Nieuwe leiding Nederlands Filminstituut en de Nederlandse Filmacademie Drs. J. A. Hes A. Koolhaas F. Rademakers V.l.n.r. Drs. J. A. F. Rademakers Hes, A. Koolhaas en ip|e Raad van Beheer van de Stichting Nederlands Filminstituut heeft met ingang van 1 januari a.s. voorzien in de vacatures die zijn ontstaan in de leiding van dit instituut en van de Nederlandse Filmacademie door het vertrek van Prof. Dr. J. M. L. Peters naar Leuven. Tot algemeen-Directeur van het Nederlands Filminstituut is benoemd Drs. J. A. H e s, die tevens als gedelegeerde van het bestuur zal optreden met betrekking tot de zorg voor de financiële, economische en algemeen organisatorische belangen van de Nederlandse Filmacademie. Drs. J. A. Hes is in 1925 in Leiden geboren. Hij is thans woonachtig te Bussum. Zijn opleiding heeft hij genoten aan de Sociale Academie De Horst te Driebergen. Hij is in het bezit van de acte M.O. Staatsinrichting en studeerde wes terse sociologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met een specialisatie in de sociologie van de massacommunicatie middelen aan de Universiteit van Amsterdam. De heer Hes is directeur van de Stichting Filmcentrum, welke functie hij zal blijven bekleden in verband met een samenwerkings- accoord tussen dit Centrum en het Nederlands Filminstituut. Tot Directeur van de Nederlandse filmacademie is benoemd de bekende auteur de heer A. K o o 1 h a a s die in 1912 in Utrecht werd geboren. Na de middelbare school volgde hij een universitaire studie ter voorbereiding van zijn loopbaan in de journalistiek. Daarna was hij enige tijd redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant. In 1945 werd de heer Koolhaas benoemd tot cultureel redacteur van de Groene Amsterdammer, in welke hoedanigheid hij tevens filmrecen sent was. In 1952 volgde zijn benoeming tot hoofdvertegen woordiger van de Stichting voor Culturele Samenwerking in Djakarta. Na zijn terugkeer in 1955 werd hij als criticus verbonden aan Vrij Nederland en aan een aantal andere bladen. De heer Koolhaas heeft van nabij deelgenomen aan de na oorlogse filmontwikkeling in ons land. Hij is adviseur van Cinecentrum. Onmiddellijk na de oorlog werd hij door de toenmalige minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aangezocht zitting te nemen in de redactiecom missie voor het Nederlands filmjournaal, van waaruit hij een grote eigen activiteit op het gebied van de film heeft ontwikkeld. Hij schreef en regisseerde de speelfilm De dijk is dicht", maakte enige documentaires en ontwierp vele scenario's. De laatste jaren werkte hij nauw samen met Bert Haanstra bij de totstandkoming van de films „Alle man" en „De stem van het water". De heer Koolhaas is vanaf de oprichting als docent verbonden aan de Neder landse Filmacademie. In verband met de uitbreiding van het onderwijsprogramma van de Nederlandse Filmacademie, waarbij mede voorzien is in een televisie-opleiding en in de ontwikkeling van een workshop voor de jonge filmers, is benoemd tot hoofd van de dramatische afdeling, ook wat betreft de praktische toe pasing, de heer Fons Rade makers. Hij is in 1920 in Roosendaal geboren. Na zijn middelbare schoolopleiding volgde hij in Amsterdam de Toneelschool, waarvan hij in 1941 het eindexamen behaalde. Fons Rade makers heeft verschillende engagementen bij de grote to neelgezelschappen gehad zowel als acteur als regisseur. In de jaren 1955/1956 liep hij als assistent-regisseur stage bij Vittorio de Sica, Jean Renoir en Charles Crighton. Vrij recentelijk heeft hij de toneelregie gehad van „Het ei", „Danton's dood", „Mijnheer gaat op jacht", „Viktor of de kinderen aan de macht" en „De trap". Fons Rademakers heeft de volgende films op zijn naam staan: „Dorp aan de rivier", „Makkers staakt uw wild geraas", „Het mes", „Als twee druppels water" en „De dans van de reiger". Hij is een van de bekendste Nederlandse filmregisseurs; ook in de toekomst zal hij als zodanig werkzaam blijven. 123

Film | 1967 | | pagina 15