PI Belangrijk evenement ezierig H. STEGGERDAA IN DE ROTTERDAMMER Traditi* Niet ontevreden rrogrammvorschau werd gegeven. Ook daarbij is sprake van ontoereikende artistieke en film technische pretenties, maar het film- klimaat in zijn totaliteit dient zeker niet met .doorlopend bevolkt" om schreven te worden. De zon breekt steeds regelmatiger door, bleekjes nog. Maar dat kan verontschuldigd worden met het financiële klimaat. Zelfs de beste Nederlandse speelfilm maker zal altijd tegen hebben dat hij met tonnen moet werken, in plaats van met miljoenen." PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ,,Het heeft geen zin enthousiaste ver halen over allerlei films te publiceren, wanneer daar toch geen belangstel ling voor bestaat. Wij hebben hier te weinig echte snobs, dat is het. Want de snobs slepen in hun kielzog toch altijd wel een heleboel anderen mee en wij zijn er zeker van, dat dan de aarzeling tegenover de kunstfilm heel snel overwonnen zou zijn. Maar goed, zover is het nog lang niet en daarom kan een filmcriticus weinig anders doen dan groen van afgunst naar Arnhems filmweek kijken. Een wer kelijk internationale filmweek. De ene keer is het aanbod van nieuwe be langrijke films wat groter dan de an dere keer, maar eigenlijk nog belang rijker voor zo'n filmweek is de entou rage. Het kan allemaal in Arnhem, dat proeft men uit alles. Er is een tintelende sfeer, een moeilijk te defi niëren opwinding, een elektriserend gedoe in en om het Rembrandtthea- ter, waar de belangrijkste films wor den vertoond. Het publiek komt ,,en masse", zowel 's middags als 's avonds. En dat publiek roept keihard boe, als een film niet in de smaak valt. Maar het kan ook applaudiseren en zelfs juichen om iets goeds, kortom, de film is hier een enerverend stuk wer kelijkheid, waar men rekening mee wenst te houden. Men voelt het uit alles. Dit is niet een weekje bioscoop- spelen, maar hier is een belangrijk evenement gaande. Een evenement dat impulsen uit straalt, dat inspireert en dat stimu leert. Dit heeft niets meer te maken met de ouderwetse film-business van filmsterrenverering, show-gedoe en droomwereldjes, maar met het denken en voelen van de hedendaagse gene ratie. Teruggekeerd uit woelig Arn hem in rustig Twente lijkt niet Arn hem onwezenlijk, maar Twente. Doornroosje slaapt nog altijd, maar eenmaal komt ook hier de prins (wiens bescheiden heraut wij smeken te mogen zijn). HENGELOSCH DAGBLAD „Even plezierig als de inzet van de Arnhemse filmweek met ,,You're a big boy now" van Coppola was, werd ook het besluit een prettige belevenis met de kostelijke komedie „Daar ko men de Russen, daar komen ze aan". „Een verhaal vol humor op meester lijke wijze verfilmd, vol leuk echt menselijke trekjes die onmiddellijk aanspreken." De door de afdeling Cinema van de Nederlandse Siemens Maatschappij N.V. ter beschikking gestelde Bauer Selecton 16 mm projector, uitgerust met Xenon- lamp, waarmede in het Rembrandt Thea ter te Arnhem tijdens de Filmweek zeer fraaie smalfilmprojectie mogelijk werd gemaakt. ,,Andere markante momenten in de laatste 48 uur van de Arnhemse Film week, die overigens met recht een traditie is geworden: De uitreiking van de Zilveren Roos van de Bio scoopbond, ditmaal bestemd voor de verdienstelijke cameraman, Gerard van den Berg. De officieuze pre mière van ,,Een vreemde vogel", de eerste hoofdfilm van Lennart Nijgh, op 16 mm gedraaid en als zodanig snorrend geprojecteerd in het niette min stampvolle Saskiatheater Pre mière van (alweer) een aantal korte Nederlandse films." HENK TEN BERGE IN DE TELEGRAAF „In de film heeft men een fase be reikt waarin het verworvene verdiept en verbeterd moet worden. Dat bleek in Cannes en ook in Arnhem. Voor jonge mensen valt er weinig meer te protesteren. Ze behoren tot een gene ratie die noodgedwongen de ouderen (waaronder nogal wat vermoeide hel den die daarvoor eigenlijk de leeftijd nog niet hebben) schouderklopjes zal moeten geven en steun verlenen in de ongetwijfelde moeilijke jaren die zul len komen. Jaren waarin men een inmiddels belangstellend geworden publiek ook de films zal moeten ge ven waarop het recht heeft. Op een enkele uitzondering na voldeed Arn hem qua programmering aan deze nieuwe mentaliteit. Het publiek kan de komende maanden daarom over de resultaten van Arnhem beslist niet ontevreden zijn". ROB DU MÉE IN VRIJ NEDERLAND „In Arnheim versammelt sich, alle zwei Jahre einheimisches und inter- nationales Filmvolk zur Besichtigung neuer Ernte. Es geht dabei nicht um einen weltweiten Wettbewerb, son- dern um eine werbende Programm- vorschau auf die neue Saison und um eine Bestandsaufnahme der eigenen Filmleistung, die in den Niederlanden besonders auf dem dokumentarischen Gebiet so beachtlich ist. Die kluge Begrenzung der Verantstaltung ga- rantiert gute Kontakte und ungestörte Gesprache über die Zukunft des so wandelbaren Mediums Film." EDMUND LUFT IN ABENDPOST

Film | 1967 | | pagina 29