Marquette oud Marquette nieuw Doorzetten Moed Erfpacht 30 groter worden en buiten traditioneel gevestigde, steeds nieuwe centra ont staan. In dit bedrijf vergeet men nog al eens mee te trekken naar die nieuwe cen tra, zoals dat bijv. in Amerika wèl ge beurt. Deels wordt dit verklaard niet door een gebrek aan ondernemings lust vele plannen liggen klaar maar door de hoge lasten, die weinig ruimte laten voor het aanpakken van projecten. Het belang nu van een initiatief van de heer Kluft is, aldus de heer Bos man, dat hij heeft gezegd: „Er gebeure wat wil, hier zet ik een zaak neer. Ik vertrouw op mijn publiek." Van deze ondernemingszins moet men het heb ben. De heer Bosman zei te hopen, dat ook de leveranciers voor daden als de ze begrip aan de dag leggen. Dit is niet het zoveelste gebouw op een af stand. Neen, hier moet de program mering worden aangepast aan een in dustriële bevolking, die een ontwik kelingspeil heeft bereikt. Hier moeten films komen, welke met de grote ste den kunnen concurreren. De heer Kluft bedankte in zijn ope ningswoord alle medewerkers „die een zo hoog mogelijke prestatie tegen een zo laag mogelijke prijs hebben gege ven" om deze première voor de IJ- mond geslaagd te maken. Het leek meer op een vriendendienst dan op za kendoen. Hij bedankte o.a. de aanne mer H. J. vanTunen, het technisch bu reau Velzen, de fa. H. de Klerk te Rotterdam, het electrotechnisch bu reau Sprengers en het technisch bu reau Cinema te Soest en droeg zijn theater op aan de bevolking van Heemskerk. De exploitant, de heer N. Kluft, heeft goede verwachtingen vooral wat het bereiken van een volkomen nieuw pu bliek betreft. Heemskerk was eertijds een boeren dorp van circa 5000 zielen. De uit breiding van Hoogovens heeft Heems kerk een bevolkingsinjectie gegeven, zodat de plaats uitgegroeid is tot cir ca 30.000 inwoners. Tot heden waren deze nieuwkomers van overal in het land aangewezen op voorstellingen in het voormalige pa tronaatsgebouw aan de Deutzstraat of op Beverwijk, Haarlem en Amster dam. Dat patronaatsgebouw werd in 1921 overgenomen door de gebroeders Henneman, die er een bioscoop van maakten. Zeven jaar geleden kocht de heer Kluft het gebouw. Hij wist, dat het op de lijst van panden stond, welke de gemeente wilde afbreken om het centrum van Heemskerk te vernieuwen. Maar de datum van sloop hin0 voorlopig in de lucht. Dies vernieuwde hij gedeeltelijk het de toeloop tot het theater meer dan verdubbeld en nu na zeven jaar, aan de vooravond van de verhuizing, is interieur en opende. Na een jaar was het aantal bezoekers ongeveer ver zesvoudigd. Toen eindelijk het tijdstip van de af braak bekend werd gaf de gemeente de heer Kluft de grond voor een nieuw theater in erfpacht. Midden in het centrum op een uitstekend punt. Het nieuwe theater is licht en gezel lig. Muisgrijze stoelen op eenzelfde tint linoleum contrasteren mooi met een goudgele voorhang en zachtgroe ne achterwand. Kristallen armaturen verlichten de zal met ruim 300 plaat sen. De heer Kluft een van de jongste exploitanten in Nederland die tech- hoog gaat, omdat hij gewend was in nisch en organisatorisch geen zee te het oude gebouw een „bijna eenmans bedrijf" te leiden, is er zeker van dat Heemskerk het nieuwe theater op zijn waarde zal weten te schatten.

Film | 1969 | | pagina 29