ONTWIKKELING BIOSCOOP BEDRIJF IN VS Zowel in de zittingen van het hoofdbestuur als van de Bondsraad heeft de voorzitter, de heer G. J. Bosman, zijn voorlopige in drukken weergegeven van een vijftiendaag.se studiereis die hij korl geleden in gezelschap van de heren C. J. Blad, R. Nassetfe en .1. van Willigen met een delegatie .van het Duitse bioscoopbedrijf door enige oostelijke staten van Amerika heeft gemaakt, met name Massachusetts, Connectieut, New York en Pennsylvania. De reis is onder nomen naar aanleiding van een bespreking, welke hij in het najaar heeft gehad met de voorzitter van het Hanptverband Deutscher Filmtheater, aan wie terzake een uitnodiging was gericht door de voorzitter van de Mot ion Picture Associatïon of America, de heer jack Valenti, tijdens diens jongste be zoek aan Berlijn, ORGANISATIE Een groot deel van de organisatie van de reis was in handen van de persoonlijke assistent van de heer Valenti. de heer Wil list ttl M. McCutchen. Het gezelschap werd voorts van Boston via'Hartford tot Washing ton begeleid door de heer S. F. Oronich, directeur van het Europese bureau van de vijftig bioscopen bezocht, hoofdzakelijk in Boston. Hartford, New Vork, Long Island en omgeving. De voorzitters hebben tevens nuttige contacten kunnen leggen zowel met de oud-voorzitter als met de zojuist gekozen voorzitter van Amerika's grootste exploitan tenorganisatie, de National Association of Theatre Owners (N.A.T.O.), de heren Ruf- kin en E. Pieker, met het presidium van de M.P.A.A., in het bijzonder met de vice- voorzitters. de heren G. Griffith Johnson en R. Hetzel, alsmede met enige vooraanstaan de figuren van de major companies, de heren A. Pieker en D. Pieker van United Artists. de heer Mayer van Metro Goklwyn Mayer, de heer J. E. Levine van Embassy Pictures Corp. en de heren M. F. Jordan en B. E. Zeeman van Columbia Pictures In ternational. ELEKTROMkA De gedaehtenwisseling heeft zich voorname lijk bewogen rond de elektronische ontwik- 10 keling. waaronder de Pay TV. de plannen inzake de fiimcasselte en de omschakeling van de Amerikaanse filmproduktie. Het ge zelschap was voorts aanwezig bij de conven tie van de N.A.T.O., waaraan werd deel genomen door een tweeduizend bioscoop exploitanten, alsmede door vele vooraan staande figuren uit de filmproduktie. Aan dit congres was tevens een interessante beurs verbonden met stands van toeleveringsbe drijven voor de bioscopen, gedeeltelijk te vergelijken met de vakbeurzen in ons land. Tijdens een speciale ontvangst in de nieuwe, zeer representatief ingerichte kantoren van de M.P.A.A. in Washington, hebben wij tevens nader keunis kunnen maken met de heer I. Valenti en zijn naaste medewerkers. Hier is het woord gevoerd door de voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, de voor zitter van de Duitse Bioscoopbond en de heer G. Griffith Johnson, De heer Bosman heeft zijn bewondering uit gesproken voor hetgeen het bioscoopbedrijf in de Verenigde Staten de laatste jaren tot stand heeft gebracht. Ook ai zal men in Europa moeten streven naar eigen oplossin gen, he! voorbeeld van het bedrijf in de Verenigde Staten, dat als het moederland van het filmbedrijf mag worden beschouwd, kan ons nieuwe impulsen en nieuwe stimu lansen geven. Wat ook de naaste toekomst moge brengen de ervaring in de Verenigde Staten opgedaan heeft duidelijk aangetoond, dat de bioscoop als een factor van ontspan ning in het geheel van de vrijetijdsbesteding een wezenlijke component zal blijven in het leefpatroon van de nieuwe maatschappij. HERSTRUCTURERING Dit alles was bijzonder interessant, maar het boeiende van de reis lag toch wel hierin, dat wij iets hebben kunnen ervaren van de her- structureringspogingen van het Amerikaanse bioscoopbedrijf. Hef bioscoopbedrijf in de Verenigde Staten heeft, zoals voldoende be kend mag worden