemde Vogel" in beslo ten kring werd getoond. Het publiek bestond uit Arnhemse scholieren die, op vertoon van hun einddiploma, deze voorstelling mochten bijwonen. In de middag en de avondvoorstelling werd „Jonge Harten", de eersteling van H. M. Josephson en Ch. Hugue- not van der Linden vertoond. In deze film speelden o.a. Leo de Hartogh, Lizzy Dernburg, Martha Posno en de onlangs op hoge leeftijd overleden actrice Jacqueline Royaard-Sandberg een belangrijke rol.

Film | 1967 | | pagina 14