Staatsprijs filmkunst 1969 Haanstra en Tati uiteen Films van de Nederlandse Filmacademie in Edinburgh Eindexamenfilms Nederlandse Filmacademie succes in U.S.A 11 Hij stierf op 67-jarige leeftijd in Euschkirchen, waar hij met vakantie was. Zijn stoffelijk hulsel werd op 22 september in alle stilte verast. Vaarwel Rudi Mcyer, filmproducent van allure, filmverhuurder, organisa- tieman, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Erelid van de Nederlandse Bioscoopbond De laatste twee jaren werd er weinig van hem vernomen. Een ieder wist dat zijn lichamelijke conditie broos was. De leden en vrienden die hem af en toe thuis kwamen bezoeken om te tonen dat zij hsm niet vergeten wa ren, zagen met zorg zijn gezond heidstoestand langzaam maar zeker achteruit gaan en begrepen, dat zij hem eerlang zouden gaan verliezen. Als direkteur van het filmverhuurkan toor Filmex heeft hij verscheidene be langrijke films geïmporteerd, maar zijn hart bleef uitgaan naar zijn oor spronkelijke métier, het vak van film producent, dat hij leerde bij de Ufa- Berlijn. In 1933 week hij uit naar ons land. Sedert 1933 produceerde hij een groot aantal Nederlandse speelfilms waar van „Pygmalion", „Sterren straten overal", „Fanfare", „De overval" en Mensen van morgen" enige spre kende voorbeelden van Nederlandse produktiesuccessen zijn geweest. Daarnaast vervulde hij na de oorlog verscheidene Bondsfuncties en wel als lid van het Bestuur der Bedrijfsafde ling Filmverhuurders, lid van de Le denraad, lid van de Commissie van Geschillen, lid van de Raad van Be roep, plaatsvervangend lid van de Commissie Nieuwe Zaken en van de Commissie Beroep Nieuwe Zaken, als mede vice-voorzitter van het Bestuur der Bedrijfsafdeling Filmproduktie ge durende bijna vijftien jaar tot april 1967. In Rudolf Meyer waren gevoel voor humor, zakelijkheid en dynamiek op haast onverklaarbare wijze verenigd. Hij telde vele vrienden onder de be- drijfsgenoten en genoot aanzien in wijde kring. Wij behoeven in dit bestek niet verder in te gaan op zijn vele verdiensten als De heer Bert Haanstra heeft zich uit de regie van de Tati-produktie „Yes, Mr. Flulot" teruggetrokken. Dit be sluit is in overleg met betrokkenen, in het bijzonder met de co-producent de heer Robert Dorfmann genomen. Tijdens de eerste opnamefase, welke met een volledig Nederlandse staf in ons land is voltooid, is gebleken dat de voorgenomen samenwerking tus sen de heren Haanstra en Tati op het stuk van de regie niet viel te ver werkelijken. Ter voortzetting van de co-produktie is de filmproduktie onderneming Bert Haanstra Films N.V. met de Franse co-producent Robert Dorfmann - Les Films Corona overeengekomen in technisch en administratief opzicht te blijven samenwerken. Eindexamenfilms van de Nederlandse Filmacademie te Amsterdam werden vertoond op het filmfestival van Edinburgh. De Nederlandse deel name is tot stand gekomen op uitno diging van de directeur van het fes tival en met medewerking van het Ministerie van C.R.M. Ook andere landen hebben studentenfilms inge zonden. De Nederlandse voorstelling vond plaats op de avond van 30 augustus in het „Film House". Op het programma stonden onder andere „De man met de 1000 tanden" (korte speelfilm). ..Open van zeven tot zeven" (sociale documentaire), ,,Ik" (wetenschappelijke documentaire) en „Surprise-surprise" (film ten dienste van de filmvorming). De afgestudeer den Richard Hoek en Thijs Ockersen hebben de academie vertegenwoor digd. Namens het Nederlands Film instituut en het Samenwerkingsver band Film werd het festival bijge woond door Dr. J. C. C. Rupp. Twee films, dit jaar gemaakt als eind- examenproef door leerlingen van de Nederlandse Filmacademie, hebben voorzien van een Engelse ondertite ling tijdens een congres voor culturele vorming (INSEA) te New York groot succes geboekt. Zij werden aange merkt als de beste van de vertoonde films. Vermoedelijk zullen beide films worden vertoond tijdens een studenten filmfestival te Chicago en daarna mogelijk (na bewerking voor de USA) in non-commerciële verto ningen. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, zal persoonlijk de tweejaarlijkse Staatsprijs voor Film kunst tijdens de, van 6 tot 11 oktober 1969 in Arnhem te houden Inter nationale Filmweek, uit reiken. Voor toekenning van de prijs ter grootte van ƒ5.000,— komen in aanmerking films, waaronder begre pen teken- en poppenfilms, die op 16, 35 of 70 mm formaat zijn vervaar digd in de periode van 15 mei 1967 tot en met 1 september 1969. De aanmelding tot mededinging dien de vóór 10 september 1969 plaats te vinden bij de afdeling Film van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Steenvoor delaan 370, Rijswijk (ZH). zakenman en als mens, nu daaraan reeds zo uitvoerig aandacht is ge schonken, doch willen er wel aan her inneren, dat de heer Meyer in de ver gadering van de Bondsraad van 3 juni dit jaar werd benoemd tot Ere-lid van de Bond in het bijzonder vanwege zijn prestaties als Nederlands producent van speelfilms. Rudi Meyer nam in deze vergadering zelf het huldebetoon en de bijbeho rende oorkonde in ontvangst en be trok in zijn ontroerend dankwoord velen van zijn vroegere leermeesters, vrienden en bedrijfsgenoten, die hem hulp, genegenheid en steun boden en hem wegwijs maakten in de wereld van de filmproduktie en filmverhuur. Noch hij, noch de aanwezigen kon den bevroeden dat zijn heengaan al zo nabij was. Rudi Meyer zal bij heel velen nog lang een dierbare herinne ring blijven. Het Hoofdbestuur heeft de familie deelneming betuigd en de heer Meyer bij monde van de Voorzitter in de jongste bestuursvergadering herdacht.

Film | 1969 | | pagina 11