De pers over de afschaffing van de bioscoop belasting Algemeen Dagblad Algemeen Handelsblad Nieuwe Rotterdamsche Courant 119 r\e mededeling van minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, H.E. Mej. Dr. M. A. M. Klompé, dat de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen per 1 januari 1969 zal worden afgeschaft, was voor vele dagbladen aanleiding een hoofredactioneel commentaar te schrijven. Hieronder hebben wij voor u een overzicht samengesteld van de reacties in de pers. Het Algemeen Dagblad voorziet het nieuws dat de vermakelijkheidsbelas ting zal worden afgeschaft van het volgende hoofdredactioneel commen taar: „Afschaffing van belasting spreekt een ieder aan. Men denkt direct aan minder betalen, meer overhouden, beter leven. Het kabinet-De Jong le vert aan deze gedachte een bijdrage: afschaffing van de vermakelijkheids belasting. Bioscopen, schouwburgen, voetbalclubs het vermaak in de ruimste zin van het woord zal er meer armslag door krijgen. De kwaliteit van dit toch zeker belangrijk deel van ons leven kan worden verbeterd. De verhouding van b.v. de bioscopen tot de televisie, die door fiscale onrecht vaardigheid zeer ten voordele van deze laatste is uitgevallen, kan wat worden bijgetrokken" Het Algemeen Dagblad vraagt zich verder af: „Wat betekent deze afschaffing voor de consument, voor de gewone mens die wel eens naar de bioscoop gaat of een concert, een toneel stuk, een musical bijwoont? Voor hem zal meer dan ooit gelden: het vermaak behoeft niet alleen in het t.v.-toestel te zitten. Er kan meer ge daan worden voor concert, toneel, sport, circus, musical. Kunst zal ge stimuleerd kunnen worden, jonge ar tiesten kunnen meer kansen krijgen. Verder moeten de gedachten maar niet gaan, want van een prijsverlaging zal geen sprake zijn. En de gemeen ten, waarvoor deze belasting een be langrijke bron van inkomsten is, krij gen natuurlijk de gelegenheid om op andere wijze binnen te halen wat ze gaan verliezen. Desondanks: een eer ste stap kan worden gedaan. Een be langrijk deel van ons bestaan amu sement, vermaak of hoe men het noemt kan verbeterd worden. Dat is pure winst" In zijn hoofdartikel „Oplossing" dat het nieuws op de voorpagina be geleidt schrijft het Algemeen Han delsblad op 19 oktober: „Acht jaar lang heeft het Nederlandse bioscoopbedrijf geijverd voor de af schaffing van een fiscale last die het, in de concurrentiestrijd met de ge subsidieerde televisie, terecht als een discriminiatie zag: de vermakelijk heidsbelasting. Het was van meet af aan een gecompliceerde zaak omdat de belasting een gemeentelijke aange legenheid was en de gemeenten hun bereidheid om er mee te stoppen af hankelijk stelden van een overeen komstige compensatie uit de rijkskas. Vandaar een reeks halve tussenoplos singen, van plaatselijke belastingver lichting tot aan het omslachtige hulp actieplan van Minister Vrolijk die uit een apart fonds de film bedrijvers gedeeltelijke genoegdoening in het vooruitzicht stelde. Dat Minister Klompé de knoop nu definitief heeft doorgehakt stemt tot vreugde, die niet getemperd hoeft te worden door de vraag waarom niet al veel eerder tot de nu voorgenomen maatregelen kon worden overgegaan; de 12 miljoen per jaar waar het om gaat zware last voor een particulier bedrijf had ook acht jaar geleden op de rijksbegroting al een betrekke lijk klein offer betekend. De vreugde hoeft zich intussen, niet te beperken tot de onmiddellijke betrokkenen uit de film- en bioscoopwereld. De aanstaande opheffing van de ver makelijkheidsbelasting bevrijdt de theaterexploitanten niet alleen van grote zorgen, ze verruimt ook de in de knel geraakte mogelijkheden van een eigen Nederlands journaal, van een eigen Nederlandse filmproduktie en van een eigen Nederlandse filmoplei ding. Dat zijn stuk voor stuk zaken die de recreatie van ons allemaal ra ken. Daarom blijdschap over een op lossing die beter laat dan nooit toch is gevonden". Ook de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant voegt een hoofdartikel bij het nieuws, dat zij eveneens plaats gunt op haar straffe voorpagina. Onder de kop „Cultuur en lasten" commen- tarieert het Rotterdamse avondblad het nieuws. Wij citeren hieruit: „De deur (tussen overheid en bio scoopbedrijf) is op een kier blijven staan, en waar tocht is is hoop, zo schreven wij twee weken geleden op onze filmpagina. Aanleiding daartoe was een passage uit de memorie van toelichting op de begroting voor 1968, waarin minister Klompé heel voorzichtig zinspeelde op maatregelen ter verlichting van de noodsituatie in

Film | 1967 | | pagina 11