KOMST VAN TV TOONDE VEERKRACHT VAN BIOSCOOPBEDRIJF Onvermijdelijk Consequenties Bondgenoot T~T|e elektronische overbrenging van lichtbeelden, die slechts schijn baar het karakter van film hebben, maar in wezen geen film zijn de televisie werd in 1935 reeds als een uiterst belangrijke ontwikkeling door het Hoofdbestuur van de Neder landse Bioscoopbond gezien. Zoals men nimmer de ogen sloot voor een op handen zijnde tegenslag, zo wilde men jaren vóór de grote opbloei van dit massamedium reeds een com missie van waakzaamheid benoemen. Dit gebeurde in 1936! Het proberen te Eindhoven begon pas in 1951 met „experimentele uitzendin gen", die een machtiging kregen van de toenmalige Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Een kleine kring van ingewijden bekeek een paar maal in de week de blauw oplichtende buis. Maar vier jaar later registreerde de dienst luister en kijk gelden niet minder dan 800.000 tele visietoestellen in ons land! Het Hoofdbestuur nam van meet af het standpunt in, dat het nieuwe mas samedium in de sector van de ont spanning een uiting was van een on vermijdelijke technische ontwikkeling. Men realiseerde zich, dat de bioscoop er een geduchte en concurrerende in vloed van zou ondergaan. Essentieel was daarom de regeling, die men trof voor het uitzenden van speel films voor de televisiekijkers. In 1952 werd de grondslag gelegd voor een akkoord, dat in 1956 offi cieel werd gesloten met de Nederland se Televisie Stichting. Zulk een over eenkomst met het lichaam, dat de te levisiezender hanteert, stond in sterke tegenstelling tot de opvatting van het internationale bioscoopbedrijf. Die opvatting ging uit van het volledig aan de televisiezenders onthouden van speelfilms zonder dat echter dat bedrijf bij machte was leveranties aan die zenders te beletten. Van welke bete kenis de vooruitziende en waakzame blik van 1935 is geweest getuigt de huidige situatie met ruim twee en een half miljoen ontvangtoestellen binnen de landsgrenzen, die bovendien wor den overstraald door uitzendingen uit Duitsland en België. In 1967 kwam er nog bij de attractie van de kleurentelevisie, die precies werd geïntroduceerd op het moment, waarop een stabilisatie van de toestel dichtheid scheen te worden ingeluid door een afnemende meer-verkoop per jaar van ontvangers. De televisie heeft zeer snel de plaats ingenomen, die de situatie in Angel saksische landen voorspelde. Vandaag bezitten wij nóg steeds het uit 1952 daterende akkoord, dat leve rantie van films binnen de voor bio scoopvertoning bepaalde licentieperio de toestaat, mits de uitzending niet eerder dan veertig maanden na de pre mière plaatsvindt. Ook het aantal voor televisie-uitzending te leveren films en de uitzenddagen zijn geregeld. Een ge mengde commissie kan in bijzondere gevallen uitzonderingen toestaan. Het akkoord met de NTS werd enige malen aangepast aan nieuwe situaties. De televisie bracht ook allerlei an dere kwesties op het tapijt. Het Hoofd bestuur zag b.v. met argusogen toe op de consequenties van centrale antenne systemen en de auteursrechtelijke kantjes van het relayeren van films met behulp van een dergelijke techni sche noviteit. Televisie bleek ook bondgenoot van al die andere vormen van ontspanning welke uitvloeisel zijn van de welvaart, waarin wij ons mo gen verheugen. De auto maakt de mens mobiel en talloze vormen van ontspanning lokken hem van verre. En waar hij zelf niet heengaan kan, daar brengt televisie hem de gebeur- lijkheden thuis. Sport maakt vaak de straten leeg. Traditionele vormen van vermaak voe len deze ontwikkeling in de bezoek cijfers. In een deel van de kleinere gemeenten, waar bioscopen gevestigd zijn, bleek de overheid door vermin dering van vermakelijkheidsbelasting een open oog voor de moeilijkheden van het bedrijf te hebben. Dat waren echter schaarse uitzonderingen. Maar de muze van de film bleef de Assepoester in het gezelschap, die on danks alle problematiek en tanende belangstelling toch nog haar bijdrage in de grote nationale pot moest stor ten in de vorm van vermakelijkheids- belastingen. Ze bleef te lang verstoken van de krachtige, liefdevolle stimu lantia waarvan toneel, concert, ballet en gedeeltelijk de sport, het jeugdwerk en de televisie mochten profite ren. Het Hoofdbestuur is van stonde af doordrongen geweest van de ernst van de situatie en is krachtig opgetreden om de rijksoverheid te doordringen van de teruggang der bedrijfsresulta ten en te voorkomen dat in ons land. gelijk elders, het virus van de inkrim ping meer slachtoffers zou maken dan noodzakelijk was. Onder het hoofdstuk vermakelijk heidsbelasting is de geschiedenis ge schreven van een slijtageslag tegen de gemeentelijke overheden, waarbij men tenslotte de rijksoverheid haars on danks als bondgenoot aan zijn zijde gevonden heeft. In 1967 geschiedde het dan, dat op 292

Film | 1968 | | pagina 30