STICHTING----------------- BIO-VACANTIEOORD EEN NATIONAAL BEZIT Andere tijden Commissie 322 ¥^e Stichting Bio-Vacantieoord is ruim 40 jaar geleden opgericht door het bestuur van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Bioscoopbond. Het doel dat hierbij voorstond een doel dat ook thans nog bijzonder actueel is was het daadwerkelijk steun bieden aan het hulpbehoevende kind. Voor de verwezenlijking van dit doel is er nagenoeg van het begin gecol lecteerd in de Nederlandse bioscoop theaters. Dank zij de enthousiaste in zet van de bioscoopexploitanten en hun medewerkers was de Stichting reeds in 1931 in staat het landgoed „Russenduin" in Bergen aan Zee aan te kopen. Dit landgoed, dat omgeven is met een terrein van 13 ha. onge rept natuurschoon, werd bestemd als vakantieoord voor minderbedeelde kinderen van elke gezindheid uit ge heel Nederland. Duizenden kinderen hebben hier een onvergetelijke zesweekse vakantie ge had en deze ook intens beleefd. In de crisisjaren voor de oorlog kwa men er vele kinderen die in ernstige mate ondervoed waren. Na de oor log veranderde dit beeld en werd Russenduin" meer bevolkt door kin deren met onvoldoende lichamelijke ontwikkeling, nerveuze aandoeningen, sociale remmingen; het is wonder baarlijk hoeveel goeds een zesweeks verblijf in dit vakantieoord deze kin deren zowel mentaal als lichamelijk heeft gedaan. Na ruim 36 jaar trouwe dienst was „Russenduin" nodig toe aan een aan tal vernieuwingen. Hiervoor werd het huis in de loop van het afgelopen jaar gesloten. Heropening heeft tot heden nog niet plaats kunnen vinden. Bij de uitwerking van de nieuwe plannen kwam namelijk de vraag naar voren of ook het opname-beleid geen aan passing behoefde. In de loop der ja ren is niet alleen de verpleegprijs sterk gestegen, maar zijn ook de op vattingen over het leef- en vakantie patroon van gezin en kinderen dras tisch gewijzigd. Met vele deskundigen is hierover van gedachten gewisseld, en de oplossing blijkt in het labyrinth van mogelijk heden niet eenvoudig te vinden. Het is om deze reden dat het bestuur van de Stichting kortgeleden een com missie in het leven heeft geroepen die onder leiding van Professor Dr. W. H. H. Tegelaers binnen kort advies zal uitbrengen over een bestemmingsmogelijkheid van „Rus senduin"; dit zodanig dat aan de doel stelling van de Stichting wordt be antwoord en dat het minderbedeelde kind verzekerd blijft van de adequate zorg, die het ook in deze evoluerende tijd zo dringend behoeft. De zorg voor „Russenduin" en zijn tijdelijke bewoners werd tot 1 januari 1957 gedeeld met het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellingsoor den en gezondheidskolonies. Vanaf die datum kwam naast de financie- De brug naar het herstel.

Film | 1968 | | pagina 58