NIEK - KRONIEK - KRONIEK - KRONIEK NIEK - KRONIEK - KRONIEK - KRONIEK Censuur op tilms niet A langer /;aa~Vw}, nodig Gemeentelijk belastinggebied AARDSCHOK BRENGT PANIEK IN LISSABON Nota van wijziging Kort Nederlands Fritz Lang 16 van de andere verschillen. Ik vond beide films goed van smaak, beide films hadden ook de „happy ending" waarin tenslotte het goede wint van het kwade, maar „Sweet smell of suc ces" groef dieper (zoals dat thea traal heet) louter en alleen omdat er meer tijd was voor het aanbrengen van details, omwegen, nuances etc. Zo'n televisiefilm vertelt het verhaal sneller, slaat meer dingen over. Had „The reporter" ook anderhalf uur kunnen duren, dan zouden we bijv. ge hoord hebben wat precies de oorzaak was van de „vete" die tussen (on leesbaar) en de politie-inspecteur be stond, we zouden geweten heb ben, waarom Mickroe zo gebeten was op de agent die hem gevangen had genomen (we hoorden het wel even, maar slechts in het voorbijgaan), we zouden zijn grenzeloze haat geëtaleerd hebben gekregen, we zouden zeker agent Stella die hij vermoorden wilde, te zien hebben gekregen, evenals diens kinderen. Met andere woorden het is niet zo, dat we in die televisie series maar halve verhalen krijgen maar we krijgen hele verhalen, waar knaagdier tijd grote happen uit heeft weggevreten, waardoor we het skelet door het lichaam heen zien scheme- OOK MIHOKKO -<->- rKRDAM, vrijdag! ML__ Jk A\S hei df rfwr At mji t.,,d-. ïji.m iltpMfrlrf. Khukfim.-; |.-^H,-rdt De regering is teruggekomen van haar voornemen de „baatbelasting" te laten opgaan in de wet tot verruiming van het gemeentelijke belastinggebied. Bij een tweede nota van wijziging is de bevoegd heid van de gemeenten om zo'n baat belasting te heffen weer als een afzon derlijke bevoegdheid in het wetsontwerp opgenomen, mede als gevolg van de be zwaren die van de zijde van de Kamer zijn aangevoerd tegen de voorgenomen opheffing van deze bevoegdheid. De baatbelasting is een gemeentebelas ting die jaarlijks, over een termijn van ten hoogste 30 jaren kan worden gehe ven van in de gemeente gelegen on roerend goed. In de eerste nota van wijzigingen op hef wetsontwerp staat dat de gemeenten tot 1 januari 1979 de bevoegdheid behouden tot het heffen van belasting op ver makelijkheden, met dien verstande, dat deze belasting ten aanzien van filmvoor stellingen, gegeven door bioscooponder nemers, vervalt met ingang van 1 januari 1969. Bij de nu aangeboden tweede nota van wijzigingen is laatstbedoeld tijdstip gewijzigd in 1 januari 1970. Het rapport van de adviescommissie voor de Filmkeuring op een voorpagina ren. Dat maakt deze series meestal zo schematisch. Maar de televisie is natuurlijk ook niet op zijn achter hoofd gevallen, en heeft voor dat euvel een tegenzet bedacht: de serie. Van verslaggever Danny Taylor weten we na tien afleveringen net zoveel zo niet meer, dan we van hem geweten zouden hebben als hij eenmalig in een bioscoopfilm van anderhalf uur was opgetreden. De vaste figuren in zulke series krijgen per aflevering meer body, meer vlees rond de bot ten en daardoor krijgen die series op den duur meer gezicht. Maar ook na de tiende of twintigste aflevering blijft toch het bezwaar bestaan, dat welis waar de hoofdpersonen vertrouwde figuren zijn geworden, maar de situa tie waarin ze verzeild zijn geraakt en de personen waarmee zij dan te ma ken krijgen, te weinig tekening mee krijgen in de vijftig minuten. Wat is dus de conclusie? Uiteindelijk zal de goede bioscoopfilm het toch winnen van de goede televisiefilm, niet omdat hij twee keer zo lang is, maar omdat hij twee keer zo gedetailleerd is," aldus NICO SCHEEPMAKER. Tijdens het te Buenos Aires in Ar gentinië gehouden Internationale Fes tival voor Korte Films is de film „Elementen trotseren elementen" van Joop Burcksen en Ruud Herblot als beste educatieve film bekroond met de prijs van de Argentijnse Commissie voor de U.N.E.S.C.O. Het filmverhuurkantoor Actueel-Film kwam tegemoet aan een wens meer korte Nederlandse films te vertonen en voegde er vijf tezamen in een pro gramma onder de titel „Hollandse Nieuwe". Het roulement loopt langs vele steden. Regisseur Frits Lang bezocht in april Amsterdam. Met 79 jaren een gedeci deerde grand"old man. Simon van Collem bracht hem voor de beeld buiscamera's en het museum zorgde voor een hommage in de vorm van een serie voorstellingen van zijn films.

Film | 1969 | | pagina 16