IN MEMORIAM Mr. W. C. van Heuven Mejuffrouw M. Fonke H.P.Dieleman Mevrouw G. Mantjes N. R. Besseling Th. P. M. Ruys 37 Na een ernstige ziekte is op 14 december 1968 te Amsterdam over leden Mr. W. C. van Heuven, die gedurende bijna 30 jaar rechtskundig raadsman van de Nederlandse Bio scoopbond is geweest en het vorige jaar nog het voorzitterschap heeft bekleed van de Studiecommissie ad hoc, welke het Hoofdbestuur van ad vies heeft gediend bij de herstructu rering van de Nederlandse Bioscoop bond. De crematie heeft in stilte plaats gehad. Met het heengaan van Mr. Van Heuven heeft de organisatie, die op de meest prettige wijze met hem sa menwerkte, een zeer ernstig verlies geleden. Zijn inzicht, zijn kennis en zijn wijze van benadering van de za ken waren bij de behandeling van de problemen, waarvoor de Bond zich gesteld zag, altijd zeer waardevol, zijn adviezen van principiële betekenis. Mr. Van Heuven is bij het organi- satiewerk tot grote steun geweest. Het Hoofdbestuur heeft de familie zijn medeleven betuigd en zijn diep ste erkentelijkheid tot uitdrukking ge bracht voor hetgeen Mr. W. C. van Heuven als bondsadvocaat ten be hoeve van de organisatie en haar leden heeft gedaan. Voor de familie Fonke te Echt was het onverwacht heengaan van haar 32-jarige dochter Marie José Christine op 24 augustus een wel zeer zwaar verlies. Mejuffrouw Fonke was leidster van het Royal Theater, dat haar vader te Echt exploiteert. De plechtige Eucharistieviering en de begrafenis vonden plaats op 28 augus tus in tegenwoordigheid van familie leden, vrienden en collega's uit de omgeving, waaronder mevrouw M. T. Halmans-Beckers uit Susteren, de heer S. J. D. van den Bergh uit Sit- tard en drs J. A. M. Bouts uit Ge leen, die mede het Hoofdbestuur van de Bond vertegenwoordigde, alsmede enige representanten van filmverhuur kantoren. 9 Op 10 november overleed na een langdurig ziekbed de heer H. P. Die- leman, directeur van de N.V. Het Centrum te Axel, welke N.V. aldaar de bioscoop Het Centrum exploiteer de. De heer Dieleman vestigde zijn bedrijf in 1934, toen de plaats Axel ongeveer 2500 inwoners minder had dan thans. De geringe bevolkingstoe name tot de 8500 zielen van nu was onvoldoende om de zuigkracht van Antwerpen en de concurrentie van televisie en andere ontspanningsme- dia op te vangen, vandaar dat de bioscoopexploitatie de laatste jaren nauwelijks was te handhaven. Een treurig resultaat voor een onderne mer, die zoveel jaren van zijn leven met hart en ziel had gewerkt aan de opbouw van zijn bedrijf. De herdenking van het 50-jarig be staan van de Bioscoopbond maakte het onmogelijk, dat de Bond officieel kon worden vertegenwoordigd tijdens de begrafenis van de overledene d.d. 13 november op de Algemene Be graafplaats te Axel. Namens de Bond was een condolean ce gezonden. Familie en vrienden, alsmede de heer P. F. Standaert uit Terneuzen, mede namens collega's uit de omgeving, bewezen de heer Dieleman de laatste eer, waarna de heer Paul Kijzer als schoonzoon de aanwezigen uit naam van de familie dankte voor hun deelneming. B In de ouderdom van 79 jaar overleed na een langdurige ziekte op 16 november mevrouw G. Man- tjes-Kuilman, exploitante van het Olympia Theater te Utrecht. Mevrouw Mantjes werd door het overlijden van haar echtgenoot in ja nuari 1958, plotseling voor de taak gesteld het bioscoopbedrijf voort te zetten toen zij de leeftijd van 68 jaar had bereikt. Dit was geen sinecure. Zij heeft die evenwel in de loop der jaren goed vervuld met medewerking van haar neef, de heer H. Visscher. De teraardebestelling van de over ledene geschiedde op 20 november op de begraafplaats „Den en rust" te Bilthoven in aanwezigheid van fa milie, vrienden en bedrijfsgenoten, onder wie de heer J. Nijland, die het Hoofdbestuur van de Bond vertegen woordigde. Op 21 december 1968 overleed in de ouderdom van 84 jaar de heer N. R. Besseling, voormalig direc teur van de N.V. Kinotechniek, een der oudste bedrijven op het gebied van film- en aanverwante techni sche apparatuur, welke zaak hij ver voor de oorlog tezamen met wijlen de heer P. R. van Duinen had uit gebouwd tot een bloeiend bedrijf. De heer Besseling was ook betrok ken bij de filmverhuur. Tijdens de teraardebestelling op dinsdag 24 december op de be graafplaats Zuiderhof te Hilversum, werden Hoofdbestuur en Bondsbu reau vertegenwoordigd door de heer H. W. Hagenberg, Adjunct-directeur. ffl Op 31 december kwam bij het Bondsbureau binnen een kennisge ving van het overlijden op 27 de cember van de heer Th. P. M. Ruys, Ridder in de Orde van Oranje Nas sau, in de ouderdom van 80 jaar. De heer Th. P. M. Ruys was mede oprichter en voormalig directeur van de N.V. Figi te Zeist, exploite rende een hotel, annex schouw burg-, concertzaal- en bioscoopbe drijf met een gerenommeerde naam in Zeist en wijde omgeving. De teraardebestelling geschiedde op 31 december op de Algemene Begraafplaats te Zeist. Het Hoofdbestuur heeft aan de fa milie Ruys deelneming betuigd met haar verlies. Reacties (slot) deze maatschappelijke context toe juichen dan wel verwerpen maar of de Bioscoopbond in het aanwezige kader een vanuit culturele gezichts punten positief of negatief te beoor delen rol speelt. Wij zijn van mening, dat de strenge organisatie van het Nederlandse bio scoopbedrijf niet alleen de economi sche belangen van de bedrijfsgenoten maar ook culturele belangen dient. In de loop der jaren is van verschillende kanten geprobeerd, de eenheid van de N.B.B, te breken. Als dit gelukt was zou nu de filmsituatie in ons land nog heel wat somberder zijn en zou een eenzijdig commercialisme eerst recht hoogtij vieren. Wij feliciteren de jubi lerende bond dan ook niet alleen van wege de culturele instellingen en acti viteiten, waarin hij een aandeel heeft gehad (Nederlands Filminstituut, Ne derlandse Filmacademie, Produktie- fonds voor de Nederlandse Speelfilm, Filmweek-Arnhem, enz.) maar ook vanwege de sociale en culturele be tekenis van de organisatie zelf. Wij hopen dat de komende jaren een toe nemende samenwerking tussen over heid, Bioscoopbond en filmculturele instellingen te zien zullen geven."

Film | 1969 | | pagina 36