Raad van Europa selecteerde tien films „Ik spreek van ganser harte de hoop uit, dat deze lustrumweek zal worden begenadigd door schoon weer, zodat onze stad zich van haar beste zijde zal doen kennen. Moge deze mani festatie een uiterst succesvol verloop hebben. Dat zal allen een hart onder de riem steken die zakelijk of uit an deren hoofde op filmgebied werk zaam zijn en die, ook onder moeilij ker omstandigheden, door middel van deze fïlmweek getuigenis blijven af leggen van hun grote liefde voor de film in al haar aspecten. Hiermede verklaar ik deze Internationale Film- week Arnhem 1967 voor geopend." Hierna was het de beurt aan Ramses Shaffy, cabaretier, toneelacteur maar de laatste jaren ook filmacteur, om de filmweek met oude, maar ook en kele nummers van zijn nieuwe reper- toir, in te zingen. Via „Hallelua Am sterdam" en „Marije" wist hij de zaal tot verrukking te brengen. Toen hij na vele open doekjes met zijn trio dat van Louis van Dijk het podium verliet was iedereen het er over eens, deze filmweek móét slagen. Na de pauze werd als eerste film ge toond ,,Sky over Holland", de met de Gouden Palm in Cannes bekroonde 70-mm film van John Fernhout. De selectiecommissie had met de keuze van „You're a big boy now" van de Amerikaan Frances Ford Coppola als openingsfilm een goede keuze gedaan. Deze film, met Elisa- beth Hartman, Geraldine Page, Peter Karstner, Rip Thorn en Julie Harris in de hoofdrollen bleek bij alle aan wezigen in de smaak te vallen. Na af loop spoedden alle gasten zich naar restaurant Royal, waar het gemeente bestuur van Arnhem een ontvangst hield; een sfeervolle en geanimeerde ontvangst die tot diep in de nacht duurde. In het Rembrandttheater ging de voorstelling door met een nachtvoor stelling van „The Shooting" van Amerikaan M. Hellman. De Filmweek draaide op volle toeren. Een internationale jury, samengesteld uit vertegenwoordigers uit acht landen, heeft, ter gelegenheid van de Vierde Filmweek van de Raad van Europa in Arnhem tien culturele en educatieve films uit zeven landen geselecteerd. Het doel van de Raad van Europa bij het organiseren van deze filmweken is het bevorde ren van de produktie van korte culturele en educatieve films van het hoogste niveau, alsmede het stimuleren van hun distri butie in de landen aangesloten bij de Raad van Europa en elders in de wereld. Daartoe kan de Raad van Europa financiële hulp verlenen bij het maken van vreemdtalige versies. Tot dus verre zijn 40 films geselecteerd en de distributie van deze films is op cultureel en educatief gebied zeer nuttig gebleken. Films, die bij vorige gelegenheden werden geselecteerd, hebben daarna vele onderscheidingen gekregen op internationale filmfestivals. Eerdere filmweken van de Raad van Europa werden gehouden in Parijs, Edinburgh en Venetië ter gelegenheid van de film festivals in deze steden. De tien films die tijdens de filmweek Arnhem werden geselec teerd zijn: „Hochseefischerei" en „Die Zauneidechse" uit de Duitse Bondsrepubliek, „Consider Science" en „Opus" uit Groot- Brittannië, „Le regard Picasso" en „Versailles" uit Frankrijk, „Dada" uit België, „Skrammelegepladscn" uit Denemarken, „Heyrio vella a heióum hveri" (Hear how the Hotsprings bubble) uit IJsland en „A place to live" uit Zweden. De film die het grootste aantal stemmen verwierf was „Hoch seefischerei", een relaas over moderne diepzeevisserij, uitgevoerd met behulp van grote schepen, die als een fabriek zijn ingericht. De voorzitter van de internationale jury, de heer S. I. van Nooten, hoofd van de afdeling Film van de Rijksvoorlichtings dienst, sprak zijn voldoening uit over het hoge niveau van de ingezonden films. Dit gold zowel voor de geselecteerde als voor de overige ingezonden films. Deze hoge waarde kwam tot uiting zowel bij de culturele films, die onderwerpen als schilderkunst, architectuur en dichtkunst betroffen, en bij de educatieve films die gewijd waren aan onderwerpen als biologie, geografie en gezondheidszorg. Het ligt in het voornemen de filmweek in 1968 te houden als onderdeel van het internationale filmfestival te Cork, Ierland. Drie van de geselecteerde films, „Hochseefischerei'', „Versailles" en „Opus" werden op vrijdag 16 juni vertoond in het Rem brandttheater. Zij werden ingeleid door dr. J. Hulsker, voorzit ter van de „technical Committee for Film Activities" van de Raad van Europa. BUITENLANDSE BEZOEKERS R. Annez, voorzitter van de Vereniging der Cinemabestuurders van België. R. Dumont du Voitel, Hoofd van de Pers en Informatiedienst der Europese Econo mische Gemeenschap te Brussel. E. Hambrouck, Algemeen Adviseur van het Belgische Ministerie van Nationale Opvoeding en Cultuur voor de Jeugd en de Vrijetijdbesteding. J. J. van Liernpt, lid van de Kultuurraad voor Vlaanderen. Ir. T. Hermans Ondervoorzitter van de Nationale Bond van de Belgische Film producenten. DUITSLAND Dr. E. Luft Dr. W. Engelbrecht, Voorzitter van de Hauptverbandes Deutscher Filmtheater. NOORWEGEN Grynet Molvig, hoofdrolspeelster uit „Mijn Prinses". DENEMARKEN Mr. S. Holbaeck, Raad van Europa. ZWEDEN Mr. Arne Ericson, Raad van Europa. ENGELAND Mr. H. Forsyth Hardy, Raad van Europa. Paul Jones, hoofdrolspeler uit „Privilege" TSJECHOSLOWAKIJE Jana Bredsjchova en Vlastimil Brodsky, hoofdrolspeler uit „Sla nooit een vrouw, zelfs niet met 'n bloem". ITALIË Mr. Bafile, Raad van Europa. IERLAND Mr. Desmond Hand, Raad van Europa. AMERIKA Alan Arkin, hoofdrolspeler uit „Daar ko men de Russen, daar komen ze aan". HEILIGE STOEL Pater Léo Lunders, Raad van Europa. POLEN Jan Lenica, graficus, afficheontwerper, filmer.

Film | 1967 | | pagina 18