BIOSCOOPBELASTING De mededeling van Minister Klompé in de vergadering van de Vaste Commissie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dat haar collega's van Binnenlandse Zaken en Financiën en de Staatssecretaris van Financiën het voornemen hebben om in het kader van de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied een voorstel te doen tot afschaf fing van de gemeentelijke vermakelijkheidsbelasting en wel voor wat het bioscoopbedrijf betreft met ingang van 1 januari 1969 heeft zoals te begrijpen valt opluchting gebracht in dr. kringen van het filmwezen. Zij is tevens met voldoening ontvangen door allen wie de ont wikkeling van film en bioscoop ter harte gaat. Bij de woordvoerders van de grote kamerfracties bestond reeds lang de overtuiging, dat onze be zwaren tegen deze extra belasting gefundeerd w jen. Bij herhaling hadden zij terzake met kracht van argumenten maatregelen van regeringswege bepleit. In herinnering moge worden gebracht hetgeen hierover de laatste jaren bij opeenvolgende begrotingsbehandelingen gezegd is'door de afgevaardigden, de heer J. M. Willems (P.v.d.A.) en mevrouw G. V. van Someren-Downer (V.V.D.) en recentelijk door de heren Mr. A. M. I. H. Bacten (K.V.P.), Drs. J. J Voogd (P.v.d.A.) en G. A. Kieft (A.R.P.). Redelijkerwijs hadden wij mogen verwachten, dat ook de besturen van de 265 gemeenten, waar het bioscoopbedrijf wordt uitgeoefend, zich verheugd zouden hebben over de door de regering aangekondigde maatregel. Zij immers hebben groot belang bij een gezonde ontwikkeling van de plaatselijke ontspanningsmogelijkheden, vooral voorzover deze niet komen ten laste van de gemeentelijke kas en zich derhalve niet de omslachtige situatie voordoet, dat met de ene hand moet worden gegeven wat met de andere hand genomen is. Wij mochten dit met temeer reden verwachten, omdat wij bij onze pogingen soelaas te krijgen op het terrein van de ge meentelijke extra accijns, in het bijzonder door de grotere gemeenten, bij voortduring verwezen werden naar de regering. Nu de regering de gordiaanse knoop van deze belasting tenslotte doorgehakt heeft, wordt misbaar gemaakt, waarbij onze hoofdstad zich bevindt in het gezelschap van Alkmaar en Zuidlaren. Bien étonnés de se trouver ensemble. De stem. van de gemeenten viel ook in de Kamer te beluisteren. Dit keer in de kritische ge luiden, welke een aantal afgevaardigden drie weken later lieten horen tijdens de beraadslagingen van de Vaste Commissie voor Binnenlandse Zaken over de verruiming van het gemeentelijke belastinggebied; kritische geluiden overigens, die nog eens de complexiteit van het"vermakelijk- heidsbelastingvraagstuk manifesteren. De ogenschijnlijke onoplosbaarheid had destijds Minister Vrolijk reeds de enige mogelijkheid doen benutten, die er op dat ogenblik nog openbleef, name lijk een vorm van compensatie ten behoeve van het te zwaar belaste bedrijf door de beschik baarstelling ven gelden voor een ontwikkelingsfonds voor ons bedrijf; een tegemoetkoming die de minister dit zij hier herhaald als het ware uit het vuur gesleept heeft. De opvolger van minister Vrolijk heeft en de inzichten van Financiën zijn hieraan uiteraard niet vreemd geweest de hiermede corresponderende begrotingspost niet gehandhaafd. Mi nister Klompé was zich er van bewust, dat deze post betrekkelijk snel zou moeten stijgen, wilde zij aan haar doel beantwoorden en zij zag in de totaliteit van de begroting bij het afwegen van de prioriteiten niet de mogelijkheid van een snelle stijging, weshalve opnieuw de vraag aan de orde werd gesteld, of niet geprobeerd moest worden om op andere wijze te komen tot een meer structurele oplossing van de moeilijkheden in onze bedrijfstak. Hierdoor is het gehele vraagstuk opnieuw op regeringsniveau aan de orde gesteld. Het is te danken aan de waakzame zorg van Minister Klompé, aan haar voortvarendheid en haar coördinerend optreden, nodig gezien de bemoeienis van een aantal ministeries, dat op een beslissend ogenblik de enig juiste maatregel genomen werd, namelijk toen het snijpunt ontstond van de verdwijning van de fondsbijdrage, de urgentie van de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied en de ver hoging van het omzetbelastingtarief. Op dat ogenblik is de weg vrij gekomen voor een defini tieve oplossing, nadat minister Klompé haar ambtgenoten van Financiën en Binnenlandse Zaken en de Staatssecretaris van Financiën overtuigd had van de noodzakelijkheid en de urgentie. AMSTERDAM

Film | 1967 | | pagina 3