Het Centrum Gooi en Eemlander De Gelderlander Pers Dagblad van het Oosten Wij vinden, dat beide maatregelen afschaffing van de vermakelijkheids belasting en uitbreiding van de fiscale inningsmogelijkheden van de gemeen ten moeten doorgaan. Maar als men dit voor de gemeenten en voor de bioscopen glad en geruisloos wil laten verlopen had men in het kabinet toch moeten bedenken, dat over de coördinatie van beide maatregelen overleg met de gemeentelijke over heden geen overbodige luxe zou zijn geweest. Hopelijk weet het kabinet deze kwestie in het overleg, dat nu door de gemeenten in geprikkelde stemming is aangevraagd, alsnog recht te zagen." „Terwille van de rechtvaardigheid moeten we de in het uitzicht gestelde opheffing van de vermakelijkheids- belasting op bioscoopbezoek volledig toejuichen", zo begint het Utrechtse dagblad Het Centrum zijn commen taar op het voorstel van minister Klompé. Het blad vervolgt: ,,De naaste con current, de televisie, hoefde niet slechts geen cent te betalen, maar wordt bovendien nog via kijkgelden, die alweer omhoog gaan, ruim ge financierd. De meeste andere „ver makelijkheden" kregen het belasting geld via al of niet verkapte subsidies meestal weer terug. De bioscopen zijn al te lang het haasje geweest. De oorzaak daarvan is dat deze be lasting, ooit ingesteld om een soort „straf" te stellen op het genieten van iets dat eigenlijk ontoelaatbaar was, een eigen leven is gaan leiden. Het geld kwam in het gemeentelijk laatje en zoals u allen weet, worden de ge meenten ook kort gehouden. Het was een inkomstenbron, waarvoor zo gauw geen andere in de plaats kon worden gesteld. Als alles goed loopt, zal in 1969 een nieuw belastingterrein aan de gemeenten gegeven worden. Dat was dus tegelijk het moment om wat te doen aan de vermakelijkheids- belasting. Laat de bioscoopbezoekers, maar vooral zij die dat niet zijn, maar niet te hard juichen. Want het wordt ergens anders wel weer dubbel en dwars weggehaald. Alleen voor de bioscoopeigenaren is het vermakelijk: zij kunnen dat dan wat beter betalen." Onder de kop „Happy ending" zegt de Gooi en Eemlander op 19 okto ber: „Miljoenen meters film zijn al door de projectie-apparaten gekron keld sinds het bolwerk van het Ne derlandse film- en bioscoopbedrijf, de Bioscoopbond, zijn grote verde digingsoperatie tegen de oprukkende concurrentie van (vooral) de televisie begon. En begrijpende, dat de beste verdediging in de aanval ligt, heeft men van dat moment af met niet af latende energie het langzamerhand bouwvallig geworden instituut van de vermakelijkheidsbelasting op de kor rel genomen. In de publicaties van de bond kreeg dit gemeentelijk melkkoetje de ge daante van een vampier, zoals in be paalde type bioscopen veelvuldig rondfladdert. En niet ten onrechte, want de vermakelijkheidsbelasting heeft het door de televisie en andere factoren in de laatste jaren toch al zo verzwakte bedrijf zóveel bloed onttrokken, dat er al tientallen thea ters (buurtbioscopen in de grote ste den en zaken in de kleine en kleinere provincieplaatsen) aan zijn gestorven. Incidentele overwinningen, waarbij hier en daar een vermindering van de druk werd bevochten, konden vaak die ondergang niet meer voorkomen. Maar vanmorgen kon én ging dan toch eindelijk de vlag uit bij de NBB- vesting aan de Amsterdamse Jan Luy- kenstraat: de lange strijd is uitgestre den met een volledige victorie, die voor ruim honderd theaters welis waar te laat komt, maar voor de circa driehonderd andere het voortbestaan lijkt te garanderen. Nu er tekenen zijn van een herlevende belangstelling voor de film, met name bij de jonge mensen, is het besluit om de afschaf fing van de vermakelijkheidsbelasting bij de bioscopen te beginnen, van harte toe te juichen. Zeker tegen de achtergrond van de belangrijke plaats, die de film in ons cultuurpatroon is gaan innemen. Hopelijk zal het moge lijk zijn om ook zo spoedig mogelijk andere vormen van „vermaak", zoals toneel, concerten, amateurvoorstellin gen en sportgebeurtenissen, te verlos sen van deze verouderde, in omvang vaak van gemeente tot gemeente ver schillende belasting". In de bladen van de Gelderlander- Pers (buiten een zevental edities van de Gelderlander, welke rond Nijmegen verschijnen, bestaande uit het Arn hems Dagblad) werd eveneens een hoofdartikel aan het voorstel tot af schaffing van de vermakelijkheidsbe lasting gewijd. De Gelderlander-Pers schrijft: „Het voornemen van de re gering om de vermakelijkheidsbelas ting te doen verdwijnen, is vrijwel algemeen met instemming ontvangen. Vooral de bioscoop-directies zien daarmee een langgekoesterde wens in vervulling gaan. Voor het reeds be hoorlijk gesubsidieerde toneel zullen zich nog meer perspectieven openen en de semi-prof-voetbalclubs met name zullen hun entreeprijzen niet nog meer behoeven te verhogen. Toch zijn er bij dit regeringsvoornemen wel een paar kritische kanttekeningen te plaatsen. !n de eerste plaats zal het aan ver makelijkheidsbelasting uitgespaarde bedrag niet aan het publiek worden doorgegeven. Alleen de betreffende verenigingen of ondernemingen zullen er beter van worden. Hoogstens zou men kunnen stellen dat het bioscoop-, schouwburg- en voetbalwedstrijdpu- bliek er niet slechter van zal worden. Anderzijds echter hebben tot nog toe de gemeenten de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting getou cheerd. Die bron van inkomsten valt weg. Er zijn echter gemeenten, die de opbrengst van de vermakelijk heidsbelasting aanwenden om plaat selijke amateurtoneel-, muziek- en sportverenigingen te subsidiëren. Die mogelijkheid houdt dus op te bestaan. Minister dr. Klompé heeft echter ook al aangekondigd dat de gemeentebe sturen in staat gesteld zullen worden voor een compenserende belasting opbrengst te zorgen door een uitbrei ding van het zgn. eigen belastingge bied. En dat betekent dan natuurlijk weer dat de burgerij een groter be drag aan plaatselijke belastingen zal moeten gaan opbrengen, omdat de regering het Gemeentefonds niet zo danig kan doteren dat ze daaruit de gemeente voor de gederfde inkom stenbelastingopbrengst schadeloos kan stellen. Is er dus enerzijds reden tot tevredenheid, de ontevredenheid kon straks wel eens de overhand krijgen. Want ook in dit geval moet het uit de lengte of uit de breedte. Er zit dus geen lastenverlichting, maar slechts -verschuiving in". Het Dagblad van het Oosten zegt in zijn hoofdartikel: „Als de volksver tegenwoordiging haar fiat zal geven aan het verdwijnen van de vermake lijkheidsbelasting op bioscoopvoor stellingen zal er eindelijk eens een streep worden gehaald door een hef fing, die allerlei onbillijkheden in zich droeg en in sommige gemeenten tot op heden alleen maar diende tot een

Film | 1967 | | pagina 13