Japanse 16 mm Xenonpro- jectie bleek zeer gunstig Retrospectief Open Doek Bijzonderheid Groot aantal Niets gemerkt 30 /~)p donderdag 9 oktober zijn in het Saskia Theater 22 korte Neder landse films vertoond, bedoeld als een terugblik op hetgeen aan korte films vervaardigd is sedert 1955, het jaar waarin voor het eerst een Film- week in Arnhem werd gehouden. Het programma bestond uit een lange middag- en avondvoorstelling, respec tievelijk van 14.00 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 23.30 uur en trok een grote publieke belangstelling. Ook deze voorstellingen waren voor het Arnhemse publiek gratis toegan kelijk en velen toonden zich enthou siast over het initiatief van de orga nisatoren om op deze wijze de ge legenheid te bieden om kennis te ne men van een bloemlezing uit de pro- duktie van korte Nederlandse films gedurende een 14-tal jaren. Een overzicht van het volledige pro gramma is elders in dit nummer op genomen. „/~\pen Doek" dat op woensdag 8 oktober in het Saskia Theater is vertoond, vormde een nieuw on derdeel in de Filmweek, omdat het voor het eerst voor een ieder moge lijk werd gemaakt om 16- of 35 mm- films ter vertoning aan het Arnhemse publiek in te zenden. Er werd slechts de eis gesteld, dat de films aan be paalde technische kwaliteiten zouden voldoen. Voor dit programma-onderdeel, dat gratis voor het publiek toegankelijk was, zijn tenslotte 48 films ingezon den, waarvan er 13 uit het buiten land afkomstig waren (4 U.S.A., 6 Oost-Europese en 3 Belgische). Er waren 10 35 mm-films en 38 16 mm- films, waarvan ongeveer de helft was voorzien van magnetisch geluid. De totale vertoningsduur van het pro gramma was ruim 14 uur, hetgeen, inclusief de onderbrekingen tussen de verschillende films en de korte pau zes, die steeds na verloop van onge veer 2 uur waren ingelast, betekende dat de voorstellingen die om 12.00 uur des middags begonnen, non-stop hebben voortgeduurd tot 4.15 uur in de morgen. Het bezoek was zeer redelijk te noe men met hoogtepunten in de namid dag en in de avond, terwijl na het middernachtelijke uur het pro- (Zie verder pagina 34) De Japanse ,,E!KI' projector voor 16 mm met een 1000 watt xenon- kolf. Het kleinere model „EIKI" met een 300 watt xenonkolf. 'Tijdens de Filmweek zijn in het Rembrandt Theater naast vele 35 mm films ook een aantal 16 mm films vertoond. De 16 mm-projectie werd verzorgd door International Film Services te Rijswijk, die daarbij ge bruik maakte van een Japanse pro jector van het merk Eiki (zie afbeel ding). Deze projector heeft als bijzonder heid dat hij is uitgerust met een Ja panse 1000 Watt Xenonkolf, die ho rizontaal is geplaatst. Men gebruikt daarbij een speciale holle spiegel, van een zodanige diepte, dat de elektro den van de Xenonkolf in de spiegel komen te liggen. Er vindt daardoor een zeer sterke lichtbundeling plaats, zonder dat van een hulpspiegel ge bruik behoeft te worden gemaakt. Tijdens de voorstellingen is gebleken, dat de lichtopbrengst van deze pro jector inderdaad zeer gunstig is. In het Saskia Theater werd in ver scheidene speciale voorstellingen en wel „Academie om en om", „Open Doek" en „Filmen voor je brood", waarover elders in dit nummer de nodige bijzonderheden zijn vermeld, een zeer groot aantal 16 mm films vertoond, te weten 52 stuks, waar onder vele met magnetisch geluid. Ook hier werd de projectie door bo vengenoemde onderneming verzorgd eveneens met een Eiki projector, echter van een kleiner type (zie af beelding). Dit apparaat is eveneens uitgerust met een liggende Xenonkolf, die een vermogen heeft van 300 Watt. Gelet op de aanzienlijk kleinere doekopper vlakte in het Saskia Theater, was ook met deze projector de lichtsterkte ruim voldoende. Bij navraag bleek dat een groot ge deelte van het publiek, zowel in Rem brandt als in Saskia, niet heeft ge merkt dat er afwisselend met 16- en 35 mm film is geprojecteerd. Er bestaat nog een derde type Eiki projector uitgerust met een 24 V/200 W halogeen lamp. In Nederland wor den deze apparaten geïmporteerd door de N.V. Avim te 's-Gravenhage.

Film | 1969 | | pagina 30