Studiekonferentie „De toekomst in het oog" Veel films Op scholen Fantastischer 32 pilm kan men uit verschillende ge zichtspunten benaderen. Eén van de meest interessante van deze ge zichtspunten is het sociaal-weten schappelijke. In Nederland wordt aan de sociaal-wetenschappelijke bestu dering van de film echter nog weinig aandacht geschonken. Tijdens de Filmweek Arnhem heeft het Samen werkingsverband Film geprobeerd hieraan iets te doen door onder de titel „de toekomst in het oog" een sociologisch en futurologisch geori ënteerde studiekonferentie te organi seren. Aan deze konferentie werd door 55 deskundigen en belangstel lenden deelgenomen. Hieronder wa ren 19 buitenlandse deelnemers, af komstig uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Mexico, de Kaapverdische Eilanden en Suriname. Onder de deelnemers bevonden zich o.a. een antropoloog, een politico loog, verscheidene sociologen, een computer-deskundige, leiders van filmklubs, leiders van science-fiction- klubs, filmkritici, kulturele werkers, studenten van een sociale akademie en studenten van de filmakademie. Zij keken naar LE VOYAGE A TRAVERS L'IMPOSSIBLE en A LA CONQUETE DU POLE NORD van George Méliès, naar een fragment uit METROPOLIS van Fritz Lang, naar een France cartoon getiteld PLEINE LUNE (première voor Ne derland) en naar drie hoofdfilms: 2001, A SPACE ODYSSEY van Stanley Kubrick, DE GLADIATO REN van Peter Watkins (première voor Nederland) en THINGS TO COME (1936). Deze was geregisseerd door William Cameron Menzies naar een scenario van de Engelse schrijver H. G. Wells, één van de belangrijkste voorlopers van de moderne systema tische futurologie. 2001 werd (in het Rembrandt-thea- ter te Arnhem) niet alleen door de 55 deelnemers aan de konferentie maar ook door 500 jongeren gezien. Deze groep volgde ook de drie lezin gen, die in het kader van „de toe komst in het oog" op maandag 6 ok tober j.1. in het Huis der Provincie gehouden werden. In de eerste plaats sprak prof. dr. Sj. Groenman over de „self fulfilling prophecy": als een be paalde idee met kracht naar voren wordt gebracht, dan gaat daar in de samenleving een toekomstvormende werking vanuit. Grote ideeën omtrent de toekomst dragen zodoende de kie men van hun eigen verwezenlijking in zich. Bij wijze van intermezzo ver telde Arthur Lomas M.A. iets over partikuliere filmverzamelingen in En geland. Hij deed een merkwaardige voorspelling: omstreeks het jaar 2000 zal men in het bezit kunnen zijn van een partikuliere filmotheek zoals men nu een partikuliere boekenkast heeft. Op scholen zullen de leerlingen in dividueel een film uit de kast kunnen pakken en deze zichzelf kunnen voor- draaien. Tenslotte de lezing van dr. A. van Deelen. Deze Groningse socio loog, die korte tijd geleden is gepro moveerd op een proefschrift over het werk van Godard, rekende af met de stelling van Kracauer, dat de volks- ziel zich in de film openbaart en dat men derhalve politieke ontwikkelin gen uit de filmproduktie van een be paalde periode af kan leiden. In fei te, zo betoogde dr. Van Deelen, heeft Kracauer zijn voorspellingen over het voortkomen van het nazidom uit de Duitse film van de jaren 20 achteraf gedaan. In zijn slotwoord zei drs. Jan Hes, die als voorzitter van de konferentie optrad, dat ook de meest visionaire futuroloog de toekomst niet met exaktheid kan voorspellen. De toe komst is altijd nog veel fantastischer dan wij denken. Men ziet dat aan THINGS TO COME. Dit doet ech ter niet af aan de betekenis van de prognose, de futurologie en de scien cefiction. Deze kunnen ertoe bijdra gen het bewustzijn van de mens open te breken voor de mogelijkheden van Links Minister dr. M. A. M. Klompé in ongedwongen gesprek met de am bassadeur van Frankrijk de heer C. de Margerie. De burgemeester van Arnhem en zijn echtgenote onderhouden zich in een loge mei George Pires (re gisseur) en France Lory (actrice) voordat de lichten doven en de film „Erotissimo" zijn Nederlandse première beleeft. De Commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland mr. H. W. Bioemers en zijn echtgenote bij hun entree in Rembrandt op de slui tingsavond. Links de heren J. G. J. Bosman en J. Nijland. Rechts De Zweedse ambassadeur kwam de Zweedse films en de slotavond bijwonen. Baron K. G. Lagerfelt in de loge. Minister dr. M. A. M. Klompé, mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk in gesprek met redacteur Röfekamp van het filmschrift Skrien. Zij wijst op Skrien alsof ze vraagt „Is dat nou goed gespeld...?" De ambassadeur van Joegoslavië M. Milutinovic ziet alvorens hij zijn entree maakt in Rembrandt op de avond van „Horoskop", zijn weg versperd door een boeket bestemd voor zijn echtgenote. de toekomst. De moderne maatschap pij is zozeer toekomstgericht, dat het individu gevaar loopt ten achter te raken en niet meer in het heden, maar in het verleden te leven, een mens van gisteren in de wereld van vandaag te zijn. In deze richting was ook reeds gewezen in de eerste in leiding van de konferentie door pater Jac. Dirkse over George Méliès. De lezingen, diskussies en konklusies van de konferentie „de toekomst in het oog" zullen worden gepubliceerd in een speciaal nummer van de Verken ningen van het Nederlands Filminsti tuut.

Film | 1969 | | pagina 32