Ponskaart 302 De wonderprojector van de Photo- kina, die zijn spoelen afdraait, maar ook weer netjes terugontwikkelt. is op het vasteland van Europa slechts zeer langzaam op gang gekomen. Eigenlijk pas de laatste jaren. Het permanente gebrek aan bekwame operateurs heeft er toe geleid dat er thans sprake is van een duidelijke be langstelling. Een klein aantal biosco pen is reeds voor volledig geautomati seerd bedrijf ingericht en de ervarin gen zijn gunstig. Een novum is daarbij het gebruik van slechts één projector, die geschikt is voor de vertoning van het volledige programma. Het is begrijpelijk dat vele bioscoopondernemers, die van oudsher gewoon zijn geweest om met ten min ste twee projectoren te werken, nog wat critisch staan tegenover deze ver eenvoudiging, die het risico inhoudt dat bij storing geen reserve meer aan wezig is. De kwaliteit van de meeste projectoren is echter tegenwoordig zo danig, dat ernstige storingen althans in het mechanische gedeelte van de machines, hoogst zelden voorkomen, althans wanneer aan het onderhoud de vereiste zorg wordt besteed. /"overigens is ook het systeem der automatisering en met name dat van de eigenlijke programmering, in de afgelopen jaren meermalen door de verschillende fabrikanten gewijzigd. Op de jongste Photokina waren ver schillende cabine-automaten te zien. die werken met een eenvoudige pons kaart, hetgeen opnieuw een belang rijke vereenvoudiging betekent (foto). Ook het toenemend gebruik van grote filmspoelen, al dan niet in de vorm van voorzetapparaten, is op vereen voudiging bij de projectie gericht. Het daaraan klevende nadeel van het langdurig terugspoelen, respectievelijk de grote trek op de film, werd opge lost door de demonstratie van een nieuw hulpapparaat, alweer tijdens de jongste Photokina, waarbij de film na vertoning zodanig wordt opgewikkeld dat hij desgewenst onmiddelijk op nieuw kan worden geprojecteerd. Al leen het inleggen in; de projector blijft noodzakelijk. (In volgende publicaties komen wij op deze noviteiten terug.) Wat tot nu toe, ondanks herhaal de geruchten, niet is teruggekomen, is de verbeterde drie-dimensionale projectie, al dan niet op 70 mm film. Het blijft echter waarschijnlijk dat ook ook dit systeem, dat in 1 952 door de komst van de grootbeeld-systemen vrij plotseling is verdrongen, te zijner tijd opnieuw in de bioscopen zal ver schijnen, waarbij het zeer de vraag is of men er in zal slagen een methode te vinden waardoor het publiek zon der speciale brillen het diepte-effect zal kunnen waarnemen. Resumerende kan worden gesteld, dat de technische ontwikkeling in het bio scoopbedrijf, hoewel minder onstuimig dan in het begin van de vijftiger ja ren, op gang is gebleven en zal blij ven. Het doel is daarbij een verder gaande perfectionering van de voor stellingen, zijnde een eerste vereiste waaraan, naast het overige comfort, in de hedendaagse bioscopen voldaan zal moeten worden.

Film | 1968 | | pagina 39