KRONIEK - KRONIEK - KRONIEK - KRO KRONIEK - KRONIEK - KRONIEK - KRO Totaal-theater Spoed Eigentijds Sebastiaan NIEUWE BONDSDIPLOMA'S 17 Het filmverhuurkantoor Warner Bros-Seven Arts heeft in de nacht van vrijdag 24 januari een voorpre mière gegeven van de film „Bullitt". Deze nachtvoorstelling is een gebeur tenis geworden waarvan Trino Flot- huis in de Haagse Post uitvoerig ver slag deed. Hij besteed daarin ook aandacht aan de reactie van het publiek in de zaal en deze passage laten wij hier volgen: „Het publiek dat tijdens die uitver kochte nachtvoorstelling in Cineac Damrak het was er zo vol en zo warm dat ik als vanzelf weer moest denken aan het warme bed", waar van Carmiggelt eens gewaagd heeft sprekend over een volle bioscoopzaal geraakte tijdens die lange achter volging werkelijk in opperste staat van vervoering, ik heb het nog niet vaak zo meegemaakt. Overal hoorde je geroep en gegil om je heen. En, ,,Het publiek dat tijdens die uitver- wat het mooiste was, en ik heb dat echt van mijn leven niet eerder tijdens een filmvoorstelling gehoord, toen die lange, adembenemende auto-achter volging eindelijk was afgelopen, en de rust op het witte doek was terugge keerd, barstte er op volstrekt natuur lijke wijze een volkomen spontaan ap plaus los in de zaal, midden in de film, geen obligaat routine-geklap, zo als men op gala-premières meemaakt, maar een logische ontlading van de emoties. Het maakte op mij een enor me indruk. Totaal Theater", zouden toneelcritici opmerken. De gemeentelijke cultuurprijs en de aanmoedigingsprijs 1969 van de ge meente Hilversum voor het aspect film is toegekend aan Pim Heytman, cameraman, respectievelijk René van Nie, regisseur. De heer Heytman werd onderschei den op grond van grote artistieke kwaliteit" en de heer Van Nie op grond van „opmerkelijke zeggings kracht van drie recente films." De prijzen zijn respectievelijk 2000, en 1000,—. Bioscoop doet meer dan alleen films vertonen. Het Citytheater te Amster dam heeft een orgel met organist Harry Klomp en deze geeft nu les in het theater. Hij had het plan in maart met dat werk te beginnen op zaterdag en zon dagmorgen. Alles met medewerking van de directie van het Citytheater. Het gehele initiatief is samengevat als de „City Orgel Sociëteit." Amsterdam kreeg in februari bezoek van de schrijver Alistair MacLean u weet wel van de kanonnen van Na- varone en HMS Ulysses. Hij zag een Marker pop aan een hijsbalk hangen, schreef in vliegende haast een film script en dat heeft als gevolg dat een Britse filmploeg met Geoffrey Reeve eerstdaags Amsterdam en Marken zal benutten als achtergrond voor een verhaal over verdovende middelen. In het congresgebouw te Den Haag draaide half februari „Ambacht-Boei- end-Creatief" in première. De film is gemaakt in opdracht van het Minis terie van Economische Zaken en het Hoofdbedrijfsschap Ambachten door de cineast Charles Breijer. De film heeft tot doel de jeugd te wijzen op de mogelijkheden van een boeiend, bevrediging-gevend beroep. Onder redactie van de heer Fred van Doorn, filmkritikus in het dagblad Het Parool, laat bioscoop Cinétol te Amsterdam sedert kort een geschrift- je verschijnen onder de titel „Cinétol- cinétheque." De frequentie is „eens per drie we ken". Het is een uitgave van de NV Cultura-Cinétol, onder directie van de heer C. A. Koppies. No. 1 opende met aandacht voor de film „Se- conds." Men kan zich op deze goedverzorgde programma's van Cinétol abonneren en er is voor de afleveringen aan de kassa een verzamelband verkrijgbaar. Cinétol bewandelt nieuwe paden! Op 18 maart werd in Amsterdam de PAN-film produktie „Eigentijds" (een korte speelfilm in opdracht van Organon Nederland NV gemaakt) ver toond in het Amsterdamse Stedelijk Museum. Het is een korte speelfilm in kleur over geboorteregeling en „pil"- Erik Terpstra had de regie. Vrijdag 7 maart werd in het pand van Bellevue-Cinerama en in het aanpa lende Calypso te Amsterdam een nieu we showroom geopend, die een aan winst is onder deze zakelijke „mini- bioscoopjes". De showroom ligt onder het Calypsotheater en men be treedt de ruimte via een draaibaar pa neel in de wand van de entree-hal van Cinerama. De technische uitrus ting is „van vandaag" en de projectie superbe. Het geluid is van een op merkelijke frisse helderheid. Dit voorjaar kwam ter gelegenheid van de première van „Sebastiaan heeft een vader" de amper 12-jarige vertolker van die rol, Mehdi, met zijn moeder Cecile Aubry naar Amster dam. Moeder regisseerde de film met Mehdi. 500 kinderen gaven hem en haar een gul applaus in het Flora- Theater. Rotterdam keek als zij werd her kend de ogen uit op Anna Maria Pierangeli, die een hoofdrol speelt in een Italiaanse film Adio Alexandra. Rotterdam is voor deze film lokatie. Hoofdrolspeler is een Nederlander, Roel Bos (Glenn Saxon), die als pro ducer ook financieel bij de film be trokken is. Addio Alexandra moet een goede start krijgen t.z.t. in Vene tië, zo hoopt althans de producer. De diploma's voor het jaar 1969, waaronder worden verstaan Bonds diploma's, beursdiploma's, vertegen- woordigerskaarten en diploma's oor logsinvaliden, zijn, voorzover tijdig aangevraagd, begin maart verzon den. De oude diploma's voor 1968 zijn derhalve ongeldig. Aan de bioscoop ondernemers wordt geadviseerd, het kassapersoneel, portiers en contro leurs van het vorenstaande in ken nis te stellen en dit personeel op te dragen geen toegangsfaciliteiten te verlenen aan houders van vervallen diploma's.

Film | 1969 | | pagina 17