Nieuwe theaters Arena Theater Rotterdam [et een Rotterdamse première van „Je leeft maar twee keer" begon op 4 oktober j.1. een herboren „Arena" Theater in de Maasstad zijn tweede leven. Herboren, inderdaad, want de blik- semverbouwing van zes maanden leidde tot een volledige gedaantever wisseling van het theater dat in 1927 zijn eerste film toonde. Loco-burge meester, Wethouder G. Z. de Vos, die bij ontstentenis van Rotterdams bur gemeester, het nieuwe theater opende, noemde het nieuwe Arena" een aan winst voor de Maasstad. „Het is goed wanneer in een stad die leeft de zaken uit het verleden een nieuwe gedaante geven" aldus de Vos. Onder de vele genodigde bevonden zich wethouders en gemeenteraadsleden van Rotter dam, leden van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoop-Bond als mede vele andere prominenten uit het Rotterdamse leven en de film- en bioscoopwereld. Ook buitenlandse gasten gaven blijk van hun belangstelling voor het nieuwe theater. Onder hen bevonden zich Eric Ples- kow, vice president, belast met de wereldverkoop van United Artists en Irwin Marks, Continental Manager van United Artists. Met de opening van dit nieuwe „Are na" heeft de Maatschappij Tuschinski de modernisering van haar huidige theaterpark in Rotterdam voltooid daarmee bewijzend, dat zij het dyna mische tempo heeft willen en kunnen bijhouden van de na-oorlogse ont wikkeling van Rotterdam, geboortestad van het concern. In juli 1955 werd het nieuw gebouwde „Thalia" feeste lijk geopend; in december 1962 had de „Capitol" aan de Nieuwe Binnen weg haar gedaantewisseling onder gaan in „Grand" en „Studio 62". En nu dan de „Arena". Op 4 april van dit jaar op de dag af 28 jaar nadat de „Arens" werd geopend als bioscoop van de Strengholtgroep die na de oorlog zou fusionneren met het Tuschinskiconcern werd in het theater met de verbouwing begonnen. Deze was al direct zeer ingrijpend doordat het balcon verdween en ge lijkvloers alle oude ruimten werden weggebroken. Mede ook door het De voorwand van de zaal in het nieuwe Arena Theater in Rotterdam wordt gevormd door een projectiedoek over de gehele wandbreedte, waar het filmbeeld door vrijstaande zwarte kaders wordt uitgelicht. ruimer plaatsen van de stoelenrijen liep het aantal zitplaatsen terug van 1025 naar 625. De verbouwnig werd uitgevoerd onder directie van ir. A. van Randen, zeer bekwaam terzijde gestaan door zijn opzichter E. Radix. De verbouwing werd uitgevoerd door de firma Van Welzenes, die als hoofd uitvoerder aanwees de heer Westen brink, de man die ook meewerkte aan de verbouwing van Grand-Studio. De houten wandbekleding van de zaal, geheel uitgevoerd in red cedar, werd door de eigen onderhoudsdienst van de Maatschappij Tuschinski aan gebracht, onder leiding van de heer Kapteijn. Dit geldt eveneens voor de wandbekleding van de foyerruimte. Ook de schilders van deze onder houdsdienst hebben een grote rol ge speeld bij de uitvoering van de werk zaamheden. De wandbekleding en kurken plafonds werden door hen op kleur gebracht. Zij zorgden ook voor het nachtblauw schilderen van de oude plafonds. De geraffineerde kleurstelling in de zaal, hall, garderobe en foyer-ruimte komt op naam van de op dit gebied zeer bekende heer W. Schuhmacher. Het zeer luxueus uitgevoerde en ruim opgestelde stoe- lenpark werd geleverd door de firma Fibrocit te Brussel. De verlichting van zaal, foyer en garderoberuimte werd in overleg met de heer A. R. Jansen van het electrotechnisch bureau R. H. Jansen te Rotterdam ontworpen en door deze firma uitgevoerd. Dezelfde firma verzorgde de electrische instal latie van het theater en, in samenwer king met de technische dienst van de Maatschappij Tuschinski ,de heren Swart en Berman, de cabine-installatie. Het moderne theater is zodanig uitge rust dat projectie van alle systemen mogelijk is: naast de normale screen en cinemascopeprojectie kunnen nu dus ook 70 mm films worden ver toond. De voorwand van de zaal wordt ge vormd door een projectiedoek over de gehele wandbreedte, waar het film beeld door vrijstaande zwarte kaders wordt uitgelicht. Er is dus geen voor gordijn. Het grootste beeld is 13.60 x 5.40 meter. De projectoren van het fabrikaat Cinemeccanica werd gele verd door Pretac te Amsterdam. Voor de geluidsinstalatie viel de keus op de Siemens-klankfilmapparatuur. De allernieuwste transistorversterkers zijn van studio':waliteit en garanderen een perfecte geluidsweergave. Kassa en entreeruimte zijn uitgevoerd in groen marmer met een vloer van grijze natuursteen, geleverd door de firma Van Gils Zonen. Het gemê leerde woltapijt in de zaal werd even als de ruigkokos vloerbedekking in foyer en garderoberuimte geleverd door de Koninklijke Verenigde Ta- pijtfabrieken. In de foyer vinden wij een fraai vier kant buffet, waarin opgenomen ge koelde laden voor frisdranken. Dit buffet, een knap staaltje van timmer manskunst, werd vervaardigd in de timmerfabriek van de firma Van Wel zenes te Spijkenisse, die onder leiding staat van de heer Van Vliet. Langs de met baltex beklede wanden van de foyer vindt men in hout gevatte glasplaten, waarbij lage barstoeltjes met rieten zittingen zijn geplaatst. Alle staalconstructies, het vele smeed werk en de roestvrij stalen bekledin gen werden in recordtempo uitgevoerd door de firma C. Schook Zonen te Rotterdam. De zeer opvallende neon- tekst „Arena" en de overige neon- teksten zijn van Color Neon te Rot terdam. 198

Film | 1967 | | pagina 20