Prins Bernhard als operateur tijdens een filmvoorstelling op Paleis Soestdijk Noviteiten 269 Archieffoto Rijksvoorlichtingsdienst woordt zeer gedecideerd: „Beslist wel" en voegt er aan toe, „Het is mijn persoonlijke mening en na tuurlijk zuiver subjectief, omdat ik meer kijk naar film dan naar televi sie. Ik beleef meer plezier aan een film in een zaal dan aan een film op televisie. Een film wordt daar zo klein. Hij komt niet tot zijn recht, zelfs niet met kleurentelevisie. Eigenlijk kijk ik alleen naar het tele visienieuws. En als er gelegenheid is kijk ik graag naar dierenfilms op t.vLui paard op schoot van Armand Den nis bijvoorbeeld. Dierenfilms zie je helaas niet veel in de bioscopen. Maar verder kijk ik het liefst naar echte films. Ik oordeel als filmkij ker en dat zal wel zo blijven. Ik ben te oud om te veranderen," schertst de Prins. „In de familie kring zien we graag films. In de weekends is dat een vast pro grammapunt. Zaterdagavond gaan we film kijken, als er tenminste geen verplichtingen zijn. Als er niets is, zien wij zaterdags een film. De va kanties natuurlijk daargelaten. We bekijken dan ook natuurfilms, die vrienden ons sturen". Of films die de Prins zelf maakt. Uit aardigheid vroeg hij eens de restan ten na de montage van een film over olifanten en sneed daar zelf een boei end natuurverhaal uit. De Prins zoekt naarstig naar nieuwe mogelijkheden voor zichzelf. Hoewel hij nog altijd verknocht is aan het 16 mm formaat, heeft hij ook het super- 8 leren waarderen, omdat de camera gemakkelijk is mee te nemen en met zijn toebehoren heel wat minder zwaar weegt dan de 16mm-camera. Tot zijn vreugde heeft hij onlangs van de technici van het filmjournaal gehoord dat het mogelijk is de 8 mm en super-8 film tot 16 mm ,,op te blazen" en de 16 mm te verkleinen tot 8 mm. Dit nu heeft de Prins de gelegenheid gegeven met een van zijn groot-wild filmende vrienden opnamen uit te wisselen zonder dat het formaat dit in de weg staat. „Ik ben er zo ver schrikkelijk blij mee dat dit kan", zegt hij, „het opent een heel nieuw perspectief". Dan dringt de tijd. De agenda van Zijne Koninklijke Hoogheid roept hem elders. Een stevige handdruk volgt. Een opgewekte groet. Het gesprek is ten einde.

Film | 1968 | | pagina 8