De eerste ledenraad in vergadering bijeen op 10 januari 1939. Het Bondsgebouw vlak na het beëindigeen van de oorlog aan de Heren gracht te Amsterdam. Maar nog een met gescheiden belan gen. De filmverhuurders zagen niet helemaal het nut van fusie met de Bond van exploitanten. Op die laat- sten lag het juk van de vermakelijk- heidsbelasting en het gewicht van de niet te eindigen strijd tegen onder waardering. De vereniging van verhuurders fu seerde op 18 juli 1921 met de ex ploitanten, toen in een reorganisatie vergadering de bondsnaam werd ge wijzigd in „Nederlandsche Bioscoop- Bond"". De twee handen werden één vuist. tSöÉÜM&yysitP e bezoekersaantallen in de theaters lieten geen twijfel bestaan aan de belangstelling voor de zevende muze. De overheid en vele intel lectuelen huiverden bij iedere verto ning, bevreesd voor wat zij noemden „de morele en maatschappelijke ge varen van de bioscoop". Zij wilden de „suggestibel" geachte massa „behoeden" voor „verval en verderf' met plaatselijke filmcensuur, hoge leeftijdsgrenzen en abnormaal hoge vermakeiijkheidsbelasting. De theaterexploitanten moesten gedo gen, dat soms midden in voorstellin gen de politie binnentrad om een film te verbieden. Gedogen hoe zij van autoritair-politieke zijde in geschrifte werden neergesabeld naar het laagste niveau. Gezamenlijk ervaren van tegenstand louterde de Bond. Tegen de morele aanvallen stelde de Bond een geleidelijke verwijdering van die personen, die het bedrijf een slech te dienst bewezen. Het Hoofdbestuur maakte een taktisch gebruik van de dit college opgedragen zorg voor de waardigheid van het bedrijf. Onbehoorlijk geachte reclamemetho den werden aangepakt. Van stonde af aan hadden sancties en boycot (tegen wie van regel en orde niet wilde we ten) succes. e datum van 2 augus tus 1923 is in dit ver band van belang. Toen werd de Commissie van Geschillen inge steld, waarmee de bond een arbitrale rechtspraak tot voordeel van de leden introduceerde. De later ingestelde Raad van Beroep rondde deze ruggegraat van de organisatie af. In diezelfde tijd legde men de eerste Bondsvoorwaarden vast, ter regeling van het zakelijke verkeer tussen de leden. De filmverhuurders kregen in 1923 hun eigen huis binnen de orga nisatie in de Bedrijfsafdeling Filmver huurders, zodat ook zij (gelijk gebeur de bij de exploitanten) in eigen kring overleg konden plegen over hun speci fieke problematiek van import en ver huur van films. 272

Film | 1968 | | pagina 11