Verbouwingen galerijen waar aan de wanden kleine tentoonstellingen zullen worden inge richt. De Uitkijk heeft een comfor tabele foyer voor het „napraten" en een leestafel waar bezoekers met belangstelling de nationale en inter nationale filmtijdschriften kunnen raadplegen. Beide theaters herbergen bovendien volledig geautomatiseerde cabine-in stallaties, waarbij gewerkt wordt met (in beide cabines) één projector die 4000 m 35 mm film kan bevatten (zie afbeelding). De automatisering wo>dt gedirigeerd door schakelklokken en een schakel wals en is geheel in eigen beheer ont wikkeld en gemonteerd. De werking is tweeledig. Er zijn na melijk voor iedere voorstelling een aantal gelijkblijvende handelingen voorzien en voo'ts moeten een aantal per voorstelling, respectievelijk vcr- toningsweek wisselende handelingen steeds opnieuw geprogrammeerd wor den. Zo kan bijvoorbeeld een half uur voor het begin van de voorstelling, door middel van een schakelklok het zaal licht worden ontstoken. Via de zaal- licht-dimapparatuur wordt bij het aangloeien van het licht de versterker en de grammofoon ingeschakeld en bij het langzaam doven van het licht wordt ook het geluidsvolume van de grammofoon of recorder geleidelijk tot nul gereduceerd. Vervolgens wordt de lichtbron automatisch ontstoken Deze foto geeft een duidelijk (maquette) overzicht van het nieuwe Nederlands Congresgebouw dat in Den Haag ver rijst. Het is een schepping van de on langs overleden architect dr. J. J. P. Oud. Studio 2000 voor de grotere niveau- films en De Uitkijk voor de avant- garde films zijn boven elkaar gelegen in het linkergedeelte van het Administra tiegebouw. Het hoofdgebouw (E) van het congrescentrum sluit aan op de hoofd ingang (C) die is voorzien van een lui fel (B). Tussen het hoofdgebouw en de hoofdingang bevindt zich de hal met de hoofdtrap (D). Het hoofdgebouw wordt met een tussengedeelte (F) verbonden met de toren (G) waar te zijner tijd (o a logiesmogelijkheden voor congres gangers zuNen worden geschapen en hel ke:eihuis (H). tie wordt uitgeschakeld en het zaal licht wordt ontstoken. Op de techni sche details van de hier in gebruik zijnde totale automatisering hopen wij later in onze technische rubriek nog nader terug te komen. en de projector gestart. De schakel wals neemt dan het werk weder om automatisch over en zorgt via zilverstrookjes op de film tijdens de projectie voor masker- en objectief wisseling, voor het zaallicht tijdens de pauze, voor grammoofon-muziek en voor het slot van elke voorstelling. Als bijzonderheid is hier tevens een ingenieus bedachte scherpstelling in de automaat opgenomen. Een afstand controle op de beeldkwaliteit en op het geluid, via t.v.-camera's en mi crofoons, is nog in voorbereiding. Ook de noodzakelijke veiligheidsvoor schriften zijn in de automaat „ver werkt". Vrijwel alle apparatuur is met thermostaten en relais-schakelin- gen beveiligd zodat, wanneer er ergens iets fout zou gaan, de gehele installa- BEDRIJFSAFDELING FILMVERHUURDERS NAM AFSCHEID VAN DE HEER ROEM De leden der Bedrijfsafdeling Film verhuurders hebben tijdens een feestelijke maaltijd op 2 juni 1967 afscheid genomen van hun afge treden Voorzitter, de heer C. S. Roem. In verschillende toespraken werden de bestuurskwaliteiten van de heer Roem en zijn grote ver diensten voor de Afdeling in het daglicht gesteld. De gevoelens van dankbaarheid jegens de scheidende Voorzitter werden ook tot uiting gebracht in een prachtige reis, welke de heer Roem en zijn vrouw werd aangeboden namens een groot aan tal leden van de Afdeling. 127

Film | 1967 | | pagina 19