Halogeen Drie werd één van de kant van de constructeurs van deze ingenieuze vlinderloze lichtbron nen, Xenon de strijd zal winnen en de booglampen zowel als het huidige pulslicht eerlang het veld zullen moe ten ruimen. Dit jaar werd door Philips een nieuwe Xenonlichtbron op de Photokina te Keulen geïntroduceerd, waarbij de lichtverdeling door een gecombineerd spiegel /condensor-systeem aanzienlijk is verbeterd (zie foto). T~\e halogeen lamp die onder andere op het smalfilmterrein furore maakt, lijkt vooralsnog voor het 35 en 70 mm bioscoopbedrijf ongeschikt, wegens de voor dit doel nog te weinig geconcentreerde lichtuitstraling. Het magnetische geluidsweergavesys teem vond aanvankelijk veel ingang in de Nederlandse bioscopen, maar we gens het te geringe aanbod van films met vierkanalig magnetische geluid en het ontbreken van copieën met enkel- sporige magnetische geluidsregistratie, is de laatste jaren, afgezien van de 70/35 mm-installaties, op dit terrein weinig voortgang geboekt. Uit kwalita tieve overwegingen valt dit te betreu ren. De 70/35 mm-apparatuur, zijnde dus projectoren waarmede zowel 70 als 35 mm brede films vertoond kunnen wor den, deed omstreeks 1960 haar intrede in ons land en sindsdien zijn circa 36 bioscopen voor 70 mm-projectie inge richt, hetgeen gezien de beperkte om vang van het nationale bioscooppark een groot aantal mag worden ge noemd. De 70 mm-projectie met zijn zes-kanalige magnetische geluidsweer gave is kwalitatief niet te evenaren en het ware te wensen dat voldoende goe de 70 mm-films voorhanden zouden zijn om ook al deze kostbare installa ties met een zekere regelmaat aan hun doel te laten beantwoorden. ILTet drie-beeld cineramasysteem uit 1953. met al zijn technische complicaties, is intussen vervangen door de één-beeld methode, waarbij eveneens met 70 mm-film wordt ge werkt. Een doosje met een paar knoppen en een paar lampjes. Binnenin de pons band voor automatische programme ring in een bioscoop-projectiecabine. Voor dit doel worden in het buiten land speciale 70 mm copieën vervaar digd, die in combinatie met bijzondere objectieven voor een onvervormde projectie op het diepgebogen cinera- mascherm kunnen zorgen. De al voordien uit Engeland bekende en in 1958 tijdens de Photokina in Keulen met veel élan aangekondigde automatisering der cabine-installaties, Philips 1,6-5,2 Xenon block met spie gels en klaverbladcondensor.

Film | 1968 | | pagina 38