Cannes Bert Haanstra deelt de blaadjes van de Zilveren Roos uit in een kort dankwoord. Rede van de heer J. G. J. Bosman bij gelegenheid van de uitreiking van de Zilveren Roos aan de heer A. Haanstra. "pen kunstenaar is door zeer velen ontdekt, zodra hij succes heeft. Het hoofdbestuur wil zich niet reke nen tot Uw ontdekker. Het heeft ech ter merkwaardigerwijze wel gestaan aan het begin van Uw loopbaan als filmkunstenaar. In de jaren onmiddellijk na de bezet ting beschikten wij over een Culturele adviescommissie die in het bijzonder tot taak had de vervaardiging en vooral ook de vertoning van korte Nederlandse films in de bioscopen te stimuleren. Een van de eerste films die de com missie te beoordelen kreeg, was de film „Myrte en de demonen". De commissie vond de film op zichzelf minder goed, maar had voor één ding bijzonder veel waardering, namelijk voor het camerawerk, dat uitmuntte door originaliteit en klaarte. Het bleek het werk te zijn van een zekere Haan stra, een werk dat naar het oordeel van de voorzitter van de commissie en vrijwel alle leden de volle aan dacht verdiende. Wij kenden destijds een onderlinge afspraak om gedurende een aantal weken een korte Nederlandse film in het voorprogramma van de bioscopen op te nemen en toen korte tijd daarna door deze zelfde Haanstra de film „Spiegel van Holland" werd vervaar digd, aarzelde de commissie niet om de film krachtig aan te bevelen ter lancering in het voorprogramma. Dat was in het voorjaar van 1951. Het oordeel van de commissie kreeg een bevestiging op het filmfestival van Cannes, waar enige maanden later de grote prijs voor de beste korte film, de Gouden Palm, aan U werd uitgereikt. Bij gelegenheid van de eerste Film- week Arnhem in 1955, die tevens diende ter herdenking van het zestig jarig bestaan van de cinematografie, heeft de commissie, die met de film selectie was belast, voor de slotavond, waarop uitsluitend Nederlandse do cumentaires werden vertoond, een film van Bert Haanstra geselecteerd, te weten de boeiende documentaire „Strijd zonder einde". De vertoning van de film maakte de avond tot een grandioos succes. De heer Haanstra verwierf toen voor deze film als eer ste de zo juist ingestelde Staatsprijs. Na de instelling van het Productie fonds voor Nederlandse Films was een van de eerste objecten die voor financiering uit het fonds in aanmer king kwamen, Uw film „Fanfare", een film die een geheel nieuw gezicht gaf aan de Nederlandse speelfilm, een ongekend succes had in de bio scopen en het vertrouwen in de Ne derlandse film in het algemeen ver sterkte. Wij hebben dus als het ware dicht aan de kant gestaan van de moeilijke, maar mooie weg die U hebt bewan- 18

Film | 1969 | | pagina 18