Russische filmbedrijf gaf eens wat cijfers „Gesluierde" keuring in België Nieuw systeem in studio's Columbia Sovinfilm The festivalgame „Overdrijving" Geen concurrentie Export Studio's The commonwealth United 22 et Russische film en bioscoop bedrijf voor zover men bij een staatgeleide organisatie mag spreken van bedrijf is karig met feiten en cijfers, maar tijdens het festival in Moskou is men toch met wat gege vens over de brug gekomen. De Sowjet-cinema bestaat dit jaar 50 jaar, dat wil zeggen dat Lenin in 1919 de Russische film- en foto-industrie nationaliseerde. Sedertdien heeft deze industrie 4250 speelfilms voortge bracht waarvan 1172 ,,stom" alsmede „tienduizenden" korte films van aller lei aard. In 1968 werden in Rusland 164 speelfilms gemaakt en 1100 korte. De Sowjetunie geeft zijn „theaters" altijd op door alle projectieplaatsen bij elkaar op te tellen. Dan komt men op een getal van 158.350. Maar er zijn naar schatting slechts 8000 theaters welke vallen in de termen van een „hardtop". Daarvan bevinden zich er 106 te Moskou. De Russische bioscoop kent nog wei nig concurrentie van allerhande ande re tijdpasseringen en zodoende gaat de Sowjetburger als hij in een stad woont 21.5 keer per jaar naar de film en op het platteland 17.6 keer. Dat zou rond vier keer de bezoekfrequen tie zijn van de Amerikaan. De filmexport neemt gestadig toe en Moskou telt 104 landen, waar regel matig films kunnen worden afgezet (maar dikwijls met moeite). Waren er in 1919 slechts filmstudios in Leningrad en Moskou, in 1968 zijn er 42 verspreid over het gehele land en alle ressorterend onder het Comi té voor filmproduktie van de Sowjet ministerraad. Elke sowjetstaat bouwt aan zijn eigen „nationale" produktie in eigen studio's. De aldaar gemaakte films worden in het lokale dialekt of de lokale taal vervaardigd en vinden als zodanig hun afzet. De belangrijkste studio's zijn: Mosfilm te Moskou met 13 opname hallen. Maxim Gorki te Moskou gespeciali seerd voor kinder- en jeugdfilms (5 hallen) Lenfilm in Leningrad (7 hallen) Alexander Dovchenko te Kiev (6 hallen) Odessa studio's (5 hallen) Byelorus (3 hallen) Gruziafilm in Georgië (3 hallen) Armenfilm in Armenië Kazakhfilm op de helling van de Alma Ata Azerbaijan in Azerbeidsjan Uzbekfilm te Tashkent Turkmenfilm Lithuanianfilm studio Latvian studio te Riga Kirgizfilm studio Moldovafilm Tallinfilm studio in Estland Tajikfilm De Sowjets zeggen zélf de grootste documentaire produktie ter wereld te hebben, met subcentra die het mate riaal aan Moskou toeleveren voor 20 avondvullende documentaires, 300 shorts en 1500 journaalfilms per jaar. T\e Belgische minister Vranckx (so- cialist) heeft een voorontwerp van wet opgesteld met als doel een vorm van filmcensuur voor België in het leven te roepen. Het ontwerp voorziet in een keurings commissie, waarin mensen uit de filmwereld, bioscoopexploitanten en juristen zitting hebben. Bioscoopeige naars kunnen aan deze commissie hun te vertonen films voorleggen. Wie dit doet en goedkeuring krijgt ontgaat de kans op gerechtelijke ver volging achteraf. Wie het niet doet draagt eigen verantwoordelijkheid voor de bepalingen in de strafwet. Het voorstel komt in het najaar in het Belgische parlement. De Belgische publieke opinie houdt zich fel met deze materie bezig. T\e onafhankelijke producenten, die gebruik maken van de Columbia Studio's in Hollywood en Burbank Ranch zullen groter inspraak krijgen bij productie en het aantrekken van personeel. Deze belangrijke verandering in de bedrijfspolitiek van de studio is bekend gemaakt door Leo Jaffe, pre sident van het Columbia concern. Onder de nieuwe figuur zal de studio als een volledig zelfstandige eenheid werken in dienst van producenten in alle fasen van de werkzaamheden. Een producent kan gebruik maken van onderdelen van het bedrijf en wordt daarvoor een kostprijs in reke ning gebracht. Het systeem is zoda nig opgebouwd, dat men niet (zoals vroeger het geval was) voor meer diensten werd aangeslagen dan waar van men gebruik had gemaakt, omdat dit nu eenmaal in de organisatievorm lag besloten. Columbia zal zijn studio's daaren boven uitbreiden en moderniseren, waarbij de dienstverlening aanmerke lijk kan worden uitgebreid. Te Moskou is opgericht de organisa tie Sovinfilm. Deze organisatie zal voor alle contacten tussen Russische en buitenlandse filmmaatschappijen bundelend optreden als het onderhan delingen over co-producties betreft. In oktober zal te Milaan op hoog ni veau een conferentie worden ge houden tot oprichting van een „inter national association of TV-film pro ducers." Er is tijdens de dagen van Cannes een candid-camera-film gemaakt door een groep jongeren o.l.v. Tony Klinger en Mike Lytton. Het is een onop vallende blik achter de schermen op de aanwezigheid van grote sterren en organisatoren. De featurette heet „The festival game". Commonwealth United zal de distri buteursorganisatie van Rank in Frankrijk en België overnemen. Het personeel van Rank en de kantoren gaan over naar de nieuwe organisatie.

Film | 1969 | | pagina 22