Eén man voor meer theaters Schakelstrips verwijderen Brandslot Dia-projector Nieuwe taak 239 De voorstelling kan worden begon nen, dat wil zeggen de schakelwals kan in beweging worden gezet, door het indrukken van een startknop die op een willekeurige plaats in de bio scoop kan worden aangebracht. Ook kan dit desgewenst op een vaste tijd gebeuren door middel van een scha- kelklok. De handelingen die moeten plaats vinden zolang de film niet loopt, zijn gebonden aan een bepaalde tijd die tevoren op de schakelwals door middel van de nokken wordt vastgesteld. Zodra de film loopt, kan de wals stoppen en wordt verder door de film gestuurd. Op beide projectoren is daartoe aan de ondertrommel een automatisch brandslot gemonteerd met een con tactgever voor het geven van start- impulsen aan de schakelwals. Tevens heeft dit brandslot een dubbel wer kende schakelrol om bij eventuele filmbreuk de projector te stoppen, de lichtbron in te schakelen en het zaal licht te ontsteken. Bij het samenstel len van een filmprogramma plakt men een strookje contactfolie langs de per foratie, op de plaats waar men een schakeihandeling wenst. Bij een lo pende projector schakelt dit strookje via de genoemde contactgever in het brandslot de automaat in. Een belangrijke fase in de automatise ring is de objectief-revolver (zie foto 2). Deze roterende objectiefhouder bezit een drietal openingen waarin objectieven geplaatst kunnen worden voor respectievelijk normaalfilm, Wide Screen en Cinemascope-film. Bij Zeiss Ikon is het aandrijfmecha- nisme uitgevoerd met een electro- motor en drie microschakelaars. De schakeling is gelijk aan die van een kadermotor, zodat beide functies pa rallel gestuurd kunnen worden door de automaat, waardoor de kaderver- stelling op het projectiedoek en de instelling van het objectief gelijktijdig plaats vindt. De maskerwisseling ge schiedt door middel van schuifbare maskers, die eveneens automatisch met het wisselen van het objectief worden veranderd. De objectief-revol ver is voorts uitgerust met een knop, waarmede de wisseling met de hand kan geschieden en een tweede knop voor de scherpstelling. Deze scherp- stelling kan via een electromotortje eveneens op afstand geschieden, bij voorbeeld vanuit de zaal. Foto 3 Om de automatisering compleet te maken, heeft Zeiss Ikon ook een automatische diaprojector ontworpen (zie foto 3). Deze automaat bestaat in principe uit een ketting, waarop 40 stuks diaraampjes zijn gemonteerd. De ketting wordt door een motor aan gedreven, waarbij de stilstand, dat wil zeggen de projectietijd van elke dia, door een in de automaat gebouwd tijdschakelwerk wordt vastgelegd. Door een bepaalde nokkenconstructie wordt bereikt dat elke dia van de rust-stand zeer snel in projectiestand springt. De pauze tussen de dia's is daardoor kort. Bij het vullen van de dia-automaat met de te vertonen dia positieven, kan desgewenst voor elke dia apart met behulp van een instel baar nokje uit vier mogelijkheden worden gekozen, te weten: 1. automaat uit; 2. automaat in; 3. verlengde tijd en 4. O-stelling. De eerste stand schakelt het toestel uit, en de tweede stand geeft een im puls aan de automaat voor de ver dere programmering. De derde stand kan worden benut om een belangrijke dia, bijvoorbeeld een filmaankondi- ging, een langere projectietijd te geven en de laatste stand is voor het projec teren van de normale dia's. Het in schakelen van de dia-inrichting ge schiedt uiteraard via een impuls aan de schakelwals. Een verdere bijzon derheid is nog dat door een impuls van de schakelwals na afloop van de diavertoning het eerste plaatje weer wordt voorgezet ten behoeve van de volgende voorstelling. Dit kan bijvoor beeld gebeuren tegelijk met het star ten van de tweede filmprojector. Aan de voorzijde van de automaat is een schakelaar voor handbediening, als mede een keuzeschakelaar voor de projectietijd van de verschillende dia's. Zoals de foto laat zien wordt het ge heel aan de projector gebouwd en is er dus geen afzonderlijke lichtbron nodig. Resumerende kan worden gesteld, dat volledige automatisering niet al te veel moeilijkheden behoeft op te leve ren indien de bestaande technische outillage zich daarvoor leent. De taak van de operateur wordt beperkt tot het programmeren van de voorstel ling, respectievelijk het wekelijks in stellen van de automaat, hetgeen van zelfsprekend zeer zorgvuldig moet geschieden. Ook een pijnlijk nauw keurige controle van het filmmate riaal, speciaal voor wat betreft de lassen en de perforatie, is voor een goed verloop van de voorstelling ver eist. Verder moet hij zorgen voor het inzetten van de film, hetgeen bij het gebruik van grote filmtrommels, die bijvoorbeeld 1800 m film kunnen her bergen, slechts eenmaal per voorstel ling behoeft te geschieden. Het alge mene toezicht op de goede gang van zaken zal eveneens tot zijn werkzaam heden behoren, doch zijn taak wordt zodanig verlicht dat het in de toe komst wellicht mogelijk zal zijn om indien de automatisering doorzet, één operateur meerdere, in eikaars nabij heid gelegen bioscopen, te laten be dienen. Nu het aantal geautomatiseerde pro jectie-installaties in het land toeneemt, wordt het van belang er langs deze weg nogmaals op te wijzen, dat het noodzakelijk is dat strookjes metaal folie, die langs de perf oratieranden zijn aangebracht om automaten te bedie nen, vóór het doorzenden van de films steeds zorgvuldig worden verwijderd. Het is reeds enige malen voorgeko men, dat kleine restjes van dit ma teriaal achterbleven en dat bij ver toning van zulk een film op volgende geautomaliseerde installaties, op onge-

Film | 1968 | | pagina 22