verondersteld dezelfde inzinking gehad, waarmede het Europese bedrijf thans worstelt. Het bezoekersaantal liep met ruim 50% terug. Er zijn in totaal de laatste jaren in Amerika zesduizend bio scopen gesloten, een aantal dat op zichzelf indrukwekkend lijkt, maar waarmede toch de gang van zaken in Europa geleidelijk parallel begint te lopen. Belangwekkend is echter hel feit, dat inmiddels ongeveer zes duizend nieuwe bioscopen gebouwd zijn. Het proces van bezoekersteruggang is er vrijwel tot stilstand gekomen, van een toeneming van het bezoek, zoals nog al eens gesugge reerd wordt, is ons echter niets gebleken, wel van een verplaatsing. ANDERE MAATSTAF Bij de beoordeling van de ontwikkeling daar kan men bezwaarlijk met hier geldende maatstaven werken. De omstandigheden tus sen de Verenigde Staten en ons continent de Amerikaan spreekt niet van een of ander kind in Europa maar van Europa - zijn, en dat geldt vooral ook voor ons land, totaal verschillend. Showbusiness is er een industriële aangelegenheid, waarvoor en waarin banken en industrieën geïnteresseerd zijn. Ook de staat acht haar, gezien de ex portmogelijkheden, van groot belang. Zodra de bioscopen, die een belangrijk deel van de showbusiness uitmaken, moeilijkheden on dervonden, werden de belastingen afgeschaft. De bioscoop werd niet als een afgedane zaak beschouwd, maar ais een zaak die evenals in het verleden in hel geheel van de ontspanningsmogelijkheden een rol blijft spelen en onderging dientengevolge een her structureringsproces. De immensiteit van het iand, niet gehinderd door taal- en douane- barrières, maakt de initiatieven tot-aanpas sing mogelijk vanuil een centraal, commer cieel beleid. Hierdoor werd de basis ver kregen voor de financiering van banken en industrieën, voor een herorganisatie in bouw-, jnrichtings- en personeelsbeleid en verdere zakelijke functionering. Aan de nieuwbouw van het bioscoopbedrijf, welke ons bij onze rondreis telkens voor ver rassingen plaatste, ligt bij nader inzien een grootscheepse planning ten grondslag vanuit concernverband, waardoor een economisch verantwoorde opzet bereikt kon worden. De nieuwe ontwikkeling betekent duidelijk een opschuiving, zo al niet een verplaatsing van het bedrijf. Men is als het ware met de trek van hel publiek meegegaan, dat door zijn- motorisering de ruimte zoekt en vertoeft op andere pleisterplaatsen clan voorheen, name lijk daar waar bet met zijn vervoer blijvend uit de weg kan en waar het zijn ontspanning kan vinden dan wel zijn inkopen met zijn behoefte aan ontspanning kan verenigen. Niet alleen de ontzaglijke ontwikkeling van de drive-ins (soms twee tot drie in één met plaats voor duizenden auto's) is hiervan het gevolg, maar eveneens de vestiging van hele complexen van bioscopen, van tvyee tot drie en vier tegelijk, waarvan de meesle gesitu eerd zijn in winkelcentra en andere ogen schijnlijk geïsoleerd in de ruimte staan, doch bij nadere informatie een centrum blijken te vormen van een omgeving van circa 80.000 tot 150.000 inwoners. GROTER GEHEEL Zoals uit het verdere deel van dit artikel blijkt zijn al deze zaken gepland in een groter geheel van al of niet overdekte winkelcentra. Deze zijn van alle moderne gemakken voorzien, bevatten soms een con centratie van 70 tot 80 winkels en bieden gelegenheid tot verschillende soorten van ontspanning, speciaal ook voor de kinderen. De bioscopen installeren zich duidelijk in een geheel van ontspanningsmogelijkheden en daar waar ze niet zijn scheppen zij ze zelf, zoals wij in bepaalde drive-ins hebben kunnen constateren. Het bioscoopbedrijf in Amerika is bezig zich te vernieuwen, het volgt de verkeersontwikkeling en voorziet in nieuwe behoeften van maatschappelijk ver keer, een ontwikkeling waarmede men ons tien tot vijftien jaar vooruit is en die uiter-

Film | 1970 | | pagina 10