Afscheid Bezoek Opdracht Opening 33 De mens speelt met de elektronika. Foto uit: „Vision of a Reality" van Carillon Films, Rijswijk. Regie: Ronny Erends. Producent: Gerard J. Raucamp. in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke orde ning gemaakte film „Een bewoon baar land" van regisseur Jan Wiegel behaalde een tweede prijs in Philadel- phia (VS). De uitslag wat Nederland betreft in de prijsuitreiking tijdens het 9e inter nationale industriële filmfestival te Wenen is eervol. (Wij geven de uit slag onder de te Wenen gebruikte titels). Categorie A 3e prijs: Bert Haanstra met „Pas as- sez", opdracht van OECD te Parijs. 4e prijs: Multifilm met „Serving Man kind", opdracht van Philips, Eindho ven. Categorie C 2e prijs: Carillon Films met „Vision of reality", opdracht van Philips, Eindhoven. 4e prijs: Multifilm met „Airlord", op dracht van Philips, Eindhoven. Johan van der Keuken kreeg voor zijn „Vier muren" op het filmfestival van Este (Italië) de premio Presidente Re- publica Italiana. Op het filmfestival Chicago won in de sector educatieve films de Neder landse cineast Wim K. van der Velde de eerste prijs voor zijn documentaire „Niet genoeg". (Produktie Bert Haanstra.) Feest zij het ten afscheid was er in Utrecht voor de heer W. M. Kaposi, die de grens van 65 jaar be reikte en afscheid nam van de Bio scooponderneming A. F. Wolff te Utrecht. De receptie in Cinecave toon de de waardering van Utrecht en het bedrijf voor zijn werk. Amsterdam stond in recent verleden in de belangstelling van „Die Gilde Deutscher Filmkunsttheater", welke organisatie een studiereis naar ons land maakte. De afdeling Nederland van de CICAE heette de gasten bij monde van de heer A. F. Wolff (voor zitter) welkom, waarna men ervarin gen en opinies uitwisselde. Hoogtepunt van de reis werd een bezoek aan het dubbel-theater „Stu dio 2000" en „De Uitkijk" in het congresgebouw te Den Haag en aan Camera en Studio te Utrecht. De gasten waren zeer te spreken over de ontvangst, de drie dagen waren naar hun idee veel te gauw voorbij ge gaan. Er waren ook allerlei initiatieven, waarvan er twee mogen worden vast gelegd De Haagse Eurocinema ging zaterdagmorgen-voorstellingen geven voor bejaarden tegen een aan de AOW aangepaste entreeprijs. Het Amsterdamse Ambassadetheater vond het een leuk plan één morgen in de maand voor de huisvrouwen-die-an- ders-niet-kunnen films te vertonen. In september beëindigde Frans Weisz zijn opnamen voor de korte film „In den beginne". Maar hij was niet de enige, die opvallend rondging met statieven en camera's, want op het Leidseplein zag het publiek proefshots maken voor de speelfilm „Plastic man" onder leiding van Evert van Gelder. En als er van productie sprake is moet de opdracht aan Cinecentrum worden vermeld van International Newsreel Association om de Olym pische Spelen in Mexico voor de bio scopen in de gehele wereld te verfil men en te verwerken tot kant en klare actuele journaals. Men heeft zich internationale lof verworven toen de opdracht was geklaard. Proficiat! 't Was een beetje druk, maar erg leuk werk, zeiden ze later in de Steynlaan met het nodige understatement Er ging een Nederlandse speelfilm in première „Het Compromis" van regisseur Philo Bregstein na een Ve- netiaanse doop met als prijs de gou den duif van Venetië. Een Neder lands Belgische coproduktie „Mon sieur Hawarden" vertrok naar Lon den om er aan het festival deel te ne men. Er was rumoer in en buiten ds thea ters rondom de vertoningen van „The Green Barets", die de politieke me ning over de strijd in Vietnam tot brandpunten concentreerde in Am sterdam, Rotterdam en Hesrlen. Er waren verschillende openingen in de afgelopen maanden. Belangrijk was die van het Philips Ontspan ningsgebouw te Eindhoven, welke werd bijgewoond door bondsdirecteur J. G. J. Bosman. In dit werkelijk schitterende gebouw, dat aan de deur knop van het oude gebouw is vast gemaakt kunnen op allerlei manieren ook filmvoorstellingen worden gege ven. In de Grote Zaal bestaat de mo gelijkheid om zowel 16 mm, 35 mm widescreen en cinemascope, als 70 mm Todd AO films te draaien. Deze zaal heeft 796 zitplaatsen. In de Groene Zaal kunnen 16 mm, 35 mm widescreen en cinemascope films worden vertoond. Dit zaaltje heeft 121 zitplaatsen. Hier zullen wekelijks filmvoorstellingen plaats vinden in de avonduren. Hoe verrassend is het een filmdoek zich van terzijde van de Bühne uit de muur te zien ontplooien, zich te zien uitvouwen over de gehele breed te van de zaal om dan met een klik in projectieklare spanning te springen. Een staaltje van techniek, dat eerst verbazing, later applaus ontlokte. De opening werd 's avonds verricht door minister dr M. A. M. Klompé. Heropend werd het Grand Theatre te Breda met de toepasselijke titel op

Film | 1969 | | pagina 32