IN MEMORIAM Mathijs Desmet, Erelid van de Bond Piet Vink Sr Berend Dommering Sr H. Jansen 141 In de hoge ouderdom van 81 jaar is op 23 oktober van ons heengegaan Mathijs Desmet, alom bekend bioscoop pionier, directeur van de Eindhovense Bioscoopmaatschap pij en de Utrechtse Maatschappij tot Exploitatie van Bioscooptheaters te Eindhoven en Haarlem, die de Bond jarenlang had gediend in de functies van Hoofdbestuurslid, Voorzitter der Afdeling Het Zuiden, lid van de Ledenraad, van de Afdelingsraad, de Raad van Beroep en de Gemengde Raad van Beroep, en deswege op 24 april 1961 werd benoemd tot Erelid van de Bond. De heer Mathijs Desmet, beter gezegd Thijs Desmet, werd hooggeacht, niet in de eerste plaats om zijn zakelijke kwa liteiten of vanwege de belangrijke positie, die hij als Bonds functionaris innam, maar om zijn kwaliteiten als mens, als goed en beminnelijk mens. Ondanks veel persoonlijk leed, dat hij tijdens zijn succes volle zakenloopbaan heeft moeten verwerken, bleef over elk verdriet heen zijn vriendelijke blijmoedigheid van hem uit stralen, zoals op voortreffelijke wijze is vastgelegd in een portret, dat Peer van der Molengraft schilderde, toen de heer Desmet tachtig jaar werd. Bij zijn dood was de heer Desmet directeur, respectievelijk mede-directeur van in totaal zeven vooraanstaande bio scooptheaters, waaronder één, de Cinema Parisien te Eind hoven, waarmede hij in 1917 zijn loopbaan als bioscoop ondernemer begon, nadat hij gedurende enige jaren in dienst van zijn oudere broer, wijlen de heer Jean Desmet, de nodige ervaring had opgedaan in de reizende bioscoop „The Imperial Bio". Zijn uitvaart op donderdag 26 oktober was indrukwekkend. Talrijk waren de collega's, die hem op zijn laatste gang naar het Sint Pauluskerkhof te Eindhoven begeleidden. Velen hadden tevoren de plechtige uitvaartdienst in de Sint Catharinakerk bijgewoond. Het voltallige Hoofdbe stuur, de voorzitter van de Afdelingsraad, de heer M. J. W. Peters, het Bestuur van de Afdeling Het Zuiden en van de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders, alsmede de heer H. W. Hagenberg namens het Bondsbureau, gaven acte de présence. Namens het Hoofdbestuur sprak de heer W. Hemelraad woorden van afscheid, weemoed en hulde aan de nagedachtenis van een belangrijke pionier, waaraan het bioscoopbedrijf grote erkentelijkheid is verschuldigd. Een schat van bloemen en kransen getuigde van de sympa thie en achting, die zijn vele vrienden, collega's en zaken relaties hem toedroegen. !n de ouderdom van bijna tachtig jaar overleed, na een langdurige ziekte op 4 augustus te Venlo de heer Piet Vink, mede-vennoot van de Firma Bio Vink te Deurne, exploitante van de gelijknamige bioscoop aldaar, die in 1940 van het Hoofdbestuur toestemming verwierf tot het exploiteren van een door hem te bouwen nieuwe bioscoop in Deurne. welke gemeente tot dan toe niet over een eigen bioscoop beschikte. De bioscoop werd in 1941 geopend en heeft haar bestaansrecht tot op de huidige dag glorieus bewezen. De heer Vink Sr werd met de exploitatie bijgestaan en ver vangen door zijn zoon Pieter Vink, die op voorbeeldige wijze in de voetsporen van zijn vader trad toen deze langzamer hand te oud werd om zich met de dagelijkse leiding te blijven bemoeien. De heer Vink is sedert de Bevrijding tot aan 1961 lid- penningmeester van het Bestuur der Afdeling Het Zuiden geweest. De belangstelling tijdens de uitvaartplechtigheid vanaf de Eucharistieviering in de Sint Martinuskerk te Venlo tot en met de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar was bijzon der groot. Behalve vele bedrijfsgenoten bevonden zich onder hen die afscheid kwamen nemen verscheidene figuren uit de toneelwereld. Er waren tal van kransen en bloem stukken, waaronder ook van het Afdelingsbestuur. Namens het Hoofdbestuur was aanwezig Drs J. A. M. Bouts. Verder bewezen verscheidene leden van het Afdelingsbestuur, waar onder de voorzitter, de heer M. J. W. Peters, de laatste eer. Op verzoek van de Weduwe Vink werd tijdens de plechtig heid niet gesproken. In de hoge ouderdom van 81 jaar overleed op 17 augustus in Lugano de heer Berend Dommering Sr, in leven exploi tant van Dommerings Cinema en Hotel Dommering te Winschoten. Ook de heer Dommering behoorde tot de oude garde van bioscooppioniers. Uit de oudste adreslijst, die wij bezitten, blijkt dat de heer Dommering al in 1926 werd vermeld als exploitant van de Wisseman Bioscoop aan de Langestraat no. 1. Alleen de naam werd na de oorlog ge wijzigd. Tragisch is wel, dat de bioscoop zeventien dagen voor zijn dood door brand werd verwoest. De heer Dommering was sedert de oprichting in 1924 tot 1937 lid-secretaris van het Bestuur der Afdeling Het Noor den (aanvankelijk opgericht als Afdeling Groningen) van de Bond. De heer Dommering was in Winschoten een vooraanstaand en zeer gezien burger, hetgeen eens te meer werd bevestigd bij de crematieplechtigheid te Groningen op 22 augustus. De belangstelling van autoriteiten en vertegenwoordigers uit verscheidene sectoren van het openbare leven was over stelpend. Uit het bedrijf waren onder anderen aanwezig om afscheid te nemen en de familie te condoleren: de heer Jan Holle- mans, exploitant van het Scala Tehater te Winschoten en de heer H. W. Hagenberg, Adjunct-Directeur, die het Hoofd bestuur van de Bond en het Bondsbureau vertegenwoordig de. Voorts had het Hoofdbestuur schriftelijk deelneming betuigd. Aan het Hoofdbestuur werd bij schrijven van 11 augustus ter kennis gebracht, dat de heer H. Jansen, firmant van de firma J. W. Jansen en Zoon te Deventer, exploitante van de Cinema Palace aldaar, na langdurige ziekte op 9 augustus was overleden en dat de crematie op verzoek van de overledene in alle stilte zou plaatsvinden. Het Hoofdbestuur heeft de familie schriftelijk deelneming betuigd.

Film | 1967 | | pagina 33