Vooruitgang der techniek AUTOMATISEREN Door chronisch tekort aan operateurs T\e belangstelling voor automatisering van de cabine-installatie, die gedurende vele jaren in ons land uitermate gering was, is de laatste tijd sterk toegenomen. De oorzaak daarvoor moet naar onze mening niet zo zeer worden gezocht in het nut van de automatisering op zichzelf, maar veeleer in het chronische tekort aan bekwame bioscoop-operateurs, dat noopt tot oplossingen in de vorm van gehele of gedeeltelijke automatisering van de technische bioscoopoutillage. Ditmaal zullen wij een bespreking wij den aan de Zeiss Ikon-automaat, die sedert 1958 bestaat en thans onder andere wordt gebruikt in de Doelen Kino te Delft. Dij automatisering gaat het er om zoveel mogelijk handelingen die an ders door één of meer operateurs moeten worden uitgevoerd, automa tisch te laten plaats vinden op tevoren vastgestelde tijdstippen. De automaat werkt dan ook als een programma gever, die op het juiste moment de civerss apparaten aan-, resepectieve- Iijk uitschakelt. De apparatuur die in een bioscoop voor automatisering als r3gel in aanmerking zal komen, be- laat uit: de filmprojectoren, de licht bronnen, de zaallicht- en voetlichtver duistering, de gordijnopeners, de kaderverstelling, de diaprojector, de bandrecorder of grammofoon, keuze schakelaars voor film, gong, recorder enz., en last but not least de omscha keling van beeld en geluid, althans indien met twee projectoren wordt gewerkt. Een en ander afgezien van hulpschakelingen met het oog op de veiligheidsvoorschriften. Wanneer men deze apparatuur over ziet, dan kan men constateren, dat daarvan in de huidige modern inge richte bioscopen reeds veel half-auto matisch wordt bediend. Projectoren, vaste lichtbronnen, zaalverduistsrin- gen, gong, beeldovername en diverse andere apparaten worden in talrijke gevallen door middel van drukknop pen in werking gesteld. Het gaat er dus in feite om deze drukknoppen niet langer met de hand, maar door middel van een automaat te sturen. Het vo renstaande houdt in dat bioscopen die zijn uitgerust met apparatuur Foto 2 Foto 1 waarbij van drukknopbediening nog geen sprake is, het automatiseren een moeilijke en vooral kostbare aange legenheid zal worden. De Zeiss Ikon-automaat bestaat uit een schakelwals en een aandrijfsys teem, die in een soort openklapbare trommel zijn ondergebracht, (zie foto 1.) De schakelwals bezit 24 groeven waarin nokken geplaatst kunnen wor den, die dienst doen als de eigenlijke programmagevers. Door draaiing van de wals komen de nokken aan een lijst waarop microschakelaars zijn ge plaatst. Deze schakelaars worden door de nokken ingedrukt en bedienen de apparaten waarmede zij in verbinding staan. De gehele programmering van een voorstelling kan worden geregeld door plaatsing van een aantal nokken op de juiste plaatsen in de schakel wals. De schakelwals draait alleen wanneer dit voor schakelhandelingen noodzakelijk is en overigens staat hij stil. Door stukjes metaalfolie geplakt op de rand van de film, of door an dere schakelimpulsen kan de trommel telkenmale in beweging worden ge bracht voor het verrichten van de volgende schakelhandeling. Op de wals kunnen in de eerste groep links nokken worden geplaatst, die, waar nodig, zorgen voor het uitschakelen van het aandrijfmechanisme. 238

Film | 1968 | | pagina 21